Sunday, 17 January , 2021
امروز : یکشنبه, ۲۸ دی , ۱۳۹۹ - 4 جماد ثاني 1442
شناسه خبر : 1117
  پرینتخانه » الف, با گزارشگران الفبا تاریخ انتشار : ۱۳ آذر ۱۳۹۹ - ۶:۰۶ |
گزارش آماری "الفبا" از لایحه بودجه 1400

پـول کـشور به کـجا می رود؟

دولت دوازدهم لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ را تقدیم مجلس کرد تا مانند هر سال، ارزیابی ها و بررسی های بودجه به مسئله ی مهمی بدل شود. "الفبا" در گزارش آماریِ پیش رو، به ارائه اطلاعاتی درباره برخی از نکات مهم بودجه کشور در سال 1400 خواهد پرداخت. هرچند این لایحه ی دولت باید از جانب مجلس شورای اسلامی مورد بررسی و تأیید قرار بگیرد. در این گزارش خواهیم دید که میزان بودجه نهادهای مهم کشور، از نهادهای نظامی تا فرهنگی و دینی و ...نسبت به سال گذشته دچار چه تغییراتی شده است...
پـول کـشور به کـجا می رود؟
 

دولت دوازدهم لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ را تقدیم مجلس کرد تا مانند هر سال، ارزیابی ها و بررسی های بودجه به مسئله ی مهمی بدل شود.

“الفبا” در گزارش آماریِ پیش رو، به ارائه اطلاعاتی درباره برخی از نکات مهم بودجه کشور در سال ۱۴۰۰ خواهد پرداخت. هرچند این لایحه ی دولت باید از جانب مجلس شورای اسلامی مورد بررسی و تأیید قرار بگیرد. در این گزارش خواهیم دید که میزان بودجه نهادهای مهم کشور، از نهادهای نظامی تا فرهنگی و دینی و …نسبت به سال گذشته دچار چه تغییراتی شده است.

در بخش بودجه اختصاص یافته به سازمان صدا و سیما؛ امسال با برآورد هزینه های احتمالی صداوسیما در سال ۱۴۰۰، این بودجه معادل ۲۶۱۹ میلیارد تومان پیش بینی شده که با رشد قابل توجهی نسبت به سال های گذشته همراه است. 

در بودجه اختصاص یافته به سازمان صداوسیما در سال آینده، رشدی بالغ بر ۷۰۰ میلیارد تومان را شاهد هستیم که برای تولید و پخش برنامه در شبکه های سراسری، استانی و برون مرزی و همچنین بخش های خبری، فنی و فعالیت در فضای مجازی در نظر گرفته شده است. ضمن اینکه در بودجه پیشنهادی سال ۱۴۰۰ هم مقرر شده است که در صورت لزوم تا سقف ۱۵۰ میلیون یورو از منابع ورودی صندوق توسعه ملی در اختیار صداوسیما قرار گیرد.

آمارها از سال های گذشته نشان از این دارد که بودجه صداوسیما در سال ۹۷، رقمی، ۱۶۴۶ میلیارد تومانی بوده است. در سال ‌۹۶، بودجه رسانه ملی ۱۵۹۸ میلیارد و ۶۵۰ میلیون تومان برآورده شده بود که در مقایسه با سال قبل آن ـ سال ۹۵ ـ حدود ۲۶۳ میلیارد تومان رشد داشت.

در بخش فرهنگ نیز،از مجموع بودجه‌های پیشنهادی در لایحه بودجه ۱۴۰۰، ۱۸۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان به توسعه نشر و ترویج کتاب‌خوانی اختصاص یافته است.

در این لایحه اعتبارات هزینه‌ای وزارت فرهنگ ارشاد اسلامی در سال ۱۴۰۰، ۱۲,۵۵۰,۸۴۰ میلیون ریال برآورد شده است. رقم مصوب در سال ۹۹، ۸,۸۷۸,۱۱۰ میلیون ریال بوده است، که از افزایش حدود ۳هزار میلیارد ریالی بودجه پیشنهادی حکایت می‌کند. امسال علاوه بر این بودجه، ۳,۷۷۰,۰۰۰ میلیون ریال یارانه برای حمایت از نشر، کتاب و مطبوعات درنظر گرفته شده است. البته در سال ۹۹ برخلاف پیشنهاد بودجه حدود ۳هزار میلیون ریالی، یارانه‌ای به این بخش تعلق نگرفته است.

