Sunday, 28 November , 2021
امروز : یکشنبه, ۷ آذر , ۱۴۰۰ - 23 ربيع ثاني 1443
شناسه خبر : 9941
  پرینتخانه » جامعه, قـطـار اخـبـار تاریخ انتشار : ۲۱ تیر ۱۴۰۰ - ۲۳:۱۸ |
اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک

۹۸ درصد واردات به صورت قاچاق انجام می‌شود

  در حالی که ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اخیرا اعلام کرده که قاچاق پوشاک به یک سوم رسیده، تولیدکنندگان پوشاک معتقدند اقدامات ستاد و آمارهای موجود چنین چیزی را نشان نمی‌دهد و امروز در نشستی خبری از این ارگان خواستند اقداماتی که منجر به کاهش قاچاق شده و همچنین مدل اقتصادی خود […]

۹۸ درصد واردات به صورت قاچاق انجام می‌شود
 

در حالی که ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اخیرا اعلام کرده که قاچاق پوشاک به یک سوم رسیده، تولیدکنندگان پوشاک معتقدند اقدامات ستاد و آمارهای موجود چنین چیزی را نشان نمی‌دهد و امروز در نشستی خبری از این ارگان خواستند اقداماتی که منجر به کاهش قاچاق شده و همچنین مدل اقتصادی خود برای محاسبه قاچاق پوشاک را اعلام کنند.

مجید افتخاری، نایب رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک از تولید ۳۸۵ هزار تن پوشاک و مصرف حدود ۵۱۰ هزار تن پوشاک در سال خبر داد و گفت: گردش مالی این صنعت با توجه به تغییرات نرخ ارز، سبد کالای مصرفی و کاهش قدرت خرید مردم خانوار به دلیل تورم بین ۶ تا ۸ میلیارد دلار برآورد شده است.

وی افزود: در سال‌های اخیر با ممنوعیت واردات، تولید پوشاک در کشور رونق گرفت، اما مشکل بزرگ امروز تولید این است که مزیت نسبی تولید پوشاک در کشور در حال از بین رفتن است و دلیل آن افزایش شدید قیمت مواد اولیه و مشکل تامین قطعات، ماشین آلات و مواد اولیه به دلیل تحریم‌هاست. موانعی که در زمینه مواد اولیه تولید داخل وجود دارد نیز شرایطی ایجاد کرده که در مجموع قیمت تمام شده پوشاک بسیار بالاتر از کشورهای رقیب مثل ترکیه است.

افتخاری با بیان اینکه در حال حاضر قیمت پوشاک ۲۰ تا ۳۰ درصد در ترکیه ارزان تر از ایران تمام می‌شود، تصریح کرد: در این شرایط دوباره قاچاق پارچه، مواد اولیه و همچنین کالاهای نهایی مقرون به صرفه و دارای مزیت شده است.

مجید افتخاری،  عضو هیئت مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک، نیز در این نشست در پاسخ به سوال ایسنا درباره نظر تولیدکنندگان نسبت به واردات قانونی پوشاک گفت: ما از واردات ناراحت نیستیم چرا که در برهه‌هایی به افزایش تولید و کیفیت برندهای داخلی نیز منجر می‌شود اما این شیوه واردات درست نیست. ضمن اینکه در زمان مجاز بودن واردات نیز ۹۸ درصد واردات به صورت قاچاق انجام می‌شود.

وی با اشاره به قطعی برق واحدهای تولیدی در هفته‌های گذشته گفت: قطعی برق، راندمان تولید را پایین می‌آورد و امروز دولت حتی حرفی از حمایت از تولید هم نمی‌زند. به عنوان نمونه اگرچه تولید به دلیل قطعی برق کاهش می‌یابد اما بیمه تأمین اجتماعی حتی یک روز هم به ما تخفیف نمی‌دهد.

این مقام صنفی افزود: در ماه گذشته بسیاری از واحدهای صنعتی پنج تا شش روز مشکل برق داشتند. از سال قبل می‌دانستیم که در موضوع برق به میزان ۱۵ هزار مگاوات مشکل داریم ولی وقتی در مورد آن فکری نکردیم به همین جا هم باید می‌رسیدیم، کدام کشور پیشرو در حوزه پوشاک مشکل برق دارد؟ اگر حتی برای خاموشی‌ها هم مدیریت صحیحی وجود داشت امکان برنامه‌ریزی بود. بسیاری از این مشکلات با تعامل قابل حل است.

افتخاری درباره اظهارات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در رابطه با اینکه قاچاق پوشاک از ۱.۸ میلیارد دلار به ۶۰۰ میلیون دلار رسیده نیز گفت: شناسایی و ردگیری کالاها در سطح عرضه باید پیگیری شود، آمار دقیقی از تولید و مصرف پوشاک نداریم و وزارت صمت نیز بر اساس تُن آمار استخراج می‌کند. همچنین تاکنون نهادهای ذیربط در این مورد کار تخصصی انجام نداده و از داده‌های قدیمی استفاده می‌کنند، بنابراین در مورد قاچاق نمی‌توان عدد دقیقی را اعلام کرد.

