Friday, 22 October , 2021
امروز : جمعه, ۳۰ مهر , ۱۴۰۰ - 16 ربيع أول 1443
شناسه خبر : 4539
  پرینتخانه » سیاست, قـطـار اخـبـار تاریخ انتشار : ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۰ |
حسن روحانی

اگر شیر نفت و گاز بسته شود همه فعالیت‌ها متوقف می‌شود

  رئیس‌جمهور تاکید کرد: صنعت نفت در تاریخ ما از یک سو با سیاست و اقتصاد و از سوی دیگر با بودجه گره خورده است. حسن روحانی در آئین بهره برداری از طرح‌های ملی وزارت نفت با بیان این که سال ۹۹ سال بسیار سختی برای مردم و دولت بوده است، گفت: در سالی که […]

اگر شیر نفت و گاز بسته شود همه فعالیت‌ها متوقف می‌شود
 

رئیس‌جمهور تاکید کرد: صنعت نفت در تاریخ ما از یک سو با سیاست و اقتصاد و از سوی دیگر با بودجه گره خورده است.

حسن روحانی در آئین بهره برداری از طرح‌های ملی وزارت نفت با بیان این که سال ۹۹ سال بسیار سختی برای مردم و دولت بوده است، گفت: در سالی که گذشت، شدت تحریم و جنگ اقتصادی بسیار زیاد بود اما در عین حال طرح‌های  بسیار مهمی را در سال جهش تولید افتتاح کردیم.

رئیس جمهور تاکید کرد: صنعت نفت درکنار صنعت پتروشیمی برای ما بسیار حائز اهمیت، البته صنعت نفت در تاریخ ما از یک سو با سیاست و  اقتصاد و از سوی دیگر  با بودجه  گره خورده است.

وی با اشاره به این که بار بودجه در سال‌های قبل بر دوش صنعت نفت بوده است، عنوان کرد: در سال‌های اخیر مخصوصا در سالی که گذشت ما تقریبا اتکایی به نفت نداشتیم و کشور با کمترین اتکا به نفت اداره شد.البته در سال ۹۸ و ۹۷ کشور با اتکای بسیار کم به نفت اداره شد در واقع بودجه کشور که به طور متوسط در دولت قبل ۷۰ یا ۸۰ میلیارد در برخی سال‌ها بالای ۱۰۰ میلیارد به نفت متکی بود در این دولت با کمترین اتکا به بودجه نفت مخصوصا در سه سال اخیر کشور را اداره کردیم.

رئیس قوه مجریه تاکید کرد: بخش اعظمی از بودجه ما از زمانی که نفت کشف شده است یعنی بیش از یک قرن است بر دوش صنعت نفت بوده است و فعالیت اقتصادی کشور و بسیاری از پروژه های عمرانی به نفت متکی بوده است.

وی با بیان این که  نفت یک صنعت مهم و عظیم است، گفت: همین امروز اگر خدای نکرده شیر نفت و گاز بسته شود همه فعالیت‌ها متوقف می‌شود و از حمل و نقل گرفته تا سایر صنایع کل برق کشور و سیاری از فعالیت‌ها و خدمات متکی به نفت و گاز و میعانات است.

وی ادامه داد: بودجه جاری به نفت باید برداشته شود،البته صنعت نفت مهمترین صنعت کشور است و بقیه صنعت‌ها و خدمات کشور وابسته به این صنعت هستند بنابراین اهمیت این صنعت را ما از یاد نبریم.

رئیس دولت  ادامه داد:  در طول دولت یازدهم و دوازدهم کارهای بی‌نظیری در بخش نفت انجام گرفت، امروز اگر به تاریخ کشور نگاه کنیم مقدار گازی که در دولت تدبیر و امید افزوده شده، بالای هزار میلیون متر مکعب است یعنی از ۶۰۰ میلیون متر مکعب در روز امروز به بالای هزار میلیون یعنی بالای یک میلیارد مترمکعب رسیده که کار بسیار بزرگی است.

رییس جمهوری گفت: در برداشت از منابع مشترک کارعظیمی انجام گرفته است. بعضی ها فکر می کنند که دولت یازدهم و دوازدهم در احقاق حقوق مردم فقط در سایه برجام کار کرده است. البته برجام کار بسیار بزرگی برای احقاق حقوق مردم بوده است و چنان بزرگ بوده است دنیا توطئه کرد که کمر برجام را بشکند.

وی افزود: آدم خاصی مثل ترامپ آمد و مجری توطئه‌های صهیونیست‌ها و ارتجاع در منطقه علیه برجام شد. 

روحانی تاکید کرد: بنابراین کار دولت برای احقاق حقوق مردم فقط برجام نبوده است؛ یکی از مواردی که برای احقاق حقوق مردم تلاش شده است مساله بهره‌برداری از منابع مشترک نفتی و گازی است که در این بخش کار بسیار بزرگی انجام گرفته است.

وی بیان کرد: در منطقه پارس جنوبی که میدان مشترک ایران با قطر است، قطر دو برابر استفاده می‌کرد و ما عقب بودیم و امروز هم‌طراز و حتی یک مقدار جلوتر از این منابع عظیم مشترک استفاده می‌کنیم.

