Sunday, 19 September , 2021
امروز : یکشنبه, ۲۸ شهریور , ۱۴۰۰ - 12 صفر 1443
شناسه خبر : 4797
  پرینتخانه » اخبار روز, سیاست تاریخ انتشار : ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۶ |

اشرف غنی: آماده بحث درباره برگزاری یک انتخابات هستیم

  رئیس جمهور افغانستان در تلاش برای پیشبرد گفتگوهای صلح با طالبان اعلام کرد که دولتش آماده است تا در موضوع برگزاری یک انتخابات زودهنگام وارد بحث شود؛ با این وجود تاکید کرد که هر دولت جدیدی باید از مسیر دموکراتیک انتخاب شود. اشرف غنی در جریان سخنرانی خود در مراسم افتتاح سومین سال کاریِ […]

اشرف غنی: آماده بحث درباره برگزاری یک انتخابات هستیم
 

رئیس جمهور افغانستان در تلاش برای پیشبرد گفتگوهای صلح با طالبان اعلام کرد که دولتش آماده است تا در موضوع برگزاری یک انتخابات زودهنگام وارد بحث شود؛ با این وجود تاکید کرد که هر دولت جدیدی باید از مسیر دموکراتیک انتخاب شود.

اشرف غنی در جریان سخنرانی خود در مراسم افتتاح سومین سال کاریِ هفدهمین دور پارلمان این کشور گفت: «برای ما، انتقال قدرت از طریق انتخابات، یک اصل غیرقابل بحث است… ما آمادۀ بحث و گفتگو درباره برگزاری یک انتخابات آزاد، عادلانه و فراگیر تحت نظارت جامعه جهانی هستیم. همچنین می‌توانیم در مورد تاریخ انتخابات صحبت کنیم و به نتیجه برسیم.»

هفتۀ گذشته آغنی در کابل با زلمی خلیل زاد، نمایندۀ ویژه ایالات متحده در گفتگوهای صلح افغانستان دیدار کرد تا در مورد راه‌های احیای دوبارۀ مذاکرات متوقف شدۀ صلح با نمایندگان طالبان که در قطر برگزار می‌شود، گفتگو کند. آقای خلیل زاد پس از این دیدار رهسپار قطر شد.

سخنان روز شنبۀ اشرف غنی در حالی ایراد می‌شود که دولت جو بایدن، رئیس جمهور جدید ایالات متحده آمریکا بازبینی استراتژی این کشور در افغانستان را آغاز کرده است و در این راستا، توافقی که در اوایل سال ۲۰۲۰ میلادی میان آمریکا و طالبان منعقد شد را نیز مورد بررسی دوباره قرار می‌دهد.

خبرگزاری رویترز به نقل از برخی مقامات افغانستان و دیپلمات‌های غربی می‌نویسد که زلمی خلیلزاد در جریان سفرش به کابل، ایدۀ ایجاد یک دولت موقت را مطرح کرده اما اشرف غنی تاکید کرده است که تنها راه تشکیل هر دولتی باید از مسیر انتخابات باشد.

غنی در ادامه سخنرانی خود گفت: «توصیه من به کسانی که به هر دری می‌زنند تا به قدرت برسند این است که برای رسیدن به قدرت سیاسی در افغانستان، تنها یک در وجود دارد و کلید این در نیز رای مردم افغان است.»

او افزود: «هر نهادی می‌تواند طرحی خیالی را روی یک کاغذ بنویسد و راه حلی را برای افغانستان پیشنهاد دهد. چنین مقالاتی در گذشته نیز نوشته شده‌اند و در آینده نیز نوشته خواهند شد. ضمانت ما قانون اساسی ماست.»

خبرگزاری طلوع نیز به نقل از آقای غنی نوشت که اگرچه رئیس جمهور افغانستان آماده است تا برای صلح فداکاری کند اما در مقابل اشک و عرقی که مردم افغانستان برای رسیدن به مردم سالاری، حفظ و تقویت آزادی‌ها ریخته‌اند نیز مسئول است.

اشرف غنی تاکید کرد که هیچکس نمی‌تواند دربارۀ انحلال نهادهایی که بر اساس قانون اساسی ایجاد شده، تصمیم بگیرد و خطاب به طالبان نیز افزود که افغان‌ها صلح می‌خواهند و نه «صلح گورستان».

دوره ریاست جمهوری در افغانستان ۵ سال است و آقای غنی که دو سال پیش برای این سمت برگزیده شده، هنوز به میانۀ این راه نیز نرسیده است.

 

 


 

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.