Wednesday, 25 May , 2022
امروز : چهارشنبه, ۴ خرداد , ۱۴۰۱ - 24 شوال 1443
شناسه خبر : 17853
  پرینتخانه » سیاست, حمله روسیه به اوکراین, وقایع اتفاقیه تاریخ انتشار : ۱۰ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۳ |
سفیر اوکراین در امریکا اعلام کرد

استفاده روسیه از تسلیحات ممنوعه در حمله به اوکراین

گروه‌های مدافع حقوق بشر و سفیر اوکراین در ایالات متحده، روسیه را متهم کردند که در جریان حملات خود در اوکراین از بمب‌های خوشه‌ای و بمب‌های خلاء استفاده کرده است، سلاح‌هایی که استفاده از آنها بارها توسط سازمان‌های بین‌المللی محکوم شده است. عفو بین‌الملل و دیده‌بان حقوق بشر هر دو گفتند که به نظر می‌رسد […]

استفاده روسیه از تسلیحات ممنوعه در حمله به اوکراین

گروه‌های مدافع حقوق بشر و سفیر اوکراین در ایالات متحده، روسیه را متهم کردند که در جریان حملات خود در اوکراین از بمب‌های خوشه‌ای و بمب‌های خلاء استفاده کرده است، سلاح‌هایی که استفاده از آنها بارها توسط سازمان‌های بین‌المللی محکوم شده است.

عفو بین‌الملل و دیده‌بان حقوق بشر هر دو گفتند که به نظر می‌رسد نیروهای روسی از مهمات خوشه‌ای ممنوعه استفاده کرده‌اند.
عفو بین‌الملل همچنین نیروهای روسیه را متهم به حمله به یک پیش‌دبستانی در شمال شرق اوکراین کرد آنهم در حالی که غیرنظامیان در داخل آن پناه گرفته‌ بودند.

اوکسانا مارکارووا، سفیر اوکراین در آمریکا، پس از دیدار با اعضای کنگره آمریکا به خبرنگاران گفت که روسیه در تهاجم به کشورش از یک سلاح ترموباریک معروف به بمب خلاء استفاده کرده است.

بمب‌های خلاء یا سلاح ترموباریک (گرمافشاری)، اکسیژن هوای اطراف را می‌مکند تا انفجاری با دمای بالا ایجاد کنند و معمولاً با این کار، موج انفجاری با مدت زمانی بسیار طولانی‌تر از یک ماده منفجره معمولی ایجاد می‌شود و می‌تواند بدن انسان را تبخیر کند.

هنوز این ادعا بطور رسمی تایید نشده است؛ با این وجود شبکه خبری سی ان ان گزارش داد که یکی از تیم‌های خبری این شبکه، اوایل بعدازظهر شنبه یک پرتابگر بمب‌های ترموباریک روسی را در نزدیکی مرز اوکراین دیده است.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید نیز گفت که گزارش‌هایی در این باره دریافت کرده اما هنوز تایید نشده است و «اگر این موضوع درست باشد، به طور بالقوه یک جنایت جنگی روی داده است».

 


 

برچسب ها
,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.