Tuesday, 25 January , 2022
امروز : سه شنبه, ۵ بهمن , ۱۴۰۰ - 22 جماد ثاني 1443
شناسه خبر : 8551
  پرینتخانه » اخبار روز, جامعه تاریخ انتشار : ۱۵ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۹:۴۶ |

آمار بیشترین و کمترین خانوارهای تک سرپرست در اتحادیه اروپا

  یورواستات، اداره آمار اتحادیه اروپا در گزارشی به مناسبت روز جهانی خانواده به بررسی آماری وضعیت خانوارهای تک سرپرست پرداخته و این وضعیت را در کشورهای مختلف این اتحادیه مقایسه کرده است. در این گزارش به وضعیت دشوار شماری از والدین شاغل اشاره شده که مجبور بودند ضمن مسئولیت خانوادگی در شرایط ناشی از […]

آمار بیشترین و کمترین خانوارهای تک سرپرست در اتحادیه اروپا
 

یورواستات، اداره آمار اتحادیه اروپا در گزارشی به مناسبت روز جهانی خانواده به بررسی آماری وضعیت خانوارهای تک سرپرست پرداخته و این وضعیت را در کشورهای مختلف این اتحادیه مقایسه کرده است.

در این گزارش به وضعیت دشوار شماری از والدین شاغل اشاره شده که مجبور بودند ضمن مسئولیت خانوادگی در شرایط ناشی از شیوع ویروس کرونا و همه‌گیری بیماری کووید کار کنند.

نویسنده گزارش پیش از ارائه اطلاعاتی آماری از وضعیت خانوارهای تک‌ سرپرست در کشورهای عضو اتحادیه اروپا یادآور شده که ایجاد توازن و تعادل‌سازی میان کار و مسئولیت خانوادگی به ویژه برای والدین دارای فرزند خردسال بسیار دشوار بوده است.

به گزارش یورواستات ارائه کرده ۱۹۵ میلیون وچهارصد هزار خانوار سال ۲۰۲۰ در اتحادیه اروپا سرشماری شده‌اند که تقریبا یک سوم آنها یعنی ۲۹ درصد دارای فرزندانی بودند که با والدین خود زندگی می‌کردند.

بر این اساس تقریبا ۱۴ درصد خانوارهای دارای فرزند که شمار آنها ۷ میلیون و هشتصد‌هزار خانوار عنوان شده تک سرپرست بودند؛ این میزان تقریبا ۴ درصد کل خانوارها را تشکیل می‌دهد.

اداره آمار اتحادیه اروپا در این گزارش یادآور شده که سهم خانوارهای تک والدی از کشوری به کشور دیگر بسیار متفاوت است.

با نگاهی به سهم خانوارهای تک والدی در میان همه خانوارهای دارای فرزند، شش کشور سهمی بیش از ۲۰ درصد را به ثبت رسانده‌‌اند:

سوئد بر اساس این آمار با ۳۴ درصد بیشترین سهم خانوارهای تک والدی در میان همه خانواده‌های دارای فرزند را به نام خود ثبت کرده است.

پس از سوئد، کشورهای دانمارک با ۲۹ درصد، استونی با ۲۸ درصد،‌ لتونی و لیتوانی هر کدام با ۲۵ درصد و فرانسه با ۲۱ درصد به ترتیب در رده‌های بعدی این مقیاس قرار می‌گیرند.

از سوی دیگر در میان کشورهایی که کم‌ترین سهم خانوارهای تک والدی در میان کل خانوارهای دارای فرزند را به نام خود ثبت کرده‌اند کرواسی با ثبت ۵ درصد از سهم خانوارهای تک والدی در راس قرار گرفته و کشورهای رومانی و فنلاند به ترتیب با اختصاص ۷ و ۸ درصد از این سهم در جایگاه دوم و سوم قرار دارند.

بر این اساس کشورهای یونان، اسلواکی، مالت، لهستان، اسپانیا و اسلوونی هر یک با ثبت ۹درصد از سهم خانوارهای تک والدی در میان کل خانواده‌ای دارای فرزند مشترکا در رتبه چهارم این جدول قرار می‌‌گیرند.

در ایران بر اساس گزارشی که دو سال پیش مرکز آمار ایران در اختیار رسانه‌ها قرار داده بود از میان ۲۴ میلیون خانوار سرشمارشی شده حدود ۷ درصد خانواده‌ها تک‌والدی عنوان شده بودند.

بر اساس این گزارش، آمار ارائه شده نشان می‌دهد که ۶۱ درصد خانواده‌های ایرانی «هسته‌ای» هستند به این معنا که والدین با فرزندان خود زندگی می‌کنند و حدود ۴ درصد خانواده‌ها نیز «گسترده» هستند؛ به این معنا که والدین با فرزندان ازدواج کرده و نوه‌ها زندگی می‌کنند.

آمار ارائه شده در خصوص شمار خانوارهای تک پرست در ایران که به دو سال پیش برمی‌گردد با توجه به روند رو به رشد نرخ طلاق طی سال‌های اخیر به احتمال زیاد تغییر کرده است.

 

 


 

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.