Saturday, 23 October , 2021
امروز : شنبه, ۱ آبان , ۱۴۰۰ - 17 ربيع أول 1443
شناسه خبر : 4395
  پرینتخانه » اخبار روز, سیاست تاریخ انتشار : ۰۹ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۵ |

انتقاد رئیس کل بانک مرکزی از سیاست های ارزی دولت

  رئیس کل بانک مرکزی با انتشار یادداشتی در صفحه شخصی خود به اظهار نظرهای روزهای اخیر درباره بازار ارز واکنش نشان داد و خواستار سپردن مسئولیت اعلام سیاست‌های ارزی به بانک مرکزی شد. پس از واکنش‌های فراوان و گسترده به سخنان رئیس دفتر رئیس جمهوری درباره تعیین نرخ ارز به ویژه در شبکه‌های اجتماعی […]

انتقاد رئیس کل بانک مرکزی از سیاست های ارزی دولت
 

رئیس کل بانک مرکزی با انتشار یادداشتی در صفحه شخصی خود به اظهار نظرهای روزهای اخیر درباره بازار ارز واکنش نشان داد و خواستار سپردن مسئولیت اعلام سیاست‌های ارزی به بانک مرکزی شد.

پس از واکنش‌های فراوان و گسترده به سخنان رئیس دفتر رئیس جمهوری درباره تعیین نرخ ارز به ویژه در شبکه‌های اجتماعی که عقب‌نشینی و تصحیح محمود واعظی را هم در پی داشت، نوبت به عبدالناصر همتی رسید تا با یادداشت خود در صفحه شخصی‌اش در اینستاگرام بکوشد اوضاع را به گونه‌ای مدیریت کند.

رئیس کل بانک مرکزی که پیش‌تر هم نشان داده بود سخن گفتن از نرخ ارز را خط قرمز خود می‌داند، در این یادداشت پنج بندی نوشت: «از نیمه سال ۹۷ بانک مرکزی سیاست ارزی خود را بر مبنای صیانت از ذخایر خود و همزمان تامین منابع لازم برای واردات کالاهای اساسی و دارو قرارداد.

در دو سال گذشته، این سیاست نشان داد که با موفقیت کشور را از میانه بزرگ‌ترین جنگ اقتصادی تاریخ به سلامت عبور داد. در این میان، فشار زیادی از ناحیه تحریم‌های ظالمانه و غیر انسانی بر مردم عزیزمان وارد شد اما اینکه بدون سیاست‌های بانک مرکزی در این دوره چه سرنوشتی در انتظار متغیرهای اصلی اقتصاد مانند نرخ ارز و تورم بود قابل تصور نیست.

بانک مرکزی همچنان اعتقاد راسخ دارد نرخ ارز باید توسط ساز و کار بازار و مستقل از سیاست‌های مالی و بودجه‌ای تعیین شود و انتظار دارد با تصحیح انتظارات و تخیله اثر شوک‌های سیاسی، نرخ ارز در مسیر اصلاح توسط ساز و کار بازار قرار گیرد.

بارها گفته‌ام تقویت ارزش پول ملی، مهم‌ترین دغدغه بانک مرکزی است و تا به حال نیز تمام تلاش خود را با وجود برخی مرارت‌ها به کار بردم تا نیازهای بودجه‌ای دولت نتواند در این مسیر خدشه زیادی وارد کند.

بازار ارز یک بازار حساس و تخصصی است. در اولین جلسه حضور در هیات دولت قبل از انتصاب و در اولین جملات خود از آقای رئیس جمهوری و اعضای محترم دولت درخواست کردم که اگر به انتصاب اینجانب رأی می‌دهند، با این شرط همراه باشد که درباره مسائل ارزی اعلام سیاست‌ها را به بانک مرکزی واگذار کنند و قطعاً این بهترین کمک مسؤلین محترم به بانک مرکزی و نیز ثبات در بازارهای پول و ارز است.»

 


 

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.