Sunday, 28 November , 2021
امروز : یکشنبه, ۷ آذر , ۱۴۰۰ - 23 ربيع ثاني 1443
شناسه خبر : 9820
  پرینتخانه » سیاست, قـطـار اخـبـار تاریخ انتشار : ۱۷ تیر ۱۴۰۰ - ۱:۱۱ |
عراق در آستانه بحران نظامی

دو گروه عراقی مسئولیت حمله به «عین الاسد» و فرودگاه اربیل را پذیرفتند

  پی از انتشار خبر حمله راکتی گسترده به پایگاه نظامی عین الاسد در استان الانبار واقع در غرب عراق و تایید این خبر از سوی ائتلاف آمریکایی، گروهی به نام “لواء ثأر المهندس” مسؤولیت حملات موشکی به پایگاه عین الاسد عراق را برعهده گرفت و اعلام کرد، با ۳۰ موشک این پایگاه را هدف […]

دو گروه عراقی مسئولیت حمله به «عین الاسد» و فرودگاه اربیل را پذیرفتند
 

پی از انتشار خبر حمله راکتی گسترده به پایگاه نظامی عین الاسد در استان الانبار واقع در غرب عراق و تایید این خبر از سوی ائتلاف آمریکایی، گروهی به نام “لواء ثأر المهندس” مسؤولیت حملات موشکی به پایگاه عین الاسد عراق را برعهده گرفت و اعلام کرد، با ۳۰ موشک این پایگاه را هدف گرفت.

گروه مسلح عراقی به نام “لواء ثأر المهندس” (لشکر انتقام المهندس) در بیانیه‌ای اعلام کرد: مبارزان ما توانستند پایگاه عین الاسد را در ساعت ۱۲:۳۳ دقیقه به وقت محلی با ۳۰ موشک گراد هدف بگیرند که موشک‌ها به دقت به اهداف اصابت کردند.

این گروه تاکید کرد: آمریکایی‌ها را مجبور به ترک عراق خواهیم کرد.

در این راستا، ائتلاف بین‌المللی ضد داعش به سرکردگی آمریکا گفت: پایگاه ساعت ۱۲:۳۰ به وقت محلی با ۱۴ موشک هدف قرار گرفت.

او اضافه کرد: موشک‌ها به داخل و اطراف پایگاه اصابت کردند. تدابیر دفاعی برای حفاظت از نیروها در نظر گرفته شده است. گزارش‌های اولیه حاکی از سه زخمی است.

گروه اطلاع‌رسانی امنیتی وابسته به دولت عراق هم در بیان جزئیات این رخداد تاکید کرد، ساعت ۱۲:۳۰ یک خودروی تریلر که در داخل آن محموله‌ای بود در منطقه البغدادی در استان الانبار توقف کرد و در ظاهر حمل کیسه‌های آرد بود اما سکوی شلیک موشک در پشت آن جاسازی شده بود.

این گروه افزود: از این خودرو ۱۴ موشک به سمت پایگاه شلیک شد که به اطراف پاپگاه اصابت کرد و بقیه موشک‌های باقیمانده در داخل آتشبار هم منفجر شدند که  خساراتی به خانه‌های نزدیک وارد کرد.

قطری السمرمد، از مسؤولان حشد عشایری هم از خسارت به ۵۰ خانه در اثر این حمله خبر داد و افزود: مهاجرت از منطقه البغدادی را که موشک‌ها از آنجا شلیک شده، شاهد هستیم.

در این باره پیشتر یک منبع به سایت شبکه تلویزیونی سومریه نیوز عراق گفته بود: طبق اطلاعات اولیه، پایگاه عین الاسد در استان الانبار با چندین راکت هدف قرار گرفت.

یک منبع امنیتی نیز در گفت‌وگو با خبرگزاری شفق نیوز عراق در این خصوص اظهار کرد: چهار راکت به پایگاه نظامی عین الاسد شلیک شدند.

