Tuesday, 28 September , 2021
امروز : سه شنبه, ۶ مهر , ۱۴۰۰ - 21 صفر 1443
شناسه خبر : 5879
  پرینتخانه » سیاست, وقایع اتفاقیه تاریخ انتشار : ۱۵ فروردین ۱۴۰۰ - ۸:۲۳ |

بازداشت های امنیتی در اردن با احتمال کودتا

  خبرگزاری دولتی اردن اعلام کرد دو مقام ارشد دربار اردن و چند نفر دیگر به دلایل امنیتی بازداشت شده‌اند. پیشتر گزارش‌هایی درباره بازداشت شاهزاده حمزه، برادر نانتی ملک عبدالله پادشاه اردن منتشر شده بود. با این حال خبرگزاری پترا این گزارش‌ها را رد کرده است. اردن یکی از کشورهای نسبتا با ثبات جهان عرب […]

بازداشت های امنیتی در اردن با احتمال کودتا
 

خبرگزاری دولتی اردن اعلام کرد دو مقام ارشد دربار اردن و چند نفر دیگر به دلایل امنیتی بازداشت شده‌اند.

پیشتر گزارش‌هایی درباره بازداشت شاهزاده حمزه، برادر نانتی ملک عبدالله پادشاه اردن منتشر شده بود. با این حال خبرگزاری پترا این گزارش‌ها را رد کرده است.

اردن یکی از کشورهای نسبتا با ثبات جهان عرب و از متحدان کلیدی غرب در خاورمیانه به شمار می‌رود. باوجود آنکه ده سال پیش در همین روزها تظاهراتی به تاسی از انقلاب‌های عربی در این کشور به راه افتاد، اما این جنبش اعتراضی دیری نپایید.

به گزارش خبرگزاری پترا در جریان عملیات نیروهای امنیتی-اطلاعاتی اردن شریف حسن بن زیاد، سفیر پیشین اردن در عربستان سعودی و ابراهیم عوض‌الله، رئیس پیشین دادگاه سلطنتی و وزیر پیشین برنامه و بودجه این کشور بازداشت شده اند.

جزئیاتی از «دلایل امنیتی» این بازداشت‌ها منتشر نشده است.

برخی رسانه‌ها و خبرنگاران عرب، تحولات شنبه اردن را کودتا خوانده اند.

ملک عبدلله، پسر ملک حسین هاشمی، از سال ۱۹۹۹ پادشاه اردن است.

این کشور در سال ۱۹۹۴ با اسرائیل پیمان صلح امضا کرد. پادشاهی اردن هاشمی، متولی مسجد الاقصی در بیت‌المقدس است. کشور ۱۰ میلیونی اردن در حال حاضر پذیرای ۶۰۰هزار پناهجوی سوری است.

در همین زمینه، ولیعهد سابق اردن ضمن افشاگری درباره فساد دولتی اعلام کرد که بازداشت نشده و در حبس خانگی به سر می برد. همزمان وزارت امور خارجه آمریکا بر حمایت کامل واشنگتن از عبدالله دوم، پادشاه اردن تاکید کرد.

حمزه بن الحسین، برادر ناتنی پادشاه اردن و ولیعهد سابق در ویدئویی اعلام کرد که در حبس خانگی است.

وی گفت که فرماندهی ارتش به او دستور داده در خانه بماند و با کسی تماس نگیرد.

حمزه همچنین گفت که او مسئول هیچیک از رخدادهای شنبه و همچنین فساد دولتی نیست.

ولیعهد سابق اردن در این کلیپ ویدیویی که شنبه شب منتشر کرد ، و در آن به زبان انگلیسی صحبت می کند گفته است: “من این فیلم را ضبط می کنم تا روشن کنم که طی چند ساعت گذشته چه اتفاقی برای من افتاده است. امروز صبح ، رئیس کل کارکنان نیروهای مسلح اردن (سرلشکر یوسف احمد الحنیتی) با من دیدار کردند و به من اطلاع دادند که من اجازه ندارم از خانه ام بیرون بروم یا با کسی تماس بگیرم یا با کسی ملاقات کنم، زیرا در جلساتی که شرکت کردم یا پست هایی در سایت های رسانه ای در مورد بازدیدهای من، انتقاداتی از دولت یا پادشاه شده است.از آن لحظه تعدادی از افرادی که می شناسم دستگیر شده اند از جمله تعدادی از دوستان من  و ضمن قطع اتصال اینترنت و تلفن، محافظان من هم بازداشت شده اند … این شاید آخرین بار باشد که من می توانم با (مردم) تماس بگیرم. “

وی در ادامه درباره فساد دولتی در ساختار حکومتی گفت: “همانطور که به رئیس ستاد کل گفتم ، من مسئول فروپاشی دولت ، فساد و بی کفایتی نیستم که در ساختار حکومت در ۱۵ یا ۲۰ سال گذشته حاکم بوده و هر سال بدتر می شود. من مسئول عدم اعتماد مردم به مسئولان نهادها نیستم.متأسفانه ، این کشور از یکی از پیشرفته ترین کشورهای منطقه در زمینه های آموزش ، مراقبت های بهداشتی و آزادی ها به کشوری عقب نشینی کرده است که حتی انتقاد جزئی از جنبه محدود سیاست منجر به دستگیری و آزار و اذیت توسط سرویس های امنیتی می شود. وضعیت به جایی رسیده است که هیچ کس نمی تواند به صحبت کردن یا ابراز عقیده در مورد هر چیزی بدون آزار و اذیت ، دستگیری و تهدید بپردازد. آنچه اتفاق افتاده یک تغییر بسیار ناراحت کننده و تأسف آور است.”

 وی افزود: “من در حال حاضر با همسرم و فرزندان خردسالمان در خانه هستم و می خواستم این کلیپ را ضبط کنم تا به دنیا اطمینان دهم که آنچه بر اساس رویکرد رسمی در اینجا می بینید اصلاً شرایط واقعی را نشان نمی دهد. متأسفانه این کشور غرق در فساد شده است. “

 


 

برچسب ها
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.