از میزان بودجه پیشنهادی وزارت ارشاد، ۱,۸۸۵,۰۰۰ میلیون ریال برای برنامه توسعه نشر و ترویج کتاب‌خوانی در نظر گرفته شده است. 

بودجه پیشنهادی برای فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی ۴۶۳,۳۸۰  میلیون ریال است که این میزان در سال ۱۳۹۹، ۲۸۷,۳۵۸  میلیون ریال بوده است. برای موسسه نشر آثار حضرت امام خمینی (ره) هم ۳۴۵,۰۰۰  میلیون ریال درنظر  گرفته‌ شده و ۸۳,۰۰۰ میلیون ریال نیز برای کتابخانه آیت‌الله نجفی مرعشی پیشنهاد شده است. همچنین برای بنیاد دایره‌المعارف اسلامی ۱۴۰,۰۰۰ میلیون ریال اختصاص یافته است.

 

برای بنیاد سعدی ۲۰۰,۰۰۰ میلیون ریال درنظر گرفته شده و ۲,۸۱۹,۳۸۰ میلیون ریال هم بودجه‌ای است که برای نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور پیشنهاد شده است. همچنین ۱,۸۵۸,۸۰۰ میلیون ریال بودجه پیشنهادی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران است.

بر اساس این لایحه، اعتبارات هزینه‌ای که برای ترویج کتاب و کتاب‌خوانی درنظر گرفته شده به این شرح است: ۱۴۰,۰۰۰ میلیون ریال برای حمایت از برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، ۱۴۰,۰۰۰ میلیون ریال برای کمک به برگزاری مراسم، جشنواره‌ها، نشست‌ها، هفته کتاب و مسابقات کتاب و کتاب‌خوانی، ۴۵,۸۱۰ میلیون ریال برای توسعه فرهنگ کتاب‌خوانی با اولویت مناطق کمتر توسعه‌یافته، ۲۵,۰۰۰ میلیون ریال برای حمایت از حضور بین‌المللی نویسندگان، ۳۰,۸۹۰ میلیون ریال برای حمایت از تبلیغ و اطلاع‌رسانی کتاب (عنوان کتاب)، ۵۰,۰۰۰ میلیون ریال برای نظارت بر موسسات انتشاراتی،  ۱۱۰,۰۰۰ میلیون ریال برای بررسی کتاب (میلیون صفحه)، ۳۵,۰۰۰ میلیون ریال برای حمایت و ساماندهی انجمن‌های ادبی و فرهنگی، ۵۰,۰۰۰ میلیون ریال برای برنامه‌ریزی در حوزه نشر و کتاب،  ۸۰,۰۰۰ میلیون ریال برای کمک به برگزاری نمایشگاه‌ استانی کتاب، ۵۰۰,۰۰۰ میلیون ریال برای کمک به خرید کتاب برای تقویت کتابخانه‌ها و موسسات فرهنگی و پژوهشی غیردولتی، ۱۶۰,۰۰۰ میلیون ریال برای کمک به شبکه توزیع کتاب، ۹۰۰۰۰ میلیون ریال برای تخفیف در بهای کتاب در زمان برگزاری نمایشگاه کتاب تهران، ۶۶۰,۰۰۰ میلیون ریال برای کمک به خرید کتاب توسط دانش‌آموزان، دانشجویان و طلاب از طریق انتشار کارت اعتباری.

 

در بخش ورزش نیز، بودجه وزارت ورزش و جوانان، کمیته ملی المپیک و کمیته ملی پارا المپیک در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ معادل یک هزار و ۷۱۹ میلیارد و ۵۷ میلیون تعیین شده است.

