Sunday, 29 May , 2022
امروز : یکشنبه, ۸ خرداد , ۱۴۰۱ - 28 شوال 1443
شناسه خبر : 12963
  پرینتخانه » اخبار روز, جامعه تاریخ انتشار : ۰۸ مهر ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۴ |

آمار ۷۰ درصدی پوکی استخوان در بالای ۵۰ساله‌های ایرانی

  رئیس مرکز تحقیقات استئوپروز پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم گفت: تحقیقات نشان می‌دهد که حدود ۷۰ درصد زنان و ۵۰ درصد مردان بالای ۵۰ سال در ایران به پوکی یا کاهش تراکم استخوان مبتلا هستند. دکتر افشین استوار رئیس مرکز تحقیقات استئوپروز پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم تاکید کرد: استئوپروز (پوکی استخوان) یک مشکل شایع […]

آمار ۷۰ درصدی پوکی استخوان در بالای ۵۰ساله‌های ایرانی
 

رئیس مرکز تحقیقات استئوپروز پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم گفت: تحقیقات نشان می‌دهد که حدود ۷۰ درصد زنان و ۵۰ درصد مردان بالای ۵۰ سال در ایران به پوکی یا کاهش تراکم استخوان مبتلا هستند.

دکتر افشین استوار رئیس مرکز تحقیقات استئوپروز پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم تاکید کرد: استئوپروز (پوکی استخوان) یک مشکل شایع سیستم های بهداشتی و به عبارتی اپیدمی پنهان دنیای امروز است که با کاهش توده استخوانی و افزایش شکستگی استخوان همراه است.

استوار گفت: نتایج طرح جامع پیشگیری، تشخیص و درمان استئوپروز در کشور که توسط پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم و با همکاری وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی انجام شده، نشان می دهد که حدود ۷۰ درصد زنان و ۵۰ درصد مردان بالای ۵۰ سال مبتلا به استئوپروز یا استئوپنی (کاهش تراکم استخوان) هستند.

او افزود: همچنین شیوع کمبود ویتامین D در مناطق مختلف کشور حدود ۴۰ تا ۸۰ درصد بوده است. این در حالی است که میزان مصرف کلسیم تنها ۶۰ درصد و مصرف ویتامین دی تنها  ۱۵ درصد نیاز روزانه بوده است که نیازمند مداخلات جدی در این زمینه هستیم.

وی در همین رابطه تصریح کرد: غنی‌سازی مواد غذایی و ترویج فرهنگ مصرف لبنیات از اقدامات مناسب در جهت مقابله با این بیماری است.

رئیس مرکز تحقیقات استئوپروز پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم، شکستگی را مهم ترین عارضه پوکی استخوان در سنین بالا خواند و گفت: خطر ابتلا به پوکی استخوان با بالا رفتن سن افزایش می یابد. بنابراین اگر بالای ۵۰ سال هستیم و با یک زمین خوردن ساده دچار شکستگی شده ایم، احتمالا در معرض پوکی استخوان هستیم و لازم است به پزشک مراجعه کنیم.

 


 

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.