Friday, 21 January , 2022
امروز : جمعه, ۱ بهمن , ۱۴۰۰ - 18 جماد ثاني 1443
شناسه خبر : 3131
  پرینتخانه » امــروز در تــاریخ, سیاست, وقایع اتفاقیه تاریخ انتشار : ۲۳ دی ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۰ |

بازگشت کوبا به فهرست کشورهای «حامی تروریسم»

  امریکا بار دیگر کوبا را «کشور حامی تروریسم» خواند و تحریم‌های تازه‌ای را علیه این کشور وضع کرد،‌ تحریم‌هایی که کار دولت آیندهٔ این کشور را برای بهبود روابط با کوبا دشوار خواهد کرد. مایک پمپئو، وزیر خارجهٔ ایالات متحده دلیل تحریم‌های اخیر را مواردی اعلام کرد نظیر آنکه کوبا همچنان به آمریکایی‌های فراری […]

بازگشت کوبا به فهرست کشورهای «حامی تروریسم»
 

امریکا بار دیگر کوبا را «کشور حامی تروریسم» خواند و تحریم‌های تازه‌ای را علیه این کشور وضع کرد،‌ تحریم‌هایی که کار دولت آیندهٔ این کشور را برای بهبود روابط با کوبا دشوار خواهد کرد.

مایک پمپئو، وزیر خارجهٔ ایالات متحده دلیل تحریم‌های اخیر را مواردی اعلام کرد نظیر آنکه کوبا همچنان به آمریکایی‌های فراری از ایالات متحده پناهندگی می‌دهد، فرماندهان چریک‌های مسلح کلمبیایی را که در کوبا به سر می‌برند به کلمبیا مسترد نکرده، و به حمایت از نیکلاس مادورو، رهبر ونزوئلا ادامه می‌دهد.

بر اساس تحریم‌های فوق، کوبا نیز از منظر دولت آمریکا در کنار ایران، سوریه و کرهٔ شمالی «حامی تروریسم» شمرده می‌شود و سفر و تجارت میان دو کشور و همچنین ارسال پول برای بستگان از آمریکا به کوبا بسیار محدود می‌شود، امری که معاش شماری از مردم کوبا به آن وابسته است.

دولت پیشین ایالات متحده با تلاش جو بایدن، معاون وقت اوباما کوبا را از سیاههٔ کشورهای حامی تروریسم خارج کرده بود اما دولت دونالد ترامپ پیوسته به‌دنبال بازگرداندن کوبا به این لیست بود و سال گذشته نیز کوبا را یکی از کشورهایی خواند که با برنامهٔ مبارزه با تروریسم ایالات متحده همکاری نمی‌کند.

تحریم‌های اخیر، که پناهنده‌های کوبایی و ونزوئلایی‌ مستقر در فلوریدای آمریکا و مخالف دولت‌های کمونیست این کشورها را شاد کرد، یکی از اقدامات دقیقهٔ نودی دولت دونالد ترامپ در میدان سیاست خارجی به‌شمار می‌رود که همچنان کار را برای دولت آیندهٔ جو بایدن دشوار خواهد کرد.

روابط آمریکا و کوبا از زمان به‌قدرت رسیدن فیدل کاسترو در سال ۱۹۵۹ به‌سردی گراییده بود تا وقتی که در سال ۲۰۱۵ دو کشور روابط دیپلماتیک را از سر گرفتند.

در همین زمینه، وزیر امور خارجه کوبا تصمیم آمریکا برای گنجاندن مجدد نام کشورش در فهرست کشورهای حامی تروریسم را عوام فریبانه و خلاف واقعیت خوانده و واشنگتن را متهم به فرصت طلبی سیاسی کرد.

برونو رودریگز پاریلا، وزیر امور خارجه کوبا در توئیتر نوشت: “ما اقدام عوام‌فریبانه و  خلاف واقعیت آمریکا در تعیین کوبا به عنوان کشور حامی تروریسم که از سوی آمریکا اعلام شده را محکوم می‌کنیم.”

او اظهار کرد: “همه کسانی که صادقانه نگران تروریسم و قربانیانش هستند فرصت طلبی سیاسی در این اقدام را تایید می کنند”.


برچسب ها
, ,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.