Friday, 18 June , 2021
امروز : جمعه, ۲۸ خرداد , ۱۴۰۰ - 9 ذو القعدة 1442
شناسه خبر : 8084
  پرینتخانه » درآمــد, امــروز در تــاریخ, سیاست تاریخ انتشار : ۰۵ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۱ |
بیانیه مشترک وزرای خارجه امریکا، فرانسه، بریتانیا، آلمان و ایتالیا

انتخابات سوریه نه آزاد است و نه منصفانه

  ایالات متحده آمریکا و چند قدرت اروپایی در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سوریه از روند برگزاری آن انتقاد کردند. در بیانیه مشترک وزرای خارجه آمریکا، فرانسه، بریتانیا، آلمان و ایتالیا آمده است که انتخابات روز چهارشنبه در سوریه «نه آزاد است و نه منصفانه.» آنتونی بلینکن، ژان ایو لودریان، دومینیک راب، هایکو ماس […]

انتخابات سوریه نه آزاد است و نه منصفانه
 

ایالات متحده آمریکا و چند قدرت اروپایی در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سوریه از روند برگزاری آن انتقاد کردند.

در بیانیه مشترک وزرای خارجه آمریکا، فرانسه، بریتانیا، آلمان و ایتالیا آمده است که انتخابات روز چهارشنبه در سوریه «نه آزاد است و نه منصفانه.»

آنتونی بلینکن، ژان ایو لودریان، دومینیک راب، هایکو ماس و لوئیجی دی مایو در بیانیه خود نوشته اند: «تصمیم حکومت اسد برای برگزاری انتخابات خارج از چهارچوب تعیین شده در قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت سازمان ملل متحد را محکوم می کنیم و از صدای همه سوری ها به ویژه سازمان های جامعه مدنی و مخالفان حمایت می کنیم. آنها روند انتخابات را به عنوان روندی نامشروع محکوم کرده اند.»

واشنگتن، پاریس، لندن، برلین و رم همچنین از جامعه جهانی خواستند که «تلاش حکومت اسد برای بازیابی مشروعیتش را بدون اینکه نقض شدید حقوق بشر را متوقف کند و مشارکت معنادار در روندی سیاسی تحت نظر سازمان ملل برای حل مناقشه داشته باشد، رد کنند.»

مراکز رای گیری روز چهارشنبه کار اخذ رای را برای انتخاب رئیس جمهوری سوریه آغاز کردند. انتظار می رود که بشار اسد، رئیس جمهوری کنونی این کشور در جریان این رای گیری که پس از یک دهه جنگ داخلی در سوریه انجام می شود برای چهارمین بار به ریاست جمهوری برسد.

آمریکا، فرانسه، بریتانیا، آلمان و ایتالیا تاکید کرده اند که بنا به قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد انتخابات «آزاد و منصفانه» در سوریه باید تحت نظر سازمان ملل برگزار شود. این کشورها همچنین خواستار مشارکت همه سوری ها از جمله آوارگان و پناهندگان در انتخابات شده اند. این در حالی است که بنا به قوانین انتخاباتی سوریه نامزدها باید پیش از رای گیری به مدت ۱۰ سال ساکن سوریه بوده باشند. امری که امکان حضور در عرصه انتخابات را از مخالفان دولت سوریه که در خارج از این کشور به سر می برند سلب می کند.

دولت بشار اسد، ۵۵ ساله اکنون کنترل حدود دو سوم از خاک سوریه را در دست دارد. نزدیک به ۴۰۰ هزار نفر در جریان جنگ داخلی سوریه جان باختند و میلیون ها نفر نیز مجبور به ترک محل سکونت خود شدند.

 

 


 

نویسنده : بیانیه مشترک وزرای خارجه امریکا، فرانسه، بریتانیا، آلمان و ایتالیا
برچسب ها
,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.