Monday, 17 January , 2022
امروز : دوشنبه, ۲۷ دی , ۱۴۰۰ - 14 جماد ثاني 1443
شناسه خبر : 3625
  پرینتخانه » امــروز در تــاریخ, سیاست, وقایع اتفاقیه تاریخ انتشار : ۰۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۸ |

انتشار « نبرد من» در لهستان

  نسخه‌ای از «نبرد من» مانیفست و سرگذشت آدولف هیتلر،‌ رهبر آلمان نازی به قلم خود او بناست هفتهٔ آینده برای نخستین بار در لهستان عرضه شود، امری که انتقادهای را در این کشور برانگیخته است. نسخهٔ انتقادی لهستانیِ «نبرد من» که با پانویس و یادداشت‌های بسیار به‌چاپ می‌رسد بالغ بر هزار صفحه دارد و […]

انتشار « نبرد من» در لهستان
 

نسخه‌ای از «نبرد من» مانیفست و سرگذشت آدولف هیتلر،‌ رهبر آلمان نازی به قلم خود او بناست هفتهٔ آینده برای نخستین بار در لهستان عرضه شود، امری که انتقادهای را در این کشور برانگیخته است.

نسخهٔ انتقادی لهستانیِ «نبرد من» که با پانویس و یادداشت‌های بسیار به‌چاپ می‌رسد بالغ بر هزار صفحه دارد و مورّخی که آن را تهیه کرده مدعی است که کارش «ادای دینی به قربانیان» لهستانی دیکتاتور آلمانی است.

اوژنیوس کرول، مورخی که این نسخه تازه را تهیه کرده می‌گوید: «منتقدان می‌گویند چاپ این کتاب اهانتی به‌خاطرهٔ قربانیان سوسیالیزم ملّی‌گرایانه است. اما به‌نظر من عکس این است. این کار ادای دینی است به قربانیان آن نظام جنایتکار و هشداری است به نسل‌های آینده.»

«نبرد من» نخستین بار در ۱۹۲۵ در آلمان چاپ شده بود، و انتشارش پس از جنگ جهانی دوم به‌مدت ۷۰ سال در این کشور ممنوع شد، تا سرانجام در ۲۰۱۶ از تجدید چاپ شد و تاکنون ۱۰۰ هزار نسخهٔ آلمانی آن به فروش رفته است. «نبرد من» به بسیاری از زبان‌های جهان از جمله به فارسی ترجمه شده و در ایران به چاپ هجدهم رسیده است.

انتشارات بلّونای لهستان که نشری ویژهٔ کتب تاریخی است، اعلام کرده بنابر احتیاط قصد دارد در چاپ اول این کتاب بیش از ۳ هزار نسخه از آن را روانهٔ بازار نکند و همچنین تبلیغ خاصی برای معرفی این کتاب نخواهد کرد.

مسئول انتشارات بلّونا می‌گوید که این کتاب: «هشداری است که نشان می‌دهد ممکن است که به‌شکلی تقریبا نامرئی دموکراسی را برانداخت و نظامی توتالیتر به‌جایش نشاند.»

این نسخهٔ انتقادی «نبرد من» که نیمی از صفحاتش را یادداشت‌ها و افزوده‌های تاریخی تشکیل می‌دهد، ۳۳ یورو قیمت خورده که در لهستان گران به‌شمار می‌رود.


برچسب ها
, ,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.