Wednesday, 4 August , 2021
امروز : چهارشنبه, ۱۳ مرداد , ۱۴۰۰ - 26 ذو الحجة 1442
شناسه خبر : 9901
  پرینتخانه » وقایع اتفاقیه, امــروز در تــاریخ, سیاست تاریخ انتشار : ۲۰ تیر ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۴ |

اشرف غنی: امریکایی ها را من از افغانستان بیرون کردم

  رئیس جمهور افغانستان به طالبان تاکید کرد تا از عراق، سوریه و لیبی درس عبرت بگیرند و با کنار گذاشتن خشونت به روند صلح بپیوندند. اشرف غنی در جریان سخنرانی در ولایت خوست واقع در شرق این کشور و پس از مراسم گشایش پنجمین فرودگاه بین‌المللی افغانستان با هزینه ۲۰ میلیون دلار، گفت: چرا […]

اشرف غنی: امریکایی ها را من از افغانستان بیرون کردم
 

رئیس جمهور افغانستان به طالبان تاکید کرد تا از عراق، سوریه و لیبی درس عبرت بگیرند و با کنار گذاشتن خشونت به روند صلح بپیوندند.

اشرف غنی در جریان سخنرانی در ولایت خوست واقع در شرق این کشور و پس از مراسم گشایش پنجمین فرودگاه بین‌المللی افغانستان با هزینه ۲۰ میلیون دلار، گفت: چرا به جای آنکه فردا سر میز مذاکرات بنشینید، ‌همین امروز اینکار را نمی‌کنید؟ باید از عراق، سوریه، لیبی، یمن، لبنان و الجزایر درس عبرت بگیرید.

وی با مقصر دانستن طالبان در افزایش خشونت‌ها در میان خروج نیروهای خارجی از افغانستان ادامه داد: اگر شما نبرد را انتخاب کنید، مسئولیت آن نیز بر گردن خودتان است.

در آستانۀ تکمیل‌شدن روند خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، غنی گفت که خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان پیشنهاد او بود.

او در این باره افزود: «آیا امریکایی‌ها را به عزت از افغانستان بیرون کردم یا نه؟ کی من گفتم آمریکایی‌ها باشند؟ هفت سال پیش نگفته بودم که آمریکایی‌ها بیرون می‌روند؟ دو سال پیش به رییس‌جمهور ترامپ ننوشتم که نیروهایت را از افغانستان بیرون ببر؟»

رییس‌جمهور افغانستان در سخنرانی‌اش هم‌چنین گفت که اگر طالبان برای افغانستان می‌جنگند باید تعهد کنند که خط دیورند را نمی‌پذیرند و به نوکری پایان می‌دهند: «بیایید بپرسید از طالبان، اول این‌که برای چه‌کسی می‌جنگند؟ برای افغانستان یا برای این‌که افغانستان زیر دست دیگران بیاید؟ به من اعتماد کنید که افغانستان از چهارراه به یک راه بدل نمی‌شود و به من وعده کنید که آب افغانستان را به بیگانگان نمی‌فروشید.»

طالبان تاکنون به این سخنان غنی واکنش نشان نداده‌اند.

او گفت که آنچه‌ تاکنون برای صلح انجام داده‌ در تاریخ افغانستان کسی نکرده‌است.

غنی هشدار داد هرکسی که نظام را از درون تخریب کند قابل تحمل نخواهد بود.

از زمانی که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در مه سال جاری میلادی اعلام کرد نیروهای این کشور از افغانستان خارج می‌شوند، طالبان بیش از ۱۵۰ منطقه از این کشور را تصرف کرده است.

نیروهای افغانسانی نیز بر اساس آمارهای روزانه مدعی شده‌اند که ۲۰۰ شبه نظامی طالبان را در عملیات ضد تروریستی کشته‌اند.

روز شنبه، وزارت دفاع افغانستان اعلام کرد، ۱۹۱ شبه نظامی طالبان در حملات هوایی در ولایت‌های مختلف این کشور کشته شدند.

طالبان نیز مدعی است که دو منطقه بسیار مهم و یک نقطه حساس و استراتژیک را در ولایت پروان واقع در شمال افغانستان تصرف کرده است.

این گروه در بیانیه‌ای اعلام کرد، همچنین به تعهداتش درباره یک راه‌حل سیاسی که به تشکیل یک “سیستم اسلامی حقیقی و راستین” در افغانستان منجر شود، پایبند است.

 


 

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.