Saturday, 15 May , 2021
امروز : شنبه, ۲۵ اردیبهشت , ۱۴۰۰ - 4 شوال 1442
شناسه خبر : 6449
  پرینتخانه » وقایع اتفاقیه, امــروز در تــاریخ, جامعه تاریخ انتشار : ۲۵ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۸:۰۰ |

جایگاه هولناک ایران در فهرست قدرتمندترین گذرنامه‌های دنیا

  فهرست جهانی قدرتمندترین گذرنامه‌های دنیا در سه ماه دوم سال ۲۰۲۱ منتشر شد که بر اساس آن، گذرنامه ژاپن با امکان سفر بدون روادید به ۱۹۳ کشور در صدر قرار دارد. رتبه‌بندی گذرنامه هنلی بر اساس آمار و ارقام انجمن بین‌المللی ترابری هوایی – یاتا و تعداد کشورهایی که دارندگان گذرنامه هر کشور می‌توانند […]

جایگاه هولناک ایران در فهرست قدرتمندترین گذرنامه‌های دنیا
 

فهرست جهانی قدرتمندترین گذرنامه‌های دنیا در سه ماه دوم سال ۲۰۲۱ منتشر شد که بر اساس آن، گذرنامه ژاپن با امکان سفر بدون روادید به ۱۹۳ کشور در صدر قرار دارد.

رتبه‌بندی گذرنامه هنلی بر اساس آمار و ارقام انجمن بین‌المللی ترابری هوایی – یاتا و تعداد کشورهایی که دارندگان گذرنامه هر کشور می‌توانند بدون روادید به آنها سفر کنند، در هر نوبت فهرست قدرتمندترین گذرنامه‌های دنیا را منتشر می‌کند. در سه ماه دوم سال جاری میلادی گذرنامه ژاپن با قدرت سفر کردن بدون روادید به ۱۹۳ کشور بسان سه ماه اول ۲۰۲۱ در صدر جدول رده‌بندی گذرنامه‌ها قرار دارد. پس از آن سنگاپور با ۱۹۲ کشور ایستاده و آلمان و کره‌جنوبی با ۱۹۱ کشور رده سوم مشترک را در اختیار دارند.

در انتهای فهرست قدرتمندترین گذرنامه‌های دنیا افغانستان در رده ۱۱۰ ایستاده و عراق و سوریه به ترتیب هر کدام یک رتبه بالاتر از آن قرار دارند. پاکستان، یمن، سومالی، فلسطین، نپال، کره شمالی و لیبی و کوزوو (مشترک) هم رتبه‌های ۱۰۷ تا ۱۰۱ را به خود اختصاص داده‌اند. رتبه ۱۰۰ مشترک هم در اختیار سه کشور بنگلادش، لبنان و سودان است.

اولین رتبه بالاتر از ۱۰۰ یعنی ۹۹ را دو کشور از آن خود کرده‌اند؛ ایران و سریلانکا. شهروندان این دو کشور آسیایی با گذرنامه‌های خود می‌توانند به ۴۲ کشور دنیا بدون روادید سفر کنند.

کنگو و اریتره، سودان جنوبی، اتیوپی، نیجریه، میانمار و جیبوتی در این فهرست بالاتر از ایران قرار گرفته‌اند و با گذرنامه این کشورها می‌توان بدون روادید وارد مرزهای ۴۳ تا ۴۸ کشور شد.

جایگاه ایران در فهرست قدرتمندترین گذرنامه‌های دنیا |‌ ژاپن در زمانه کرونا همچنان صدرنشین است

رتبه‌های چهار تا شش این رده‌بندی دربست در اختیار ۱۱ کشور اروپایی است اما در رتبه هفت مشترک نام دو کشور نیوزیلند و ایالات متحده آمریکا هم کنار اروپایی‌ها به چشم می‌خورد. با گذرنامه آمریکا می‌توان بدون روادید به ۱۸۷ کشور رفت.

در منطقه خلیج فارس و خاورمیانه بهترین رتبه را امارات متحده عربی دارد که در رده ۱۵ مشترک با رومانی ایستاده و با گذرنامه آن می‌توان به ۱۷۴ کشور (بدون روادید) سفر کرد.

نسخه اصلی رده‌بندی گذرنامه هنلی – سه ماه دوم ۲۰۲۱ را می‌توانید اینجا ببینید و دریافت کنید.

 


 

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.