بر اساس لایحه بودجه سال آینده مجموع بودجه وزارت ورزش و جوانان در بخش جاری و عمرانی معادل یک هزار و ۴۸۱ میلیارد و ۱۵۷ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان، مجموع بودجه جاری و عمرانی کمیته ملی المپیک معادل ۱۶۶ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان و بودجه کمیته ملی پارا المپیک در بخش جاری و عمرانی معادل ۷۱ میلیارد تومان برآورد شده است که جمعا رقم بودجه‌ای معادل یک هزار و ۷۱۹ میلیارد و ۵۷ میلیون تومان را برای مجموعه وزارت ورزش و جوانان، ‌ کمیته ملی المپیک و کمیته ملی پارا المپیک نشان می‌دهد.

بر اساس لایحه بودجه سال آینده مجموع بودجه وزارت ورزش در بخش جاری و عمرانی معادل یک هزار و ۴۸۱ میلیارد و ۱۵۷ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان برآورد شد؛ بر اساس این لایحه، بودجه جاری وزارت ورزش و جوانان در سال ۱۴۰۰ معادل یک هزار و ۱۳۴ میلیارد و ۵۵۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و بودجه عمرانی این وزارتخانه در سال آینده معادل ۳۴۶ میلیارد و ۶۰۵ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان برآورد شده است.

بر اساس لایحه بودجه ۱۴۰۰، بودجه وزارت ورزش و جوانان جمعا یک هزار و ۴۸۱ میلیارد و ۱۵۷ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان در بخش جاری و عمرانی است که البته نیازمند تصویب در مجلس شورای اسلامی خواهد بود و رقم دقیق آن پس از تصویب لایحه و تبدیل آن به قانون مشخص می‌شود.

این درحالی است که در سال ۹۹ میزان بودجه مصوب سال گذشته وزارت ورزش و جوانان در بخش جاری معادل ۷۸۱ میلیارد و ۹۲۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بود، همچنین بودجه عمرانی این وزارتخانه ۲۶۰ میلیارد و ۹۸۴ میلیون تومان مصوب شد تا بودجه وزارت ورزش و جوانان در سال ۱۳۹۹ معادل یک هزار و ۴۲ میلیارد و ۹۰۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تعیین شود.

بودجه جاری کمیته ملی المپیک بر اساس لایحه بودجه تقدیمی از سوی دولت به مجلس شورای اسلامی در سال ۱۴۰۰ معادل ۱۶۳ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان و بودجه عمرانی این کمیته سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان برآورد شده است تا در مجموع بودجه جاری و عمرانی کمیته ملی المپیک در سال ۱۴۰۰ معادل ۱۶۶ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان برآورد شود.

باید خاطرنشان کرد که بر اساس قانون بودجه سال ۱۳۹۹ بودجه جاری مصوب کمیته ملی المپیک ۱۲۰ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان و بودجه عمرانی آن ۲ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان بود که نشان دهنده بودجه مصوب جاری و عمرانی ۱۲۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومانی کمیته ملی المپیک در سال ۹۹ است.

بودجه کمیته ملی پارا المپیک در سال آینده بر اساس لایحه پیشنهادی دولت در بخش جاری ۷۰ میلیارد تومان و در بخش عمرانی معادل یک میلیارد تومان  برآورد شده است که جمعا معادل ۷۱ میلیارد تومان می‌شود. گفتنی است بودجه جاری این کمیته در سال ۹۹ بر اساس قانون بودجه معادل ۵۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان و در بخش عمرانی معادل ۱۰۰ میلیون تومان مصوب شد که جمعا حاکی از بودجه ۵۱ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومانی کمیته ملی پارا المپیک در جاری و عمرانی طی سال جاری است.

در بخش حج و زیارت نیز، بودجه سازمان حج و زیارت بدون آن‌که تغییری در ماموریت و تعداد زائران اعزامی داشته باشد، با افزایش قابل توجه بودجه برای سال بعد مواجه شده است.

در لایحه بودجه ۱۴۰۰ مجموع اعتبارات سازمان حج و زیارت برای سال آینده رقمی بالغ بر ۱۲۲.۰۰۰ میلیون ریال تعیین شده است که در مقایسه با بودجه سال ۱۳۹۹ حدود ۶۵ درصد افزایش را نشان می‌دهد. بودجه این سازمان برای سال ۹۹ بالغ بر ۶۸.۰۰۰ میلیون ریال بود.  

