Tuesday, 18 January , 2022
امروز : سه شنبه, ۲۸ دی , ۱۴۰۰ - 15 جماد ثاني 1443
شناسه خبر : 5376
  پرینتخانه » سیاست, قـطـار اخـبـار تاریخ انتشار : ۲۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۵ |
مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

برای رقص تانگو دو نفر لازم است

  آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به عنوان نهاد ناظر سازمان ملل متحد به نمایندگان پارلمان اروپا اعلام کرد که بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ با ایران همچنان ممکن است اما هر دو طرف باید آماده مذاکره باشند. با عقب‌نشینی پیوسته ایران از محدودیت‌های توافقنامه برجام، مانند میزان اورانیوم غنی شده‌ای که می‌تواند ذخیره کند، […]

برای رقص تانگو دو نفر لازم است
 

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به عنوان نهاد ناظر سازمان ملل متحد به نمایندگان پارلمان اروپا اعلام کرد که بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ با ایران همچنان ممکن است اما هر دو طرف باید آماده مذاکره باشند.

با عقب‌نشینی پیوسته ایران از محدودیت‌های توافقنامه برجام، مانند میزان اورانیوم غنی شده‌ای که می‌تواند ذخیره کند، اوضاع پیچیده‌تر شده است. اقدام های ایران در کاهش تعهدات برجامی برای تحت فشار قرار دادن کشورهای امضا کننده این توافقنامه انجام شده است تا گام‌های بیشتری برای جبران تحریم ها علیه ایران بردارند.

ایران گفته است که پیش از بازگشت به اجرای کامل تعهدات برجامی‌اش، آمریکا باید با لغو تحریم ها به تعهدات خود در این توافق عمل کند.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد اصرار ایران برای برداشتن اولین قدم از سوی آمریکا در یک جلسه ویدیویی در برابر سه کمیته پارلمان اروپا گفت که برای رقص تانگو دو نفر لازم است.

او همچنین گفت که در طول دو سال گذشته، ایران با ایجاد ظرفیت‌های جدید، از زمان برای «بهبود مهارت های خود در حوزه‌های مختلف انرژی هسته ای» استفاده کرده است.

گروسی در ادامه گفت: «حتی اگر شما یک عصای جادویی داشته باشید و بگویید ما فردا بر‌می‌گردیم، نیاز به مقدمه‌سازی دارد.»

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت که او از «جایگاه بی طرفانه» آژانس با هر دو طرف صحبت کرده و فکر می‌کند که بازگشت آمریکا به توافق هسته ای امکان پذیر است.

گروسی در ادامه گفت: «آنها می‌خواهند برگردند. البته تعدادی موضوع وجود دارد که باید روشن شود. بنابراین غیرممکن نیست. این کار دشوار است اما غیرممکن نیست.»

کارشناسان هسته ای هدف نهایی توافقنامه برجام را جلوگیری از تولید بمب اتمی توسط ایران عنوان کرده‌اند، کاری که ایران اصرار دارد نمی‌خواهد انجام دهد.

ماه گذشته ایران به عنوان بخشی از عقب نشینی مداوم خود از برجام، اعمال محدودیت در بازرسی آژانس انرژی اتمی از تأسیسات هسته‌ای خود را آغاز کرد. البته با توافقی که در لحظه‌های آخر و در پی سفر مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران انجام شد، دسترسی ها به تأسیسات هسته ای به صورت موقت حفظ شد.

بر اساس توافق موقت میان تهران و مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ایران دیگر تصاویر نظارتی از تأسیسات هسته ای خود را با آژانس به اشتراک نمی‌گذارد اما قول داده است که نوارها را به مدت سه ماه حفظ کند. در صورت لغو تحریم ها، ایران نوارها را به آژانس تحویل خواهد داد و در غیر این صورت، ایران تصمیم دارد نوارها را پاک کند. تحلیل گران معتقدند که این صورت، روزنه دستیابی به موفقیت دیپلماتیک، تنگ می‌شود.

گروسی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: «مسلماً زمان محدود است اما به شما اجازه می‌دهد تا سابقه فعالیت‌های اساسی در حال انجام را حفظ کنید. با این حال او تأکید کرد که توافق موقت همان دسترسی کاملی نیست که قبلاً داشته‌اند.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ادامه هشدار داد که استفاده از «فرصت دیپلماتیک» سه ماهه که توسط ایران فراهم شده برای قدرت‌های امضا کننده برجام مهم است.

گروسی در پایان ابراز امیدواری کرد که در بازه زمانی باقی مانده، طرفین درگیر بتوانند به توافق برسند یا حداقل اقدام های اولیه برای بازگشت به برجام را انجام دهند.

 


 

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.