Sunday, 29 May , 2022
امروز : یکشنبه, ۸ خرداد , ۱۴۰۱ - 28 شوال 1443
شناسه خبر : 6194
  پرینتخانه » اخبار روز, سیاست تاریخ انتشار : ۱۹ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۵ |

افزایش دامنه اعتراضات خیابانی در ایرلند

  خشونت‌ها در ایرلند شمالی که چندی است آغاز شده با شدت بیشتری ادامه یافت و مقام‌های دولتی در بریتانیا را مجبور به واکنش کرد. بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا پس از آنکه معترضان در بلفاست اقدام به پرتاب کوکتل مولوتف کردند و اتوبوسی را به آتش کشیدند خشونت‌های جاری در ایرلند شمالی را محکوم […]

افزایش دامنه اعتراضات خیابانی در ایرلند
 

خشونت‌ها در ایرلند شمالی که چندی است آغاز شده با شدت بیشتری ادامه یافت و مقام‌های دولتی در بریتانیا را مجبور به واکنش کرد.

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا پس از آنکه معترضان در بلفاست اقدام به پرتاب کوکتل مولوتف کردند و اتوبوسی را به آتش کشیدند خشونت‌های جاری در ایرلند شمالی را محکوم کرد.

این خشونت‌ها پس از یک هفته آشوب و ناآرامی در حالی همچنان همچنان ادامه دارد که تحلیل‌گران آنرا از جمله تبعات برکسیت و نیز ناشی از برافروخته شدن حس خیانت و سرخوردگی میان احزاب وحدت‌گرای متمایل به حکومت بریتانیا قلمداد کرده‌اند.

پروتستان‌های حامی یکپارچگی با بریتانیا معتقدند که توافق‌های تجاری پسابرکسیت موانعی را بر سر مراودات تحاری با دیگر نقاط بریتانیا ایجاد کرده است.

تنش‌ها بر سر این موضوع پس از توافق‌های پسابرکسیت شدت گرفت و اینک با خشونت و ناآرامی در مرکز ایرلند شمالی همراه شده است.

به گفته پلیس ایرلند شمالی جمعیت معترض چهارشنبه شب در «لانارک وی» واقع در بلفاست جمع شده بودند، جایی که یک اتوبوس به آتش کشیده شد.

بوریس جانسون با انتشار توئیتی ضمن ابراز نگرانی عمیق به خشونت‌های جاری واکنش نشان داد و نوشت: « اختلافات از راه گفتگو و نه خشونت یا ارتکاب جرم حل می‌شود.»

گزارش رسانه‌های محلی از بلفاست حاکی است که نیمه‌شب چهارشنبه آتش سوزی‌هایی در بخش‌هایی از منطقه «لانارک وی» در بلفاست، جایی که موانع بزرگ فلزی محله‌های کاتولیک و پروتستان را از هم جدا می‌کند، به وقوع پیوست.

به گفته این رسانه‌ها صدها نفر از هر سو اقدام به پرتاب کوکتل مولوتف کردند و با دخالت ماموران پلیس به تدریج از شدت خشونت‌ها کاسته شد.

آرلن فوستر، وزیر اول ایرلند شمالی در واکنش وقایع اخیر گفت که «اینها اعتراض نیست بلکه خشونت، تخریب و اقدام به قتل تلقی می‌شود.» وی تاکید که چنین اقداماتی نمی‌تواند برگرفته از ماهیت دو جریان وحدت‌گرا و وفادار باشد.

جرقه خشونت‌های اخیر ابتدا هفته گذشته در لندندری زده شد و سپس ناآرامی‌ها به محله‌ای در بلفاست که جمهوری‌خواهان متمایل به پیوستن به جمهور ایرلند در آن سکونت دارند کشیده شد.

این حوادث دوباره وقایع تلخ سه دهه تنش و درگیری‌ خونین میان جمهوری‌خواهان و وحدت‌گراها در ایرلند شمالی را که ۳ هزار و پانصد کشته برجای گذاشت، یاد‌آوری کرده است.

تنش میان وحدت‌گرایان و کاتولیک‌های متمایل به جمهوری ایرلند سرانجام سال ۱۹۹۸ با توافقی موسوم به «جمعه نیک» پایان یافت.

 


 

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.