Monday, 27 June , 2022
امروز : دوشنبه, ۶ تیر , ۱۴۰۱ - 28 ذو القعدة 1443
شناسه خبر : 20116
  پرینتخانه » درآمــد, امــروز در تــاریخ, سیاست تاریخ انتشار : ۰۸ خرداد ۱۴۰۱ - ۰:۲۴ |
وزیر امور خارجه ترکیه

اختلاف نظر، باعث قطع روابط ما با اسرائیل نخواهد شد

وزیر امور خارجه ترکیه در سخنانی اعلام کرد که کشورش سعی خواهد کرد که روابط خود با کشورهای همسایه و منطقه به ویژه مصر و عربستان را بهبود بخشد. مولود چاووش‌اوغلو در جریان کنفرانس خبری با عبدالله بن زاید، همتای اماراتی خود اعلام کرد که آنکارا اقدامات مهم بیشتری در زمینه بهبود روابط خود با […]

اختلاف نظر، باعث قطع روابط ما با اسرائیل نخواهد شد

وزیر امور خارجه ترکیه در سخنانی اعلام کرد که کشورش سعی خواهد کرد که روابط خود با کشورهای همسایه و منطقه به ویژه مصر و عربستان را بهبود بخشد.

مولود چاووش‌اوغلو در جریان کنفرانس خبری با عبدالله بن زاید، همتای اماراتی خود اعلام کرد که آنکارا اقدامات مهم بیشتری در زمینه بهبود روابط خود با مصر برخواهد داشت.

وی افزود که مسئله فلسطین و اسرائیل یکی از موضوعات گفتگو فی مابین بوده است و همینطور وزیر امور خارجه امارات را از قصد کشورش برای بهبود روابط خود با عربستان آگاه کرده است.

چاووش‌اوغلو سفر خود به اسرائیل را در همین چارچوب بسیار مفید ارزیابی و تاکید کرد که ترکیه بر ادامه گفت‌وگو با اسرائیل مصمم است و درست نیست اختلاف نظر باعث قطع روابط شود.

وی با بیان اینکه پیام فلسطینیان را به صراحت به طرف اسرائیلی منتقل کرده، تاکید کرد که باید میان فلسطینیان و اسرائیلی‌ها گفت‌وگو انجام شود.

چاووش‌اوغلو در سخنان خود اعلام کرد که یکی از موضوعاتی که طرفین بر روی آن به بحث و بررسی نشست‌اند، موضع همکاری‌ها و مشارکت‌ها در زمینه انرژی‌های تجدید پذیر است.

وی تاکید کرد:  در گذشته اختلافات و درگیری‌هایی داشتیم، اما به درد هیچ‌کدام از ما (ترکیه، امارات، مصر و عربستان) نمی‌خورد، بنابراین باید ابتدا رویکرد و روابط خود را اصلاح کنیم تا بتوانیم مشارکتی گسترده داشته باشیم و روابط خود را با جغرافیای خود بهبود بخشیم.

وزیر امور خارجه ترکیه در بخش دیگری از اظهاراتش گفت: جنگ اوکراین به ما نشان داد که ما بیش از هر زمان دیگری به همبستگی به ویژه در زمینه امنیت غذایی و دفاعی- امنیتی نیاز داریم.

وزارت امور خارجه ترکیه پیشتر در بیانیه‌ای از سفر وزیر امور خارجه امارات به ترکیه به دنبال دعوت مولود چاووش‌اوغلو از وی، خبر داده بود.

وزیر امور خارجه امارات نیز به نوبه خود تاکید کرد که علاقه ابوظبی به همکاری با آنکارا تنها محدود به ترکیه نیست، بلکه در مناطق مختلف جهان نیز متمرکز است.

وی با تاکید بر اهمیت رابطه میان ابوظبی و آنکار اعلام کرد که کشورش بسیار علاقمند به گسترش روابط خود در تمامی زمینه‌ها با آنکار است.

وزیر خارجه امارت همچنین در این کنفرانس خبری خواستار آغاز روند مذاکرات و گفتگوها میان فلسطین و اسرائیل شد و طرفین را به ادامه دادن روند صلح و دیپلماسی برای حل اختلافات فی مابین ترغیب کرد.

پیشتر رئیس جمهور ترکیه اعلام کرده بود که کشورش خواهان کنار گذاشتن اختلافات با عربستان و امارات است و به اشتراکاتی میان سه کشور برای کاهش این اختلافات اشاره کرد.

 


 

نویسنده : وزیر امور خارجه ترکیه
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.