Saturday, 27 November , 2021
امروز : شنبه, ۶ آذر , ۱۴۰۰ - 22 ربيع ثاني 1443
شناسه خبر : 14883
  پرینتخانه » اخبار روز, جامعه تاریخ انتشار : ۲۶ آبان ۱۴۰۰ - ۰:۲۵ |

۵ استان که نیاز به رسیدگی فوری امنیت غذایی دارند

کرونا هم اگر نمی‌آمد، سرانه مصرف مواد غذایی در ایران همیشه در مقایسه با استانداردهای جهانی دچار مشکل بود. بارها و بارها نسبت به رژیم غذایی دهک‌های کم‌درآمدی جامعه، هشدار داده شده اما همچنان در بر همان پاشنه می‌چرخد. امنیت غذایی در ایران مخدوش است. برای مثال متوسط سرانه مصرف لبنیات در دنیا حدود ۱۲۰ […]

۵ استان که نیاز به رسیدگی فوری امنیت غذایی دارند

کرونا هم اگر نمی‌آمد، سرانه مصرف مواد غذایی در ایران همیشه در مقایسه با استانداردهای جهانی دچار مشکل بود. بارها و بارها نسبت به رژیم غذایی دهک‌های کم‌درآمدی جامعه، هشدار داده شده اما همچنان در بر همان پاشنه می‌چرخد.

امنیت غذایی در ایران مخدوش است. برای مثال متوسط سرانه مصرف لبنیات در دنیا حدود ۱۲۰ کیلوگرم است که تفاوت ۳۰ تا ۴۰ کیلوگرمی با سرانه مصرف در کشور ما دارد یا عبداللهی مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت درباره استان‌های ناامن غذایی گفته است استان‌های ناامن غذایی شامل سیستان و بلوچستان، کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان، هرمزگان، ایلام، کرمان، خراسان جنوبی و بوشهر هستند که نیاز به بررسی و رسیدگی فوری دارند.

به‌دلیل افزایش بی‌رویه قیمت موادغذایی، نظارت جدی برای کنترل قیمت مواد غذایی بسیار مهم است؛ زیرا بررسی‌ها نشان می‌دهد مصرف برخی اقلام غذایی مانند گوشت و مرغ، لبنیات و حتی میوه‌ها به‌دنبال افزایش قیمت تا حدود ۴۰ درصد کاهش یافته است و باید با قیمتی مناسب منابع پروتئینی در اختیار مردم باشد.

۵ استان که نیاز به رسیدگی فوری امنیت غذایی دارند | روایت اعداد از سفره خانواده‌ها

 


 

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.