Friday, 27 May , 2022
امروز : جمعه, ۶ خرداد , ۱۴۰۱ - 26 شوال 1443
شناسه خبر : 7091
  پرینتخانه » اخبار روز, سیاست تاریخ انتشار : ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۰ |

افزایش نامزدهای انتخابات سوریه به ۵۱ نفر

  همزمان با آماده شدن سوری‌ها برای انتخاب رئیس‌ جمهور آتی، منابع رسمی از استقبال گسترده از انتخابات ریاست جمهوری و افزایش شمار نامزدها به ۵۱ تن خبر دادند که در نوع خود بی‌سابقه است. مهلت اراده مدارک برای نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری سوریه به پایان رسید. طبق گزارش رسمی تعداد نامزدها به ۵۱ تن […]

افزایش نامزدهای انتخابات سوریه به ۵۱ نفر
 

همزمان با آماده شدن سوری‌ها برای انتخاب رئیس‌ جمهور آتی، منابع رسمی از استقبال گسترده از انتخابات ریاست جمهوری و افزایش شمار نامزدها به ۵۱ تن خبر دادند که در نوع خود بی‌سابقه است.

مهلت اراده مدارک برای نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری سوریه به پایان رسید.

طبق گزارش رسمی تعداد نامزدها به ۵۱ تن از جمله ۷ زن رسیده است. افراد مایل به شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری سوریه باید به موافقت ۳۵ نماینده از مجموع ۲۵۰ نماینده پارلمان دست یابند.

تحلیلگران اعلام کردند، نامزدی این تعداد در انتخابات به معنای مسئله خاصی نیست و کسانی که شروط لازم را نداشته باشند کنار خواهند رفت و تعداد نهایی نامزدها از هشت تن بیشتر نخواهد شد.

از جمله مهم‌ترین افرادی که اسناد خود را برای شرکت در انتخابات ارائه کرده‌اند بشار اسد، رئیس‌جمهور کنونی سوریه، محمود مرعی، دبیرکل جبهه دموکراسی، دبیرکل هیئت کار ملی دموکراتیک و عضو هیئت مخالفان داخلی در ژنو است.

از جمله نامزدها هفت زن هستند. این اولین باری نیست که زنان در انتخابات شرکت می‌کنند.

هر عضو حق دارد فقط به یک نامزد رأی بدهد. اعضا بعد از یک روز از دریافت درخواست‌های نامزدی از سوی پارلمان به نامزدهای مورد نظرشان از طریق صندوق رأی‌گیری رأی می‌دهند.

بعد از پایان رأی‌گیری اعضای پارلمان صندوق به کمیته قانون اساسی برای شمردن آرا و اعلام نتایج برده می‌شود و بعد از آن پنج روز به کسانی که درخواست نامزدی داده‌اند مهلت اعتراض داده می‌شود.

در این راستا اسامه دنوره، کارشناس سیاسی و استراتژیک سوریه گفت: زمانی که قانون اساسی سوریه در ۲۰۱۲ و قانون انتخابات تدوین شد قانونگذاران و کارشناسان برای کاهش شروط ضروری و مطلوب برای نامزدی برای پست ریاست جمهوری تلاش می‌کنند تا افراد بیشتری شرکت کنند و تبعیض قائل نشود.

دنوره گفت: در قانون انتخابات سراسری و در باب تعاریف نامزد اینگونه تعریف شده است: هر شهروندی که مایل است برای تصدی پست نخست‌وزیری نامزد شود. قبل از دستیابی به موافقت ۳۵ عضو پارلمان درخواست نامزدی قابل قبول نیست. با توجه به این مسئه تعداد نامزدها نهایتا به هفت تن برسد.

پارلمان سوریه ۲۶ مه را به عنوان تاریخ انتخابات ریاست‌جمهوری در داخل و ۲۰ مه به عنوان تاریخ انتخابات در خارج تعیین کرد.

براساس قانون اساسی سوریه کسی که مایل به نامزدی برای تصدی پست انتخابات ریاست‌جمهوری است باید ۴۰ سال تمام داشته ، دارای تابعیت سوری بوده و با فردی غیر سوری ازدواج نکرده باشد. همچنین در زمان درخواست نامزدی حداقل ۱۰ سال در سوریه بوده باشد.

 


 

برچسب ها
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.