این منبع افزود: راکت‌ها از منطقه المؤسسه در البغدادی از توابع شهرستان هیت در غرب الانبار شلیک شدند.

او ادامه داد: نیروهای ائتلاف حمله راکتی را به منطقه‌ای که راکت‌ها از آنجا شلیک شدند، آغاز کردند که در اثر آن چهار منزل آتش گرفتند.

عین الاسد که میزبان تعدادی از سربازان آمریکایی است، هدف حملات متعددی قرار می‌گیرد که آخرین مورد آن نیز روز دوشنبه بود که سه راکت به این پایگاه شلیک شدند.

حمله راکتی امروز پس از حمله با یک فروند پهپاد بمب‌گذاری‌شده به فرودگاه اربیل انجام شد.

شرحبیل العبیدی، مدیر منطقه البغدادی در این خصوص به “ناس” گفت: خودرویی که حامل راکت‌ها بود، پس از شلیک چند راکت به سمت پایگاه عین الاسد، آتش گرفت.

العبیدی در ادامه گفت: این حمله به برخی خانه‌های واقع در منطقه البغدادی خساراتی را وارد کرد.

یک منبع در پایگاه عین الاسد بدون ارائه جزئیات بیشتر به “ناس” گفت: چهار راکت در داخل پایگاه سقوط کردند.

https://cdn.isna.ir/d/2021/02/16/3/61855584.jpg

همچنین یک گروه عراقی به نام “سرایا اولیاء الدم” مسئولیت حمله پهپادی به فرودگاه اربیل را برعهده گرفت.

گروه مسلح “سرایا اولیاء الدم” مسئولیت حمله پهپادی به فرودگاه اربیل اقلیم کردستان عراق را برعهده گرفت. این گروه بخشی از فرودگاه را که نیروهای آمریکایی در آنجا مستقر هستند هدف قرار داد.

این گروه خطاب به سربازان آمریکایی در عراق اعلام کرد: قبلا هم به شما هشدار دادیم در صورتی که هواپیماهایتان مجددا از پرواز خودداری کنند ما مجبور می‌شویم از روش‌های دیگری برای حمله به شما در عمق پایگاه‌هایتان استفاده کنیم.

این گروه که قبلا هم مسئولیت حملات مشابه را برعهده گرفته بودند، اعلام کرد: بگذارید هواپیماهایتان بار دیگر پرواز کنند تا مجبور نشویم آنچه دیشب انجام دادیم انجام بدهیم. به مردم غیورمان تعهد داده‌ایم تا شما را در هوا نابود کنیم.

رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی می‌گویند که ائتلاف ضد داعش پروازهای خود در عراق را به خاطر ترس از هدف قرار گرفتن کاهش داده است اما افسری در فرماندهی عملیات مشترک عراق این مسئله را تکذیب کرد و ائتلاف تمام مأموریت‌های خود را براساس توافق‌های قبلی با نیروهای عراقی انجام می‌دهد. مأموریت ائتلاف دیگر جنگ نیست بلکه به ارائه کمک و پشتیبانی از نیروهای عراقی و انجام حملات هوایی دقیق علیه مخفی گاه‌های داعش در صورت لزوم محدود می‌شود.

این فرمانده گفت: فرودگاه بین المللی اربیل یک فرودگاه عراقی است و نباید به هر دلیلی در معرض این حملات قرار گیرد. هماهنگی میان بغداد و اربیل با هدف اتخاذ اقدامات مناسب برای حفاظت از فرودگاه و تمام مناطق دیگر وجود دارد.

احمد هوشیار، مدیر فرودگاه اربیل نیز گفت که پروازهای فرودگاه متوقف نشده است.

امید خوشناو، استاندار اربیل از ائتلاف آمریکا خواست از اقلیم کردستان در برابر این حملات حمایت کنند.

 


 

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.