Monday, 17 January , 2022
امروز : دوشنبه, ۲۷ دی , ۱۴۰۰ - 14 جماد ثاني 1443
شناسه خبر : 3196
  پرینتخانه » سیاست, وقایع اتفاقیه تاریخ انتشار : ۲۴ دی ۱۳۹۹ - ۳:۰۰ |

اتهام جدید پمپئو: «ایران پایگاه جدید القاعده» + پاسخ ایران

  وزیر خارجه آمریکا به صورت رسمی ایران را «پایگاه جدید» گروه القاعده توصیف کرد. مایک پمپئو گفت که وضعیت کنونی ایران از نظر ارتباط با القاعده «بدتر» از افغانستان در زمان حملات ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ به آمریکا است. او در سخنان خود برای اولین بار به طور رسمی مرگ عبدالله احمد عبدالله معروف […]

اتهام جدید پمپئو: «ایران پایگاه جدید القاعده» + پاسخ ایران
 

وزیر خارجه آمریکا به صورت رسمی ایران را «پایگاه جدید» گروه القاعده توصیف کرد.

مایک پمپئو گفت که وضعیت کنونی ایران از نظر ارتباط با القاعده «بدتر» از افغانستان در زمان حملات ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ به آمریکا است. او در سخنان خود برای اولین بار به طور رسمی مرگ عبدالله احمد عبدالله معروف به ابو محمد المصری در یکی از خیابان های تهران را تائید کرد.

پیش از این گزارش هایی مبنی بر ترور ابو محمد المصری، نفر دوم سازمان القاعده در روز ۱۸ مرداد سال جاری در تهران منتشر شده بود. روزنامه «نیویورک تایمز» گزارش داده بود که اسرائیل ابو محمد المصری را به نیابت از آمریکا کشته است.

وزیر خارجه ایالت متحده از نحوه مرگ ابو محمد المصری یا دخالت احتمالی آمریکا و اسرائیل در آنچه روز ۱۸ مرداد گذشته در منطقه پاسداران تهران روی داد سخنی نگفت. ایران خبر کشته شدن ابو محمد المصری در تهران را تکذیب کرده است. سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران گزارش منتشرشده از ترور نفر دوم سازمان القاعده در تهران را «سناریوپردازی هالیوودی» توصیف کرده بود.

مایک پمپئو در جریان سخنرانی روز سه شنبه خود در واشنگتن گفت: «القاعده پایگاه جدیدی دارد؛ آن هم جمهوری اسلامی ایران است.»

او افزود: «نتیجه اش این است که مخلوق شیطانی اسامه بن لادن در حال تقویت خود گسترش ابزارهای عملیاتی خود است. اگر ما این محور ایران-القاعده را نادیده بگیریم به بهای خطر افتادن خودمان تمام خواهد شد. باید [این محور] را به رسمیت بشناسیم، با آن روبرو شویم و بر آن غلبه کنیم.»

وزیر خارجه آمریکا در بخشی از سخنانش ایران را متهم کرد که در سال ۲۰۱۵ همزمان با مذاکرات بر سر برجام به گروه القاعده اجازه داده است تا در ایران «پایگاه عملیاتی جدیدی» داشته باشد. به گفته مایک پمپئو شرط تهران برای این اتحاد «رعایت» قوانین و مقررات ایران بوده است.

او همچنین تحریم هایی را علیه تعدادی از افرادی که به گفته او «سران گروه القاعده و ساکن ایران» هستند اعلام کرد.

عبدالرحمن المغربی از جمله سران گروه القاعده است که وزیر خارجه آمریکا تحریم هایی علیه آنها اعلام کرد. به گفته مایک پمپئو پاداشی هفت میلیون دلاری نیز برای اطلاعاتی که منجر به شناسایی عبدالرحمن المغربی و محل اقامتش شود در نظر گرفته شده است.

سخنان مایک پمپئو در حالی بیان می شود که تنها هشت روز به پایان دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ باقی مانده است.

از سوی دیگر محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه با انتشار توئیتی به سخنان همتای آمریکایی خود واکنش نشان داد. او در بخشی از این توئیت نوشت: «کسی فریب نمی خورد. همه تروریست هایی ۱۱ سپتامبر از مقصدهای مورد علاقه مایک پمپئو در خاورمیانه آمده بودند. هیچ کدام اهل ایران نبودند.»

هر چند در توئیت وزیر امور خارجه ایران نامی از عربستان برده نشده است اما با توجه به اینکه اکثر عاملان حملات ۱۱ سپتامبر شهروند عربستان بودند به نظر می رسد اشاره او به ریاض به عنوان مقصد سفرهای منطقه ای مایک پمپئو باشد.

ایران تاکید می کند که هیچ کدام از «تروریست های» القاعده در خاک این کشور حضور ندارند.

 

 


 

برچسب ها
, ,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.