بیشترین هزینه این سازمان در اعزام زائر به عربستان و عراق مصرف می‌شود که به نظر می‌رسد افزایش نرخ ارز در یک سال گذشته و تاثیر آن در هزینه‌های حج و عتبات، رقم بودجه سازمان حج و زیارت را برای سال بعد این‌چنین تحت تاثیر قرار داده است.

تنها ماموریت تعریف شده برای سازمان حج و زیارت «سامان‌دهی اعزام زائران به حج، عمره و عتبات عالیات» است. طبق این بودجه‌بندی،  در سال ۱۴۰۰ همانند سال‌های گذشته سازمان حج و زیارت مامور به اعزام ۸۵ هزار زائر به عربستان برای حج تمتع و ۵۰۰ هزار زائر به عتبات عالیات است که اعتبار هزینه‌ای درنظر گرفته‌شده برای سفر حج تمتع ۷۸.۰۷۴ میلیون ریال و برای سفر عتبات عالیات ۳۳.۹۲۶ میلیون ریال برآورد شده است.

در این لایحه همانند سال‌های اخیر، ردیف بودجه‌ای برای سفر عمره درنظر گرفته نشده است. ایران از سال ۱۳۹۴ در اعتراض به تعرض دو مامور فرودگاه جده به دو نوجوان ایرانی، اعزام زائران را به عمره متوقف کرده است.

اعتبارات هزینه‌ای نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارت نیز با عنوان استفاده از کالا و خدمات در این لایحه، ۵۰.۰۰۰ میلیون ریال محاسبه شده است.

در این لایحه سهم نهادها و مراکز دینی و قرآنی همچون شورای عالیه حوزه‌های علمیه، سازمان اوقاف و امور خیریه، سازمان تبلیغات اسلامی و… در حالی مشخص شد که بیشتر آنها با افزایش بودجه در قیاس با سال گذسته مواجهه شده‌اند.

برآورد بودجه برآورد بودجه دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم ۲,۰۵۰,۰۰۰ میلیون ریال پیش بینی شده است که نسبت به سال گذشته با افزایش بودجه روبه‌رو بوده است.

برآورد بودجه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ۳,۳۰۰,۰۰۰ میلیون ریال در این بین بودجه‌های پیش‌بینی شده برای مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی (۴۳۴,۰۰۰ میلیون ریال)، مجمع جهانی اهل بیت(ع) (۷۵۰,۰۰۰میلیون ریال)، دانشگاه اهل بیت(ع) ۱۷۸,۰۰۰میلیون ریال، دانشگاه مذاهب اسلامی(۳۳۰,۰۰۰میلیون ریال) برآورد شده است.

برآورد بودجه شورای عالی حوزه‌های علمیه ۶,۵۱۰,۰۰۰ میلیون ریال است که نسبت به سال گذشته با افزایش دوبرابری روبه‌رو شده است.

برآورد بودجه مرکز خدمات حوزه‌های علمیه ۱۰,۰۰۰,۰۰۰ میلیون ریال برآورد شده است و ستاد احیاء امر به معروف و نهی از منکر ۳۵۴,۰۰۰ میلیون ریال در نظر گرفته شده است.

برآورد بودجه سازمان تبلیغات اسلامی ۳,۶۱۰,۰۰۰ میلیون ریال است که از میان زیرمجموعه‌های آن، سهم پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی(۲۸۳,۵۳۱ میلیون ریال)، شورای سیاستگذاری ائمه جمعه(۳۵۳,۰۰۰ میلیون ریال)، مرکز رسیدگی به امور مساجد (۴۰۲,۰۰۰ میلیون ریال)، ستاد اقامه نماز(۲۱۰,۰۰۰ میلیون ریال)، موسسه دایره‌المعارف فقه اسلامی(۶۷,۰۰۰ میلیون ریال) است.

