Thursday, 21 January , 2021
امروز : پنج شنبه, ۲ بهمن , ۱۳۹۹ - 8 جماد ثاني 1442
شناسه خبر : 1194
  پرینتخانه » اخبار بالا, امــروز در تــاریخ, سیاست تاریخ انتشار : ۱۳ آذر ۱۳۹۹ - ۸:۴۱ |

مـرگ مـیـزبـان «گـوادلـوپ»

والری ژیسکار دستن رئیس جمهور سال های ۱۹۷۴ تا ۱۹۸۱ فرانسه در سن ۹۴ سالگی درگذشته است. به گزارش خبرگزاری فرانسه او در محل سکونتش در مرکز فرانسه، درحالی که خانواده اش در کنار او بودند، درگذشت. در تاریخ ایران، نام ژیسکار دستن با انقلاب ۵۷ و ماجرای کنفرانس گوادلوپ گره خورده است. ژیسکار دستن […]

مـرگ مـیـزبـان «گـوادلـوپ»

والری ژیسکار دستن رئیس جمهور سال های ۱۹۷۴ تا ۱۹۸۱ فرانسه در سن ۹۴ سالگی درگذشته است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه او در محل سکونتش در مرکز فرانسه، درحالی که خانواده اش در کنار او بودند، درگذشت.

در تاریخ ایران، نام ژیسکار دستن با انقلاب ۵۷ و ماجرای کنفرانس گوادلوپ گره خورده است.

ژیسکار دستن یکی از جوان ترین روسای جمهور فرانسه بود و بعد از ریاست جمهوری هم برای مدتها در عالم سیاست فعال ماند.

والری مری رنه ژرژ ژیسکار دستن در دوم فوریه ۱۹۲۶ در کوبلنز، که بخشی از آلمان تحت اشغال فرانسه بود، به دنیا آمد.

پدرش کارمند دولت بود که برای نیروهای اشغالگر فرانسوی کار می کرد، و مادرش از اخلاف لوئی پانزدهم پادشاه فرانسه – از طریق یکی از معشوقه های او – بود.

روند تحصیل او در جنگ جهانی دوم مختل شد. وقتی او در پاریس تحت اشغال به یک گروه مقاومت ملحق شد نوجوانی بیش نبود و بعدا در سال ۱۹۴۴ به یک گردان ارتش پیوست و در ماه های پایانی جنگ مدال نظامی گرفت.

او برای مدتی به عنوان معلم در مونترال کار کرد و بعد از مدرسه ملی علوم اداری فرانسه فارغ التحصیل شد و به سازمان مالیات و درآمد پیوست.

او در سال ۱۹۵۵ در دفتر نخست وزیر ادگار فرُ کار کرد و بعد به عنوان نماینده از حوزه “پوی دی دم” وارد پارلمان شد.

او در سال ۱۹۵۹ وزیر دارایی شد و در همان دوران حزب جمهوری خواهان مستقل را بنیان گذاشت که در ائتلاف اکثریت گلیست ها (خط فکری نزدیک به شارل دو گل) شرکت کرد.

او در سال ۱۹۶۶ از کابینه اخراج شد اما به عنوان رئیس یک کمیته پارلمانی، که کار آن نظارت بر امور مالی کشور بود، همچنان نفوذ زیادی داشت و بیش از پیش از دولت دو گل انتقاد می کرد.

او که در سال ۱۹۶۸ از سوی گلیست ها از پست ریاست این کمیته کنار گذاشته شد، انتقام خود را در انتخابات ۱۹۶۹ با حمایت از ژرژ پامپیدو گرفت و بار دیگر وزیر دارایی شد.

وقتی پامپیدو ناگهان در سال ۱۹۷۴ درگذشت، ژیسکار دستن نامزدی خود در انتخابات را اعلام کرد و خود را جایگزینی مدرن و میانه رو در مقابل محافظه کاری سفت و سخت گلیسم معرفی کرد.

او موفق به جلب میانه‌گراها شد و در همین حال از شکاف میان گلیست ها بهره برداری کرد، به طوری که برخی از آنها، به خصوص ژاک شیراک، حمایت خود را از ژیسکار دستن اعلام کردند چون او را تنها امید برای شکست چپ ها می دانستند.

ژیسکار دستن در دور دوم انتخابات به فاصله کم فرانسوا میتران نامزد سوسیالیست ها را شکست داد.

بعد از سال ها جمود در دوره گلیست ها، او نیات خود را به صراحت بیان کرد: “شما نیازمند تغییرات عمیق سیاسی، اقتصادی و اجتماعی هستید. شما را مایوس نخواهم کرد.”

او در سال های نخست ریاست جمهوری دست به یک رشته اصلاحات داخلی زد. سن رای دادن از ۲۱ به ۱۸ کاهش یافت، و علیرغم مخالفت شدید کلیسای کاتولیک از شدت قوانین طلاق و سقط جنین کم کرد.

او قوانین حقوق برابر و فرصت ها برای زنان را پیش برد، سن بازنشستگی را به ۶۰ کاهش داد و به پاریس اجازه داد مستقلا شهردار انتخاب کند.

ژیسکار دستن که علاقه زیادی به فناوری داشت از مدافعان سرسخت یک شبکه قطار سریع السیر، تی جی وی، بود که ساخت آن به طور جدی در سال ۱۹۷۶ شروع شد.

پس از بحران نفتی سال ۱۹۷۳ او همچنین از طرفداران سفت و سخت حرکت فرانسه به سوی افزایش اتکا به تولید برق از انرژی هسته ای بود.


به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.