Thursday, 21 October , 2021
امروز : پنج شنبه, ۲۹ مهر , ۱۴۰۰ - 15 ربيع أول 1443
شناسه خبر : 7322
  پرینتخانه » اخبار روز, سیاست تاریخ انتشار : ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۹:۵۵ |

اعلام زمان نخستین جلسه دادگاه آنگ سان سوچی

  قاضی مامور رسیدگی به پرونده «تخلفات» آنگ‌ سان سوچی،‌ رئیس معزول دولت سرنگون شده میانمار بدست ارتش اعلام کرد که نخستین محاکمه رهبر پیشین این کشور روز ۲۴ مه برگزار می‌شود. از سوی دیگر وکیل خانم سوچی نیز با تایید این خبر تصریح کرد که پرونده موکل وی پس از هفته‌ها تاخیر به دستور […]

اعلام زمان نخستین جلسه دادگاه آنگ سان سوچی
 

قاضی مامور رسیدگی به پرونده «تخلفات» آنگ‌ سان سوچی،‌ رئیس معزول دولت سرنگون شده میانمار بدست ارتش اعلام کرد که نخستین محاکمه رهبر پیشین این کشور روز ۲۴ مه برگزار می‌شود.

از سوی دیگر وکیل خانم سوچی نیز با تایید این خبر تصریح کرد که پرونده موکل وی پس از هفته‌ها تاخیر به دستور قاضی به جریان افتاده و رهبر پیشین میانمار قرار است برای نخستین بار روز ۲۴ مه در دادگاه حاضر شود.

آنگ‌ سان سوچی که پیش‌تر به دلیل تلاش برای برقراری دموکراسی در کشورش برنده جایزه صلح نوبل شده بود پس از کودتای اول فوریه که طی آن دولت میانمار سرنگون و خود وی نیز در حبس خانگی قرار گرفت هرگز در ملا عام دیده نشده است.

سوچی پس از دستگیری و به حصر رفتن هدف چند فقره اتهام از جمله رعایت نکردن محدودیت‌های وضع شده برای مقابله با شیوع ویروس کرونا، واردات غیرقانونی دستگاه‌های ارتباطی بی‌سیم(واکی تاکی) به کشور، تحریک به ناآرامی و نقض قانون مرتبط با حفظ اسرار دولتی روبرو شد.

تیم وکلای آنگ سان سوچی پس از قرار گرفتن وی در حصر برای ملاقات خصوصی با وی به دردسر افتاد و نبردی حقوقی با مقامات این کشور را برای دیدار و گفتگو با موکل خود پیش از برپایی جلسات دادرسی و تفهیم اتهام آغاز کرد.

چند جلسه دادرسی پیش از این برای رسیدگی به این پرونده در «نایپیداو»،‌ پایتخت میانمار برگزار شد که خانم سوچی از محل حبس خانگی به صورت ویدیوکنفرانس در آن شرکت کرده بود.

در آخرین جلسه دادرسی که روز دوشنبه برگزار شد، قاضی رسیدگی کننده به پرنده «تخلفات» رهبر پیشین میانمار خواستار برپایی جلسه استماع با حضور آنگ سان سوچی در یکی از دادگاه‌های نزدیک محل حصر خانگی وی شد.

یکی از وکلای خانم سوچی در نهایت روز دوشنبه تایید کرد که وی روز بیست و چهارم ماه جاری میلادی در دادگاه حضور پیدا خواهد کرد.

وی با این وجود تاکید کرد که مساله ممانعت از انجام ملاقات خصوصی با وی همچنان پا برجا است و مقامات دولتی اجازه انجام این دیدار را نمی‌دهند.

رهبر ۷۵ ساله پیشین میانمار از زمان سرنگونی طی کودتای نظامیان در کشورش تاکنون تحت شش فقره اتهام قرار گرفته که باید به همراه وکلایش در دادگاه در برابر آنها از خود دفاع کند.

جدا از اتهام‌هایی که رسما در پرونده قضایی وی درج شده، خانم سوچی همچنین از سوی نظامیان حاکم به دلیل دریافت غیرقانونی شمش‌های طلا و پول نقد به رشوه متهم شده،‌ هرچند که این اتهام در پرونده وی دیده نمی‌شود.

اگر چه آنگ سان سوچی پیش از این به دلیل حمایت از سرکوب اقلیت روهینگیا در کشورش مورد انتقاد گسترده نهاد‌های بین‌المللی و سازمان‌های مدافع حقوق بشر قرار گرفت اما در جریان کودتا در میانمار مورد حمایت بسیاری از ناظران مستقل بین‌المللی قرار گرفته است.

 


 

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.