ستاد اعلام کند چگونه قاچاق را کم کرده/ آسیب جدی قطع برق به تولیدی‌های پوشاک

به گفته وی ستاد مبارزه با قاچاق و کالا و ارز توضیح دهد بر چه اساس رقم ۶۰۰ میلیون را استخراج کرده و چه اقداماتی انجام داده که قاچاق کاهش پیدا کرده است. در شرایطی که تعداد مناطق آزاد افزایش یافته، واردات مسافری و ته لنجی به راه است و برای مقابله با فروش کالای قاچاق در سطح عرضه نیز اقدامی انجام نشده، چگونه قاچاق کاهش یافته است.   اگر شکاف عرضه و تقاضا را مبنای محاسبه قاچاق قرار دهیم، باید آمار دقیقی از عرضه و تقاضا وجود داشته باشد اما چنین آماری وجود ندارد حتی دیده می‌شود که برای اندازه‌گیری لباس بر مبنای تُن آمار می‌دهند که این امر در حوزه پوشاک معمول نیست.

او همچنین درباره روش استاندارد محاسبه قاچاق پوشاک در دنیا گفت: در روش استاندارد با استفاه از تغییرات تعداد اشتغال در بخش پوشاک و در نظر گرفتن هزینه ایجاد هر شغل در این صنعت، مشخص می‌شود که آیا قاچاق کاهش یافته یا نه. بنابراین ستاد باید پاسخ دهد که اگر قاچاق یک سوم شده است چرا اشتغال در این صنعت افزایش نیافته است. این مسئله از وزارت کار قابل استعلام است. ستاد همچنان با استفاده از شکاف تولید و تقاضا قاچاق را محاسبه می‌کند که در بخش پوشاک درست نیست.

او با اشاره به اینکه رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در نشست خبری خود برای اثبات قاچاق پوشاک با رئیس اتحادیه پوشاک تهران تماس گرفته، تصریح کرد: مشخص نیست بر چه مبنای علمی و مدل اقتصادی قاچاق پوشاک را از طریق یک اتحادیه صنفی یک شهر بررسی می‌کنند. آقای مویدی (رئیس ستاد مبارزه با قاچاق) خود غیرعلمی صحبت می‌کنند برای مثال می‌گویند ببینید پوشاک‌های خیابان جردن چگونه است در حالی که خیابان جردن ۲۰ سال پیش بورس پوشاک بود و امروز کل واحدهای فروش پوشاک در این خیابان به قدر یک طبقه یک مال نیز نیست. اگر قاچاق یک سوم شده چرا آن را در اشتغال نمی‌بینیم هر کسی که در مقابل این صحبت‌ها می‌ایستد، می‌گویند اینها کارشناس نیستند. به نظر می‌رسد دولت به دنبال خوب نشان دادن عملکرد خود در پایان دولت است.  

وی با بیان اینکه آقای ربیعی میزان قاچاق در پوشاک را در جلسه‌ای که با رهبر داشتند هشت میلیارد دلار اعلام کردند اما شخص دیگری از دولت این رقم را یک میلیارد دلار اعلام کرد یعنی اجماعی حتی روی این اعداد وجود ندارد علت این امر آن است که آماری ندارند، تصریح کرد: برخی به جای برداشتن موانع تولید، آنها را پنهان کردند. واقعاً غیر از اینکه به چند مغازه اخطار دهیم چه کاری کرده‌ایم؟ برآورد من این است که امسال نسبت به چهار سال اخیر با میزان قاچاق بیشتری نیز مواجه باشیم.

افتخاری با اشاره به مشکل مواد اولیه در این صنعت بیان کرد: وزارت صمت محدودیت‌های غیرکارشناسانه‌ای برای مواد اولیه اعمال کرد که باعث شد حتی مواد اولیه ایرانی هم ۳۰ تا ۴۰ درصد گران شوند. از طرف دیگر با شیوع کرونا در سطح جهانی کالاهایی که روی دست کشورهایی مانند چین و بنگلادش مانده بود، آماده عرضه شدند. بنابراین افزایش قیمت کالای داخلی و ارزان شدن کالای خارجی قاچاق را به صرفه کرده و احتمالا امسال قاچاق پوشاک بی سابقه خواهد بود.

وی با بیان اینکه پنج سال پیش رئیس جمهوری شهر پوشاک را کلنگ‌زنی کرد، گفت: شهر پوشاک منطقه ویژه مخصوص پوشاک بود که مسئولیت آن به شهرک‌های صنعتی سپرده شده بود اما تاکنون این پروژه پیش نرفته است. در کرونا نیز بخش خصوصی به تأمین ماسک، لباس بیمارستان و … پرداخت ولی در مقابل جنس درجه دو و سه از چین وارد کردند و همه این شبکه را از بین بردند. موانع تولید هر روز رو به افزایش است اگر حمایتی هم وجود داشته، ناخواسته و به خاطر شرایط حاصل از تحریم‌ها بوده است.

 


 

برچسب ها
, ,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.