برآورد بودجه صندوق مشارکت توسعه فرهنگ قرآنی ۲۰۰,۰۰۰ میلیون ریال برای سال ۱۴۰۰ در نظر گرفته شده است. پرداخت بودجه قرآن اتفاقی است که از سال ۱۳۹۰ باهدف توسعه فرهنگ قرآنی در کشور آغاز شده و در سال ۹۸ برآورد بودجه این صندوق ۱۰۰ میلیارد تومان بود و در سال ۹۹ ( ۲۰ میلیارد تومان) برای این صندوق در نظر گرفته شد و با کاهش ۸۰ درصدی روبه رو شد. اما امسال رقم بودجه نسبت به سال گذشته هیچ تغییری نداشته است.

رآورد بودجه شورای سیاستگذاری حوزه‌های علمیه خواهران ۳,۲۵۰,۰۰۰ میلیون ریال در بودجه سال ۱۴۰۰ برآورد شده است.

برآورد بودجه جامعه‌المصطفی العالمیه ۴,۶۵۰,۰۰۰ میلیون ریال و دانشگاه امام صادق(ع) ۱۷۹,۰۰۰ میلیون ریال پیشنهاد شده است.

برآورد بودجه سال ۱۴۰۰ سازمان اوقاف و امور خیریه ۷۶۰,۰۰۰ میلیون ریال است که در این میان دانشگاه علوم و معارف قرآنی (۴۴۵,۰۰۰ میلیون ریال) سازمان اوقاف و امور خیریه – حمایت از مدارس علوم دینی اهل سنت کمک به معیشت روحانیون ( ۱,۸۵۰,۰۰۰میلیون ریال) از این بودجه سهم خواهند داشت. همچنین برای این سازمان در سال ۱۴۰۰ برآورد بودجه تملک و دارایی (۱,۵۰۸,۳۲۰ میلیون ریال) در نظر گرفته شده است.

برآورد بودجه موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران ۱۸۶,۴۱۷ میلیون ریال پیش بینی شده است.

بنیاد شهید و امور ایثارگران، بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس و ستاد مرکزی راهیان نور به عنوان سه متولی اصلی در ترویج و توسعه “فرهنگ ایثار و شهادت” نیز با افزایش بودجه مواجه بودند.

بنیاد شهید و امور ایثارگران

برمبنای لایحه بودجه سال گذشته، بودجه بنیاد شهید و امور ایثارگران برابر ۱۵۷,۹۷۵,۲۸۱ میلیون ریال به تصویب رسیده  بود. اکنون بودجه این بنیاد برابر با جدول شماره (۷) – بودجه دستگاه‌های اجرایی در سال ۱۴۰۰ با  ۲۵۴,۰۰۰,۰۰۰ میلیون ریال به تصویب رسیده است.

بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع‌مقدس و ستاد مرکزی راهیان نور

هدف از تشکیل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس حفاظت و بهره‌برداری از آثار و ارزش‌های دفاع مقدس و ثبت حماسه‌های جاودانه امت اسلام و آثار آن در شئون فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و نظامی و جلوگیری از نابودی و تحریف یا به فراموشی سپرده شدن میراث گرانبهای خون پاک ایثارگران اسلام و دستاوردهای دفاع‌مقدس است.  

با نگاهی به جدول شماره (۷) – بودجه دستگاه‌های اجرایی، این بنیاد امسال  ۵۲۰,۰۰۰  میلیون ریال بودجه در اختیار داشته است و بودجه آن در سال۱۴۰۰ نیز ۶۷۵,۰۰۰ میلیون ریال است.

همچنین ستاد مرکزی راهیان نور از دیگر نهادهای مرتبط با ترویج فرهنگ دفاع‌مقدس است. بودجه این بنیاد بر مبنای آنچه در  جدول شماره (۷) – بودجه دستگاه‌های اجرایی در سال ۱۴۰۰ به چشم می خورد برای سال ۱۴۰۰ برابر با ۳۰۰,۰۰۰ میلیون ریال برآورد شده است. این در حالیست که بودجه بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع‌مقدس در سال جاری۲۵۰,۲۵۶  میلیون ریال محاسبه شده بود.

