Thursday, 21 January , 2021
امروز : پنج شنبه, ۲ بهمن , ۱۳۹۹ - 8 جماد ثاني 1442
شناسه خبر : 1153
  پرینتخانه » اخبار روز تاریخ انتشار : ۱۳ آذر ۱۳۹۹ - ۷:۱۸ |

ورود قطر به عرصه تولید زعفران

  زعفران، گرانترین ادویه جهان، اغلب در آب و هوای سرد و در کشورهایی از جمله ایران و افغانستان کاشت و برداشت می‌شود، اما حالا یک تاجر قطری تصمیم گرفته تا با روش «هواکشت» در گلخانه کوچک ۱۵۰ متری پرورش زعفران را شروع کند. او امیدوار است که شکوفایی تجارت در نهایت به او اجازه […]

ورود قطر به عرصه تولید زعفران
 

زعفران، گرانترین ادویه جهان، اغلب در آب و هوای سرد و در کشورهایی از جمله ایران و افغانستان کاشت و برداشت می‌شود، اما حالا یک تاجر قطری تصمیم گرفته تا با روش «هواکشت» در گلخانه کوچک ۱۵۰ متری پرورش زعفران را شروع کند. او امیدوار است که شکوفایی تجارت در نهایت به او اجازه دهد تا ۲۵ درصد از بازار زعفران مورد نیاز در قطر را تامین کند.

ایروپونیک یا هواکشت یک روش کشاورزی در محیط سرپوشیده و بدون استفاده از خاک است. در این روش گیاهان در حالی رشد و نمو می‌کنند که ساختار ریشه‌شان در هوا معلق است و با استفاده از اسپری مداوم آب حاوی مواد محلول معدنی و کودهای شیمیایی تغذیه می‌شوند.

جابر منصوری که به سه سالی می‌شود به کاشت زغفران روی آورده می‌گوید: « تحقیقات برای تولید زعفران را حدود سه سال پیش شروع کردیم. من به کشورهای مشهور در حوزه زعفران سفر کردم تا در مورد روش‌های مدرن کشت آن ایده بگیرم. پس از سه سال آزمایش به اینجا آمدم و کشت آن را از دو طریق امتحان کردم تا اینکه به این نتیجه رسیدیم.»

وقتی که منصوری نخستین بار از ایده کاشت زعفران در قطر با دوستانش سخن گفت آنها او را جدی نگرفتند و گفتند این ایده شدنی نیست و کاشت زعفران نیازمند هوای سردسیری و اراضی پهناور است.

او در مورد نحوه پرورش زعفران در قطر می‌گوید: «ما از بخار آب در یک گلخانه ۱۵۰ متر مربعی بهره می‌بریم. در این گلخانه یک تن و صد کیلو پیاز زعفران کاشته‌ایم. انتظار داریم حدود سه کیلوگرم زعفران درجه یک تولید کنیم که در ساخت داروها استفاده می‌شود این یکی از بهترین انواع زعفران است.»

آقای منصوری نخستین زعفران «تولید قطر» را تهیه کرده و امیدوار است در آینده‌ای نه چندان دور بتواند سطح تولید زعفران را افزایش دهد. در همین زمینه نیم‌نگاهی هم به کمک‌های دولتی دارد.

می‌گوید در گام نخست و در یک برنامه یک سال اول [در صورت حمایت دولتی] آماده‌ام ۲۵ درصد از زعفران مورد نیاز قطر و ظرف پنج تا شش سال آینده تمام مصرف داخلی کشور را تامین کنم.

پیش از قطر، چین نیز با کاشت گلخانه‌ای زعفران تلاش کرده بود که به بازار این ادویه گران قیمت در جهان وارد شود. مساله تحریم‌ها و شیوع کرونا و دشوارتر شدن صادرات زعفران از ایران به جهان، فرصت تازه‌ای برای رقبا فراهم آورده است.

 

 


 

برچسب ها
,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.