Wednesday, 25 May , 2022
امروز : چهارشنبه, ۴ خرداد , ۱۴۰۱ - 24 شوال 1443
شناسه خبر : 17169
  پرینتخانه » اخبار روز, جامعه تاریخ انتشار : ۲۱ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۸:۲۴ |

ادامه اعتراضات در هند به ممنوعیت حجاب

اعتراضات به ممنوعت حجاب در  مراکز دانشگاهی در هند برای چهارمین روز متوالی ادامه یافت. یک گروه ۲۸ نفره از دختران مسلمان که به خاطر داشتن حجاب از ورود به یک مرکز پیش‌دانشگاهی دولتی در ایالت جنوبی «کارناتاکا» منع شده بودند، به مدت چهار روز مقابل دانشکده خود ایستادند. تصمیم کالج کنداپور برای جداسازی دختران […]

ادامه اعتراضات در هند به ممنوعیت حجاب

اعتراضات به ممنوعت حجاب در  مراکز دانشگاهی در هند برای چهارمین روز متوالی ادامه یافت.

یک گروه ۲۸ نفره از دختران مسلمان که به خاطر داشتن حجاب از ورود به یک مرکز پیش‌دانشگاهی دولتی در ایالت جنوبی «کارناتاکا» منع شده بودند، به مدت چهار روز مقابل دانشکده خود ایستادند.

تصمیم کالج کنداپور برای جداسازی دختران مسلمان خشم دانش‌آموزان و فعالان را برانگیخته است. این افراد چنین تصمیمی را نوعی «آپارتاید مذهبی» می‌دانند. انجمن CFI دانشگاه هند روز یکشنبه در این خصوص اعلام کرده است که ممنوعیت حجاب یک توطئه سازمان یافته سراسری است که توسط حزب راست‌گرا هندووا اجرا می‌شود.

تصاویری از دانش‌آموزانی که خارج از مراکز آموزشی نگه‌داشته شده بودند، خشم فزاینده‌ای را میان اقلیت مسلمان هند ایجاد کرده و از هفته گذشته اعتراضات را برانگیخت. گروه‌های حقوق بشری اعلام کرده اند که این اقدام مدارس حقوق دانش‌آموزان مسلمان برای به جا آوردن آداب دینی و دسترسی به آموزش را نقض می‌کند.

یک ویدیو که در آن دانش‌آموز باحجاب توسط گروهی از مردان هندو مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرد، در فضای مجازی دست به دست شده و خشم کاربران را برانگیخته است. کاربران این دختر را به دلیل شجاعت برای ایستادن مقابل «اوباش» ستایش می‌کنند.

رسانه‌ها از تعطیلی سه‌روزه در ایالت جنوبی کارناتاکا هند خبر داده اند و مقامات نیز مردم را به آرامش دعوت کرده اند.

«سیددارامایا» وزیر ارشد سابق و رهبر اصلی اپوزیسیون در ایالت کارناتاکا، دولت را به «تلاش برای ایجاد ناهماهنگی جمعی در سراسر ایالت» سرزنش کرد و گفت: «دولت بر سر راه آموزش دختران مسلمان مانع می‌گذارد».

روز چهارشنبه دادگاه ایالتی دادخواست دختران مسلمان را به هیات بزرگ‌تری ارجاع داد. وکلای دختران مسلمان معتقدند پوشیدن حجاب تحت قانون آزادی مذهب در قانون اساسی هند تعریف شده و دولت قدرتی برای ممنوعیت آن ندارد.

در همین خصوص، ملاله یوسف زی، برنده جایزه صلح نوبل، از رهبران هند خواسته است که «به حاشیه راندن زنان مسلمان را متوقف کنند».

از سوی دیگر، ملاله یوسف‌زی، فعال حقوق بشر  در صفحه توییتر خود نوشت: «اینکه به دختران اجازه داده نشود در صورتی که حجاب دارند به مدرسه بروند، وحشتناک است». وی گفت که نگاه ابزاری به زنان همچنان ادامه دارد و رهبران هند باید جلوی به حاشیه رانده شدن زنان مسلمان را بگیرند.

ماه گذشته به دانش‌آموزان یک دبیرستان دولتی دستور داده شد که حجاب نداشته باشند؛ این حکم کمی بعدتر به حداقل دو موسسه آموزشی دیگر در این ایالت سرایت کرد.

 


 

برچسب ها
, ,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.