Friday, 12 August , 2022
امروز : جمعه, ۲۱ مرداد , ۱۴۰۱ - 15 محرم 1444
شناسه خبر : 8869
  پرینتخانه » سیاست, قـطـار اخـبـار تاریخ انتشار : ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۵ |
رئیس‌جمهور ترکیه

از «پ.ک.ک» و «ی.پ.گ» انتقام می گیریم

  رئیس‌جمهور ترکیه اظهار کرد: پس از خروج آمریکا از افغانستان، ترکیه تنها کشور قابل اعتماد برای مدیریت مناسب روند موجود است. رجب طیب اردوغان اظهار کرد: در اجلاس ناتو بار دیگر بر اهمیتی که برای هم‌پیمانی با متحدان خود قائلیم، تأکید خواهیم کرد. در یک نشست بسیار مهم که نقشه راه ناتو طی ۱۰ […]

از «پ.ک.ک» و «ی.پ.گ» انتقام می گیریم
 

رئیس‌جمهور ترکیه اظهار کرد: پس از خروج آمریکا از افغانستان، ترکیه تنها کشور قابل اعتماد برای مدیریت مناسب روند موجود است.

رجب طیب اردوغان اظهار کرد: در اجلاس ناتو بار دیگر بر اهمیتی که برای هم‌پیمانی با متحدان خود قائلیم، تأکید خواهیم کرد. در یک نشست بسیار مهم که نقشه راه ناتو طی ۱۰ سال آینده یعنی ناتو ۲۰۳۰ در آن مشخص خواهد شد، شرکت خواهیم کردیم. ترکیه نه تنها با تروریسم مبارزه می‌کند بلکه فشار بزرگ ناشی از مهاجرت غیرقانونی در مسیر شرق به غرب را نیز تحمل می‌کند. ما در کنار مرزهای خود از مرزهای ناتو نیز محافظت می‌کنیم. ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو دوستی است که همیشه رویکرد مثبتی نسبت به ترکیه داشته است.

رئیس‌جمهوری ترکیه افزود: ما به عنوان یک متحد قابل اعتماد در ناتو، در برابر چالش‌های موجود، مسؤولیتهای مهمی را بر عهده گرفته و می‌گیریم. هم اکنون ترکیه یکی از کشورهایی است که به معنای واقعی کلمه به وظایف خود در چارچوب ناتو عمل می‌کند، ترکیه همچنین یکی از پنج کشور مهم ناتو است. پس از خروج آمریکا از افغانستان، ترکیه تنها کشور قابل اعتماد برای مدیریت مناسب روند موجود است.

او افزود: حمله گروه تروریستی پ.ک.ک/ ی.پ.گ به بیمارستان شفا در عفرین نشان داد که این گروه چقدر خائن و وحشی است. از این گروه‌ پست که خون انسان‌های بی‌گناه در ترکیه، غیرنظامیان در سوریه و برادران کردمان در عراق را می‌ریزد و به قتل می‌رساند انتقام خواهیم گرفت.

رئیس‌جمهوری ترکیه همچنین گفت: برادری ترکیه و آذربایجان تامین کننده صلح، رفاه و ثبات منطقه است.

او درباره دیدار با جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا هم تاکید کرد: زمینه‌های گفت‌وگو با بایدن بسیار گسترده است. در حالی که ترکیه به تعهدات خود در قبال پروژه اف-۳۵ عمل کرده، متاسفانه آمریکا تعهدات خود در این مورد را زیر پا گذاشته است. این نخستین دیدار من و بایدن پس از انتخاب وی به ریاست جمهوری آمریکا خواهد بود و طی آن روابط ترکیه و ایالات متحده مورد گفت‌وگو قرار خواهد گرفت.

او ادامه داد: در روز ۲۴ آوریل، متاسفانه شاهد یک رویکرد بسیار منفی بودیم. این رویکرد به شدت ما را متاسف کرد. مطرح نکردن این مساله غیرممکن است. امیدوارم در دیدار با بایدن گام‌هایی برداشته شود که به فراموش شدن (تصمیم دولت این کشور) در روز ۲۴ آوریل بینجامد.

اردوغان گفت: موضوعات زیادی در خصوص صنعت دفاعی (با آمریکا) روی میز مانده است. مهمترین آنها نیز مساله جنگنده‌های اف-۳۵ است. تنها خواسته و انتظار ما این است که از آمریکا رویکردی را مشاهده کنیم که موجب تقویت وحدت و همبستگی در ناتو شود. مسائل زیادی درباره پروژه‌های صنایع دفاعی که پیشتر به صورت مشترک با آمریکا آغاز کرده‌ایم اما به سرانجام نرسیده، وجود دارد. طبیعتا ما خواستار به وجود آمدن چنین وضعی نیستیم. حرف و حدیث‌های زیادی در داخل و خارج از کشور در این باره (بایدن) مطرح شد اما ما با پشت سر گذاشتن این شایعات به آنچه می‌توانیم انجام دهیم متمرکز خواهیم شد.

اردوغان در ادامه تصریح کرد: ذخایر ارزی بانک مرکزی کشورمان به سطح ۱۰۰ میلیارد دلار رسیده است.

 


 

برچسب ها
, ,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.