Sunday, 23 January , 2022
امروز : یکشنبه, ۳ بهمن , ۱۴۰۰ - 20 جماد ثاني 1443
شناسه خبر : 3503
  پرینتخانه » سیاست, قـطـار اخـبـار تاریخ انتشار : ۲۹ دی ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۱ |
وزیر خارجه فرانسه

ایران در مرحله دستیابی به ظرفیت تولید سلاح هسته‌ای است

در همین زمینه، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در پیامی در حساب کاربری خود در توئیتر خطاب به وزیر خارجه فرانسه تاکید کرد: این شما هستید که منطقه ما را بی ثبات می کنید.
ایران در مرحله دستیابی به ظرفیت تولید سلاح هسته‌ای است
 

وزیر خارجه فرانسه در گفت‌وگو با «ژورنال دو دیمانش» گفت که ایران در مرحله دستیابی به ظرفیت تولید سلاح هسته‌ای است و ضروری است که بگوییم: «کافی است»، با این حال وی از راهبرد فشار حداکثری علیه ایران نیز انتقاد کرد.

ژان ایو لودریان نسبت به روی کار آمدن جو بایدن، رئیس جمهور منتخب آمریکا خوش‌بین است و خواستار بازگشت آمریکا به توافق سال ۲۰۱۵ وین شده است.

لودریان تاکید کرد: «به صراحت می‌گویم، ایران در مرحله دستیابی به ظرفیت تولید سلاح هسته‌ای است.»

وی به انتخابات ریاست جمهوری در ایران نیز اشاره کرد و گفت: «اواسط ماه ژوئن نیز در ایران انتخابات ریاست جمهوری برگزار می‌شود. بنابراین ضروری است که به ایرانیان بگوییم که کافی است (تمامش کنید) و ترتیب بازگشت ایران و ایالات متحده آمریکا به توافق هسته‌ای وین داده شود.»

طبق توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵، قرار بود تحریم‌های علیه ایران در قبال انجام برخی از اقدامات برای اطمینان از عدم دستیابی به سلاح هسته‌ای، برداشته شود اما دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۸ به‌طور یکجانبه از این توافق خارج شد.

وزیر خارجه فرانسه درباره این موضوع گفت: «دولت ترامپ با خروج از این توافق، راهبرد فشار حداکثری علیه ایران را انتخاب کرد. نتیجه این است که این راهبرد تنها خطر و تهدید را افزایش می‌دهد. بنابراین ما باید این ساز و کار را متوقف کنیم.»

وی افزود: «این [توافق هسته‌ای] کافی نخواهد بود. گفت‌وگوهای سختی درباره موشک‌های بالستیک و فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران در همسایگی‌اش و منطقه پیش رو خواهد بود.»

وی تاکید کرد که باید زمانبندی «فوری» برای این گفت‌وگوها در نظر گرفته شود با این حال آقای لودریان تاریخی را اعلام نکرد.

در همین زمینه، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در پیامی در حساب کاربری خود در توئیتر خطاب به وزیر خارجه فرانسه تاکید کرد: این شما هستید که منطقه ما را بی ثبات می کنید.

ظریف نوشت: همکار محترم؛ شما دوران کاری‌ات در کابینه را با فروش جنگ‌افزار به جنایتکاران جنگی سعودی آغاز کردی. از بیان حرف‌های پوچ و مهمل در مورد ایران دست بردار.

یادآوری واقعیت: این “شما” هستید که منطقه ما را بی‌ثبات می‌کنید.

از حفاظت جنایتکارانی که منتقدان خود را با اره تکه تکه می‌کنند و از جنگ‌افزارهای ساخت “شما” برای سلاخی کودکان در یمن استفاده می‌کنند، دست بردارید.

 

 


 

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.