Tuesday, 11 May , 2021
امروز : سه شنبه, ۲۱ اردیبهشت , ۱۴۰۰ - 30 رمضان 1442
شناسه خبر : 6500
  پرینتخانه » وقایع اتفاقیه, سیاست تاریخ انتشار : ۲۶ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۸:۵۷ |

استقبال طالبان از تصمیم امریکا برای خروج از افغانستان

  با وجود استقبال گروه طالبان از تصمیم اخیر آمریکا درباره خروج کامل از افغانستان، ذبیح الله مجاهد، سخنگوی این گروه به “بی‌بی‌سی” گفت این که این نیروها مطابق توافقنامه دوحه از افغانستان (اول ماه مه سال جاری میلادی) خارج نمی‌شوند، یک تخلف است و طالبان را نسبت به آمریکا بی‌اعتماد کرده است. رئیس جمهور […]

استقبال طالبان از تصمیم امریکا برای خروج از افغانستان
 

با وجود استقبال گروه طالبان از تصمیم اخیر آمریکا درباره خروج کامل از افغانستان، ذبیح الله مجاهد، سخنگوی این گروه به “بی‌بی‌سی” گفت این که این نیروها مطابق توافقنامه دوحه از افغانستان (اول ماه مه سال جاری میلادی) خارج نمی‌شوند، یک تخلف است و طالبان را نسبت به آمریکا بی‌اعتماد کرده است.

رئیس جمهور آمریکا و همچنین دبیرکل ناتو اعلام کردند که خروج این نیروها از اول ماه مه ‌آغاز و تا ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۲۱ تکمیل خواهد شد.

طالبان همچنین در اعلامیه‌ای تاکید کرده‌اند که تعویق پنج ماهه در زمان خروج نیروها “سرپیچی علنی از توافقنامه دوحه و عمل نکردن(آمریکا) بر عهد خود است.”

در این اعلامیه طالبان رها نشدن “بقیه زندانیان این گروه” از زندان دولت افغانستان و خارج نشدن رهبران این گروه را از فهرست سیاه سازمان ملل را از دیگر “تخطی”‌های موافقتنامه دوحه خوانده‌اند.

این گروه هشدار داده که “عملی نشدن توافق نامه دوحه از طرف آمریکا باعث می‌شود که هرگونه اقدام لازم را به روی مجاهدین باز می‌نماید، بناء مسئولیت عواقب آینده به جهت(طرف) امریکایی راجع می‌گردد.”

در همین حال وزارت خارجه ترکیه زمان برگزاری کنفرانس صلح افغانستان با شرکت‌ مقام‌های بلندپایه دولت افغانستان و طالبان در استانبول را ۲۴ اپریل/آوریل تا چهارم ماه مه اعلام کرد، با یک هفته تاخیر از تاریخی که قبلا اعلام شده بود.

روز گذشته اما محمد نعیم، سخنگوی دفتر طالبان در قطر گفته بود تا زمانی که همه نیروهای خارجی از افغانستان خارج نشوند این گروه در هیچ کنفرانسی که درباره افغانستان در آن تصمیم گیری مي‌شود، شرکت نخواهد کرد.

گروه طالبان قبلا گفته بود که نمایندگان این گروه هنوز در حال مشورت هستند و نمی‌توانند در تاریخ ۱۶ اپریل در کنفرانس استانبول شرکت کنند.

امروز نیز سخنگوی این گروه گفت که تصمیم طالبان در شرکت نکردن در این کنفرانس هنوز تغییر نکرده است.

او افزود که طالبان شرط گذاشته که تا خروج نیروهای خارجی از افغانستان در کنفرانس‌هایی که تصمیم نهایی درباره آینده سیاسی افغانستان گرفته می‌شود، شرکت نخواهند کرد.

مجاهد درباره اینکه گفتگوهای صلح افغانستان در دوحه نیز ادامه خواهد یافت و یا خیر، گفت: “حالا تغییرات جدید آمده، چون پیمان دوحه قسمی که لازم بود، عملی نشد و برخی تخطی‌ها صورت گرفت، ما نیاز به بازنگری داریم تا این پروسه (روند) را باز ببینم و جهت‌های مقابل را بازنگری کنیم و موقف(موضع) مان را اعلام کنیم.”


برچسب ها
,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.