روحانی خاطر نشان کرد: فرق منبع اختصاصی با مشترک در این است که از منبع اختصاصی هر زمانی که بخواهید می‌توانید استفاده کنید اما در منبع مشترک همسایه استفاده می‌کند یعنی هر ساعتی بخشی از منافع ما از دست می‌رود بنابراین از این منبع مشترک هم همسایه عزیز ما باید استفاده کند و هم ما این کار را انجام دهیم که این کار را کردیم.

وی ادامه داد:  امروز در غرب کارون منابع نفتی مشترک با همسایه عزیزمان عراق داریم، تولید ما در این منطقه ۵ برابر شده است بنابراین حقوقی که از دست می‌رفته این دولت با سرمایه گذاری در این بخش و حتی بخش‌های دیگر توانسته جلوی آن را بگیرد.

رئیس قوه مجریه گفت:هزاران شیء ما  آثار فرهنگی بود  و خارج از کشور به سر می‌بردند در دادگاه‌های خارجی تلاش کردیم  به کشور باز گردند  که این جزء احقاق حقوق مردم است.

روحانی اظهار کرد: امروز در میدان آذر یک میدان مشترک توسعه یافت یعنی دولت در دو مرحله از این میدان بهره‌برداری کرده است. تلاش هایی که از سال ۹۲ تا سال ۹۵ انجام گرفت موجب شد که ما به ۳۰ هزار بشکه برسیم یعنی از این میدان مشترکی که هیچ استفاده‌ای نمی‌کردیم ۳۰ هزار بشکه بهره‌برداری کردیم. امروز فاز دوم افتتاح شد؛ ۶۵ هزار بشکه در روز می‌توانیم از این میدان بهره‌برداری کنیم. جوانان، مهندسان و کارگران ایرانی این کار را کردند بنابراین کار عظیم و بزرگی انجام گرفته و امروز شاهد افتتاح مرحله دوم و فاز دوم این طرح هستیم.

رئیس جمهور گفت: افتتاح دوم امروز ما در زمینه پتروشیمی بود؛ یکی از افتخارات بزرگ دولت صنعت پتروشیمی است. آقای زنگنه باید طرحی را برای دولت بعدی آماده کند. امسال تا امروز ۱۲ طرح بزرگ پتروشیمی افتتاح کردیم؛ ما امروز در این شرایط سخت ۲.۵ میلیارد یورو طرح افتتاح کردیم.

وی اضافه کرد: در بخش پتروشیمی ما در سال ۱۴۰۰ دو برابر آنچه ظرفیتی که تاکنون بهره‌برداری شده دارد، می‌رسد یعنی پتروشیمی ما در سال ۱۴۰۰ به ۱۰۰ میلیون تن می‌رسد و این کار عظیمی است که صورت گرفته است. 

رئیس دولت خاطر نشان کرد: در سال‌های اخیر ما در تحریم و جنگ اقتصادی بودیم و ناچار بودیم درآمد ارزی را از غیر نفت به دست بیاوریم. یکی از افتخارات این بود که در این دولت صادرات غیر نفتی ما هر سال افزایش یافت؛ امسال به دلایل کرونا آغاز سال کاهش داشتیم اما دیروز در جلسه اقتصادی با بررسی آمار و ارقام متوجه شدیم که آمار ما در دو ماه آخر مشابه پارسال شده است بنابراین امروز شرایط بهتر شده و ما می‌توانیم صادرات غیر نفتی انجام دهیم.

وی با بیان اینکه  تاکنون ۳۱ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داشته‌ایم، افزود: بخش بزرگ صادرات غیر نفتی برای پتروشیمی است یعنی پتروشیمی و فولاد در صادرات غیر نفتی ما نقش عمده دارند. امروز عملیات اجرایی یک طرح عظیم و بزرگ آغاز شد و بیش از ۲ میلیارد دلار سرمایه گذاری آغاز خواهد شد. 

رئیس جمهور تأکید کرد: همه آنچه که ما تا پایان امسال به دست آوردیم، در سایه اراده، ‌ایمان و ایستادگی شما بوده و اگر موفقیت و پیروزی داشته‌ایم برای فرزندان و جوانان عزیز ما بوده است. من مطمئن هستم که دنیا و آمریکا ناچار خواهد شد در برابر این ملت بزرگ زانو بزند و تحریم‌های ظالمانه را کنار بگذارد. البته ما یک قدم به پیروزی نزدیک شدیم و آن سرنگونی ترامپ قاتل در آمریکا بود و دولت جدید تاکنون چهار مرتبه اعلام کرده است که فشار حداکثری دولت قبلی آمریکا اشتباه بوده است و به نتیجه نرسیده است؛ این بزرگترین موفقیت ما در تاریخ است که کسانی که این تحریم را بر ما روا داشتند به خاطر ایستادگی ملت ما اعتراف می‌کنند که تحریم به نتیجه نرسیده است. سال ۱۴۰۰ همه تلا ش و امید ما این است که شرایط بهتری برای ملت ما باشد.

 


 

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.