Friday, 18 June , 2021
امروز : جمعه, ۲۸ خرداد , ۱۴۰۰ - 9 ذو القعدة 1442
شناسه خبر : 7809
  پرینتخانه » سیاست, اخبار بالا تاریخ انتشار : ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۴ |

خلیلزاد: طالبان به سمت سقوط کابل نمی رود

  فرستاده ویژه آمریکا در روند صلح افغانستان با حضور در کنگره این کشور گفته است که پیش بینی ها در مورد پیشروی سریع نیروهای طالبان و سقوط کابل توسط آنها بعد از خروج ائتلاف بین المللی از افغانستان بدبینانه است. زلمی خلیلزاد در کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان گفت: “من شخصا فکر می کنم […]

خلیلزاد: طالبان به سمت سقوط کابل نمی رود
 

فرستاده ویژه آمریکا در روند صلح افغانستان با حضور در کنگره این کشور گفته است که پیش بینی ها در مورد پیشروی سریع نیروهای طالبان و سقوط کابل توسط آنها بعد از خروج ائتلاف بین المللی از افغانستان بدبینانه است.

زلمی خلیلزاد در کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان گفت: “من شخصا فکر می کنم که این سخنان که نیروهای آنها (ارتش ملی افغانستان) تجزیه می شود و کنترل امور فورا به دست طالب ها می افتد نادرست است.”

در این جلسه اعضای کمیته نگرانی عمیق خود را نسبت به اینکه تصمیم جو بایدن رئیس جمهور آمریکا برای خروج کامل نیروها تا ماه سپتامبر به هرج و مرج و تشدید جنگ داخلی منجر خواهد شد ابراز کردند.

مایکل مک‌کال، نماینده ارشد حزب جمهوری خواه در این کمیته و از منتقدان خروج آمریکا، تاکید کرد که “امکان ندارد” طالبان به تعهداتی که رهبران این گروه در فوریه ۲۰۲۰ در مذاکرات با نمایندگان دولت وقت آمریکا دادند پایبند بمانند. این شامل شرکت در مذاکرات پایدار صلح و قطع کلیه همکاری ها با القاعده است.

مک‌کال گفت: “تقریبا قطعی به نظر می رسد که طالبان بعد از خروج ما سعی خواهند کرد کشور را تسخیر کنند و آن را به شرایط قبل از ۱۱ سپتامبر برگردانند.”

به گزارش آسوشیتدپرس خلیلزاد استدلال کرد که طالبان دلایلی برای دنبال کردن راه حلی مبتنی بر مذاکره و نه پیروزی نظامی دارند تا از مشروعیت بین المللی برخوردار شوند و به خروج نام آنها از برخی فهرست های آمریکا و سازمان ملل منجر شود.

خلیلزاد که اخیرا در دوحه قطر با نمایندگان طالبان دیدار کرده گفت: “آنها می گویند که به دنبال عادی سازی روابط – پذیرش (بین المللی)، خارج شدن از فهرست تحریم و انزوا – هستند.”

خلیلزاد گفت که روند خروج نیروها از افغانستان “به خوبی” پیش می رود و تلاش هایی دیپلماتیک برای رسیدن به موافقتنامه با کشورهای همسایه برای استقرار نیروهای عملیات ضدتروریستی آمریکا در جایی که افغانستان در تیررس باشد در جریان است.

آمریکا بعد از حمله ۲۰۰۳ به افغانستان با قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان برای استفاده از پایگاه های آنها به توافق رسید اما در سال ۲۰۱۴ همه این پایگاه را ترک کرده بود.

آمریکا همچنین به ائتلافی متلاطم با پاکستان، که طالبان در آن ریشه های عمیق دارد، دست زد.

ژنرال قمر جاوید باجوا فرمانده ارتش پاکستان اخیرا در جریان دیداری از کابل از فرآیند صلح حمایت کرد.

خلیلزاد گفت که روابط با پاکستان “پاشنه آشیل تاریخ اخیر افغانستان بوده و باید بر آن فائق آمد. باید ببینیم، اما امیدواریم.”


به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.