Saturday, 23 October , 2021
امروز : شنبه, ۱ آبان , ۱۴۰۰ - 17 ربيع أول 1443
شناسه خبر : 4136
  پرینتخانه » اخبار روز, سیاست تاریخ انتشار : ۱۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۷:۵۷ |

ایران مجوز خروج ملوانان نفتکش کره جنوبی را صادر کرد

  وزارت خارجه ایران از صدور «اجازه خروج از کشور» برای ملوانان نفت‌کش کره‌ای که از نزدیک به یک ماه پیش در پی توقیف توسط سپاه پاسداران در ایران گرفتار هستند، خبر داد. سخنگوی وزارت خارجه ایران اعلام کرد که به دنبال درخواست دولت کره جنوبی و مساعدت قوه قضائیه ایران، خدمه کشتی کره‌ای که […]

ایران مجوز خروج ملوانان نفتکش کره جنوبی را صادر کرد
 

وزارت خارجه ایران از صدور «اجازه خروج از کشور» برای ملوانان نفت‌کش کره‌ای که از نزدیک به یک ماه پیش در پی توقیف توسط سپاه پاسداران در ایران گرفتار هستند، خبر داد.

سخنگوی وزارت خارجه ایران اعلام کرد که به دنبال درخواست دولت کره جنوبی و مساعدت قوه قضائیه ایران، خدمه کشتی کره‌ای که به اتهام ایجاد آلودگی زیست‌ محیطی در خلیج فارس توقیف شده است، اجازه خروج از کشور را دریافت کردند.

خطیب‌زاده با یادآوری اینکه آزادی خدمه این نفت‌کش بر پایه حرکت انسان‌دوستانه جمهوری اسلامی صورت گرفته، تاکید کرد که بررسی قضایی پرونده تخلف کشتی کره‌ای و کاپیتان آن در چارچوب قوانین ادامه دارد.

سخنگوی وزارت خارجه ایران همچنین خاطر نشان کرد که وزارت خارجه کره جنوبی در تازه‌ترین مذاکره خود با طرف‌های ایرانی، بر اراده دولت این کشور و تلاش حداکثری برای رفع محدودیت منابع مسدود شده ایران در اسرع وقت تاکید کرده است.

مطابق اعلام وزارت خارجه کره جنوبی، نفت‌کش توقیف شده این کشور دارای ۲۰ خدمه‌ با تابعیت‌های کره جنوبی، اندونزی، ویتنام و میانمار است.

نیروی دریایی سپاه پاسداران ایران ۲۹ روز پیش(۴ ژانویه) یک نفت‌کش کره جنوبی را که حامل محموله ۷ هزار و ۲۰۰ تنی اتانول بود در آبهای خلیج فارس توقیف کرد. ایران نفت‌کش «هانکوک چمی» را به «ایجاد آلودگی زیست محیطی» متهم کرد.

این توقیف در آستانه سفر معاون وزارت خارجه کره جنوبی به تهران برای رایزنی در مورد سرنوشت ۷ میلیارد دلار دارایی ارزی بلوکه شده ایران نزد بانک‌های کره‌ای رخ داد.

اختلاف دو کشور در مورد نحوه استفاده از منابع مسدود شدۀ ایران در بانک‌های کره در شرایط برقراری تحریم‌های آمریکا و ادعای ایرانیان دربارۀ آلودگی‌های زیست محیطی ایجاد شده توسط نفتکش «هانکوک چمی» درنهایت موجب شد تا سفر هیات دیپلماتیک کره جنوبی روز سه‌شنبه(۱۳ ژانویه) بدون نتیجه پایان یابد.

یازده روز بعد یعنی ۲۴ ژانویه گذشته، مقام‌های گارد ساحلی اندونزی از توقیف یک نفتکش ایرانی و یک نفتکش پانامایی به ظن انتقال غیرقانونی نفت در آبهای این کشور خبر دادند. مطابق اعلام اولیه اندونزی، ۶۱ خدمه این دو شناور دارای تابعیت ایرانی و چینی هستند. چین سپس تایید کرد که تنها ۲۵ تن از خدمه این دو نفت‌کش دارای تابعیت این کشور هستند.

اندونزی روز جمعه گذشته اعلام کرد که تحقیقات درباره تخلف‌های دو نفت‌کش توقیف شده یک هفته دیگر به پایان می‌رسد و در صورت عدم تایید اتهام‌های وارده، این دو شناور رفع توقیف خواهند شد. اندونزی هر گونه ارتباط میان توقیف این دو شناور را با توقیف نفت‌کش کره‌ای توسط ایران رد کرده است.

 


 

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.