Saturday, 22 January , 2022
امروز : شنبه, ۲ بهمن , ۱۴۰۰ - 19 جماد ثاني 1443
شناسه خبر : 5364
  پرینتخانه » فرهنگ و هنر, قـطـار اخـبـار تاریخ انتشار : ۲۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۴ |
به عنوان نخستین سیاه پوست در این جایگاه

اسپایك لی رئیس هیئت داوران «کن» شد

  برگزارکنندگان جشنواره‌ كن اعلام کردند كه اسپایك لی، كارگردان آمریكایی رئیس هیئت داوران این جشنواره در ماه ژوئیه خواهد بود تا نخستین سیاه پوستی باشد که به چنین مسئولیتی را برعهده می‌گیرد. این فیلمساز نیویورکی قرار بود سال گذشته نیز این مسئولیت را به عهده گیرد اما جشنواره کن در سال ۲۰۲۰ در پی […]

اسپایك لی رئیس هیئت داوران «کن» شد
 

برگزارکنندگان جشنواره‌ كن اعلام کردند كه اسپایك لی، كارگردان آمریكایی رئیس هیئت داوران این جشنواره در ماه ژوئیه خواهد بود تا نخستین سیاه پوستی باشد که به چنین مسئولیتی را برعهده می‌گیرد.

این فیلمساز نیویورکی قرار بود سال گذشته نیز این مسئولیت را به عهده گیرد اما جشنواره کن در سال ۲۰۲۰ در پی گسترش بیماری کرونا لغو شد.

لی در یک پیام توئیتری ضبط شده، با قبول این دعوت گفت که شهر کن جایگاه ویژه‌ای در قلبش دارد زیرا اولین فیلم او در سال ۱۹۸۶ در آنجا به نمایش درآمده است. او که ۶۳ سال سن دارد در این سال‌ها در کن حضور ثابت داشته و هفت فیلم خود را برای اولین بار در این شهر اکران عمومی کرده است.

لی سال گذشته نیز با مهم توصیف کردن این رویداد هنری گفته بود که جشنواره فیلم کن، مسیر کاری او را به عنوان یک فیلمساز تغییر داده است.

پیر لسکور، رئیس جشنواره فیلم کن در بیانیه ای اعلام کرد که در طول ماه های بلاتکلیفی که آن‌ها پشت سر گذاشته‌اند، اسپایک لی هرگز از تشویق برگزارکنندگان جشنواره دست بر نداشته و پشتیبان آن‌ها بوده است. رئیس جشنواره کن معتقد است که با پذیرش این مسئولیت از سوی آقای لی، پشتیبانی های این کارگردان از برگزارکنندگان جشنواره کن جانی دوباره می‌گیرد.

پیشتر لی قول داده بود جشنواره کن را هنگامی که دوباره برگزار شود، همراهی کند.

مسئولان جشنواره کن معتقدند که این جشنواره، دهه جدید خود را با فردی خاص که ریاست هیات داوران را بر عهده گرفته است، شروع خواهد کرد. آقای لی نخستین فرد آفریقایی‌تبار است که به ریاست هیئت داوران جشنواره کن انتخاب شده است.

از اسپایک لی به عنوان یکی از بزرگ‌ترین کارگردان های نسل خود یاد می‌شود که در زمینه فیلمنامه نویسی، بازیگری و تهیه کنندگی هم فعال است. این کارگردان صاحب نام از سی سال پیش تا کنون با هوشیاری، پرسش های عصر خود را به تصویر کشیده، اگر چه هیچ وقت بخش سرگرم کننده اش را هم فراموش نکرده است.

تیری فرمو، مدیر جشنواره کن می گوید که علاقه لی به سینِما نیرویی چند برابر به مجریان این جشنواره داده است؛ جشنواره بسیار بزرگی که همه در انتظارش هستند.

امسال با توجه به شیوع گسترده ویروس کرونا در فرانسه و همچنین کند بودن روند واکسیناسیون در این کشور، احتمال برگزار نشدن هفتاد و چهارمین جشنواره کن در سال ۲۰۲۱ وجود دارد.

برگزارکنندگان جشنواره کن در حالی از برگزاری این جشنواره در بازه زمانی ۶ تا ۱۷ ژوییه ۲۰۲۱ خبر داده‌اند که خبرها از لغو اکثر جشنواره های دیگر یا تبدیل آن‌ها به نسخه های آنلاین حکایت دارند.

 


 

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.