Monday, 17 January , 2022
امروز : دوشنبه, ۲۷ دی , ۱۴۰۰ - 14 جماد ثاني 1443
شناسه خبر : 8554
  پرینتخانه » اخبار روز, جامعه تاریخ انتشار : ۱۵ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۹:۴۹ |

آمار سرانه مصرف شیر در ایران

  رئیس انجمن تغذیه ایران گفت: سرانه مصرف شیر در ایران در حال حاضر به حدود ۶۰ تا ۷۰ کیلو در سال رسیده است در حالی که این رقم در کشورهای توسعه‌یافته حدود ۳۵۰ کیلوگرم است. جلال‌الدین میرزای رزاز رئیس انجمن تغذیه ایران با اشاره به وضعیت نگران‌کننده مصرف شیر و لبنیات در کشور گفت: روند […]

آمار سرانه مصرف شیر در ایران
 

رئیس انجمن تغذیه ایران گفت: سرانه مصرف شیر در ایران در حال حاضر به حدود ۶۰ تا ۷۰ کیلو در سال رسیده است در حالی که این رقم در کشورهای توسعه‌یافته حدود ۳۵۰ کیلوگرم است.

جلال‌الدین میرزای رزاز رئیس انجمن تغذیه ایران با اشاره به وضعیت نگران‌کننده مصرف شیر و لبنیات در کشور گفت: روند اصلاحی سرانه مصرف شیر که در سال‌های گذشته شروع شده و به حدود ۹۰ تا ۱۰۰ کیلوگرم در سال رسیده بود، متأسفانه در ۲ سال گذشته به دلیل مشکلات اقتصادی و افزایش قیمت شیر روند نزولی پیدا کرده است. سرانه مصرف شیر در حال حاضر به حدود ۶۰ تا ۷۰ کیلو در سال رسیده در حالی که این رقم در کشورهای توسعه‌یافته حدود ۳۵۰ کیلوگرم است.

وی خاطرنشان کرد: در کنار مشکلات اساسی کشور در شرایط پیچیده و دشوار اقتصادی و تحریم، مداخلات افراد ناآگاه و سودجو در امر سلامت و تشویق مردم به منع مصرف شیر به این مصیبت دامن می‌زند. برخی از افراد با دسترسی آزاد به تریبون‌های سراسری و ملی مانند صداوسیما با انتشار مطالب عوام‌فریبانه که فاقد مستندات و پایه‌های علمی است، توانسته‌اند در خصوص مصرف شیر در جامعه تردید و دوگانگی به وجود آورند و زحمات چندین ساله حوزه‌های مختلف علمی و اجرایی کشور در خصوص ترویج فرهنگ مصرف شیر را کم‌اثر یا بی‌اثر کنند.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار داشت: در مورد هرگونه نظریه و تئوری علمی در هر زمینه‌ای باید پژوهش‌های علمی و آکادمیک انجام شود تا بتوان به نتایج آن استناد کرد. لزوم تصویب قوانین بازدارنده توسط وزارت بهداشت و سازمان‌های ذی‌ربط در برخورد با این افراد نیز ضروری به نظر می‌رسد.

به گفته میرزای رزاز، یکی دیگر از عوامل مخرب در ترویج مصرف شیر، حملات و هجمه‌هایی است که از خارج و داخل کشور به صنایع غذایی ایران می‌شود. از نظر وی، پیشرفت‌های چشمگیر در حوزه صنایع غذایی کشور به خصوص در دهه‌های گذشته توانسته است کشور را به عنوان یکی از صاحبان این صنعت به خصوص در حوزه شیر و لبنیات در منطقه و دنیا مطرح کند.

وی با اشاره به راهکارهای عملی برای اصلاح مصرف شیر در ایران افزود: سیاست‌گذاران حوزه غذا و تغذیه برای جلوگیری از وارد آمدن آسیب‌های جدی به سلامت جامعه باید وارد شوند و گنجاندن شیر در سبدهای حمایتی غذایی برای اقشار آسیب‌پذیر ضروری است.

 


 

برچسب ها
, ,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.