در این لاحیه، مجموع بودجه‌های پیشنهادی موسیقی و هنرهای تجسمی به ۱۲۵ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان می‌رسد. بودجه پیشنهادی این دو حوزه در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال گذشته با افزایش بالغ بر ۳۰ میلیارد تومان همراه بوده است.

از میان بودجه در نظر گرفته‌شده برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ۱۲۵ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان به بخش‌های هنرهای تجسمی و موسیقی اختصاص داده شده است.

این رقم که سال گذشته ۸۹ میلیارد و ۳۲۸ میلیون تومان بوده است، در بودجه پیشنهادی سال ۱۴۰۰، با حدود ۳۶ میلیارد تومان افزایش همراه بوده است. 

در لایحه بودجه تنظیم شده توسط دولت، سهم «برنامه حمایت و گسترش هنرهای تجسمی» ۴۵ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان برآورد شده است. این رقم پیشنهادی سال گذشته ۳۳ میلیارد و ۹۲۵ میلیون تومان بود. این رقم با حدود ۱۰ میلیارد افزایش همراه بوده است.  

زیر مجموعه‌های این ردیف بودجه به شرح زیر است:

 • حمایت از آموزش، ترویج و حفظ آثار بومی و قومی ایران اسلامی (۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان)
 • حمایت از موسسات، انجمن‌ها، مراکز و تشکل‌های صنفی هنرهای تجسمی (۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان)
 • نظارت بر فعالیت‌های تجسمی (۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان)
 • حمایت از حضور بین‌المللی هنرمندان تجسمی (۵ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان)
 • کمک به تقویت آرشیوهای هنر بومی (یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان)
 • کمک و حمایت از برگزاری نمایشگاه‌ها و همایش‌های هنری تجسمی (۱۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان)
 • فعالیت‌های موزه هنرهای معاصر (۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان)
 • صدور مجوز برگزاری جشنواره‌ها، نمایشگاه‌ها، دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی هنرهای تجسمی، تاسیس نگارخانه‌ها، ورود و خروج آثار هنری، نصب مجسمه و یادمان و علائم و نشانه‌ها (۴ میلیارد تومان)

همچنین در بودجه پیشنهادی دولت برای سال  ۱۴۰۰ برای بخش «برنامه حمایت و صیانت از موسیقی ملی»، ۸۰ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است. این رقم در بودجه پیشنهادی سال ۹۹،  ۵۵ میلیارد و ۹۰۷ میلیون بوده که امسال با افزایش حدودا ۲۵ میلیاردی همراه شده است.

زیر مجموعه‌های این ردیف بودجه به شرح زیر است:

 • ایجاد آرشیو ملی موسیقی ایران (یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان)
 • حمایت از برگزاری جشنواره‌های موسیقی (۴ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان)
 • حمایت از تولید، ساخت و اجرای موسیقی صحنه‌ای (۲۴ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان)
 • حمایت از حفظ و اشاعه موسیقی نواحی و آئینی ایران (۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان)
 • نظارت بر فعالیت‌های حوزه موسیقی (۷ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان)
 • حمایت از حضور بین‌الملل موسیقدانان و گروه‌های موسیقی (یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان)
 • کمک به موسسات، مراکز، انجمن‌ها، کانون‌ها و تشکل‌های صنفی موسیقی (۸۰۰ میلیون تومان)
 • حمایت از ارکسترهای ملی و سمفونیک (۲۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان)
 • کمک به خانه موسیقی و موزه موسیقی (۳ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان)
 • کمک به بنیاد فرهنگی هنری رودکی (۹ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان)
 • صدور مجوز انتشار آثار موسیقی، اجرای موسیقی، پروانه تاسیس و فعالیت مراکز موسیقی (۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان)

اما در بخش بودجه نهادهای نظامی، دولت روحانی بودجه سپاه پاسداران و سازمان بسیج مستضعفین را بیش از ۱۰۰ درصد افزایش داده است.

جزئیات بودجه نهادهای نظامی را در ادامه می بینید:


به اشتراک بگذارید
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
 • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.