Saturday, 19 June , 2021
امروز : شنبه, ۲۹ خرداد , ۱۴۰۰ - 10 ذو القعدة 1442
شناسه خبر : 7962
  پرینتخانه » جامعه تاریخ انتشار : ۰۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۶ |
استاندار تهران

افزایش سالانه ۲۰۰۰۰۰ نفر به جمعیت استان تهران

  استاندار تهران بر ضرورت رصد جمعیت استان در برش‌های زمانی مختلف با رویکرد آینده‌پژوهانه تاکید کرد. انوشیروان محسنی بندپی در جلسه شورای راهبردی جمعیت مشترک با وبینار تغییرات جمعیت ایران و جهان با اشاره به نقش مهم جمعیت در امر سیاستگذاری و آینده نگری گفت: رصد کردن جمعیت در برش‌های زمانی مختلف نقش مهمی […]

افزایش سالانه ۲۰۰۰۰۰ نفر به جمعیت استان تهران
 

استاندار تهران بر ضرورت رصد جمعیت استان در برش‌های زمانی مختلف با رویکرد آینده‌پژوهانه تاکید کرد.

انوشیروان محسنی بندپی در جلسه شورای راهبردی جمعیت مشترک با وبینار تغییرات جمعیت ایران و جهان با اشاره به نقش مهم جمعیت در امر سیاستگذاری و آینده نگری گفت: رصد کردن جمعیت در برش‌های زمانی مختلف نقش مهمی در سیاستگذاری بر مبنای رویکرد آینده پژوهانه دارد.

وی افزود: استان تهران با پیچیدگی و مشکلات خاصی مواجه است، از یک طرف به درجه‌ای از توسعه یافتگی دست یافتیم؛ از سوی دیگر امید به زندگی و نرخ باروری در استان تهران پایین است.

محسنی بندپی گفت: سالانه ۲۰۰ هزار نفر به جمعیت استان اضافه می‌شود که این امر در نتیجه مهاجرت به استان اتفاق می‌افتد؛ همچنانکه طبق سرشماری سال ۹۵ جمعیت استان ۱۳ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر بوده و پیش بینی این است که جمعیت استان در سال ۱۴۰۰ به بیش از ۱۴ میلیون نفر می‌رسد.

بندپی ادامه داد: پراکندگی جمعیت در استان تهران نیز بسیار زیاد است. جمعیت برخی شهرستان‌های استان معادل جمعیت یک استان است و پراکندگی جمعیت نامعقول است؛ چنانچه تراکم جمعیت در کشور ۵۰ نفر در کیلومترمربع، در استان تهران ۹۹۰ نفر و در شهرستان بهارستان ۱۰ هزار نفر در کیلومترمربع است.

وی تاکید کرد: پنجره جمعیتی استان به این صورت است که میانگین جمعیت صفر تا ۱۴ سال در کشور ۲۴ درصد و تهران ۲۰.۳ درصد، جمعیت فعال در کشور ۶۹.۹ درصد و در تهران ۷۲.۳ درصد است.

استاندار افزود: میانگین جمعیت بالای ۶۵ سال در کشور ۶.۱ درصد و در تهران ۷.۴ درصد است، این در حالی است که امید به زندگی زنان در کشور ۷۴.۳۸ سال و در تهران ۷۲ سال و امید به زندگی در میان مردان در کشور ۷۱.۷ سال و در تهران ۷۰ سال است.

بندپی گفت: کمبود زیرساخت‌های بهداشتی در استان تهران مشهود است. در این زمینه در کشور به ازای هر یک هزار نفر یک خانه بهداشت و در استان تهران به ازای هر ۲۲۰۰ نفر است. میزان مراکز بهداشتی شهری در کشور به ازای هر ۱۱ هزار نفر و در تهران به ازای هر ۲۵ هزار نفر و مراکز بهداشتی روستایی به ازای هر ۵۰ هزار نفر یک مرکز است.

استاندار تهران تصریح کرد: با توجه به این کمبودها یکی از راهبردهای مهمی که در شورای برنامه ریزی استان مصوب شده، این است که هیچ یک از منابع مالی استان در زمینه تملک به سمت احداث بیمارستان و تجهیزات لوکس نرود؛ بلکه در زمینه زیرساخت‌های سلامت هزینه شود تا زمینه افزایش امید به زندگی و تغییر نگرش جمعیتی فراهم شود. در زمینه بارورسازی زوج های نابارور بیمه ها بایستی پوشش بیمه‌ای گسترده داشته باشند.

محسنی بندپی با اشاره به لزوم پویایی سند جمعیتی استان عنوان کرد: باید برنامه خاصی را برای استان تهران با پیچیدگی‌های خاص طراحی کنیم تا شرایطی فراهم شود تا شاخص‌های امید به زندگی در استان ارتقاء یابد. در زمینه کاهش طلاق نیز باید آموزش های پیش، حین و بعد ازدواج ارتقاء یابد تا ظرفیت نقدپذیری و تاب آوری افراد بالاتر برود.

وی افزود: جمعیت جوان کشور جمعیت بانشاط و مولدی هستند که باید برنامه ریزی درستی برای آنها انجام داد تا ارزش افزوده خوبی برای کشور فراهم کنند.

 


 

برچسب ها
,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.