Wednesday, 4 August , 2021
امروز : چهارشنبه, ۱۳ مرداد , ۱۴۰۰ - 26 ذو الحجة 1442
شناسه خبر : 9781
  پرینتخانه » وقایع اتفاقیه, جامعه تاریخ انتشار : ۱۶ تیر ۱۴۰۰ - ۳:۱۵ |
استانداری خراسان رضوی

۱۳۰۰۰۰۰ سکونتگاه غیررسمی در اطراف مشهد

  مدیرکل دفتر اجتماعی و فرهنگی استانداری خراسان رضوی گفت: در استان خراسان رضوی ۹هزار و ۲۰۰ هکتار سکونتگاه غیررسمی به شکل حاشیه‌نشین وجود دارد که جمعیت یک میلیون و ۷۲۰هزار نفری را در خود جای داده است. در حاشیه شهر مشهد نیز یک میلیون و ۳۰۰هزار نفر در ۳هزار و ۹۰۰هکتار سکونتگاه‌ غیررسمی و […]

۱۳۰۰۰۰۰ سکونتگاه غیررسمی در اطراف مشهد
 

مدیرکل دفتر اجتماعی و فرهنگی استانداری خراسان رضوی گفت: در استان خراسان رضوی ۹هزار و ۲۰۰ هکتار سکونتگاه غیررسمی به شکل حاشیه‌نشین وجود دارد که جمعیت یک میلیون و ۷۲۰هزار نفری را در خود جای داده است. در حاشیه شهر مشهد نیز یک میلیون و ۳۰۰هزار نفر در ۳هزار و ۹۰۰هکتار سکونتگاه‌ غیررسمی و بافت ناکارآمد ساکن هستند.  

سیدحمید موسوی با بیان اینکه میانگین کشوری حاشیه‌نشینی کشور نسبت به شهر ۳۰درصد است که در مشهد این رقم به ۴۲درصد می‌رسد، افزود: میزان بافت‌های ناکارآمد حاشیه شهر مشهد نیز دوهزار و ۶۷ هکتار بوده که در این مورد نیز مشهد در رتبه سوم کشور قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه یکی دیگر از معضلات حاشیه‌نشینان تامین آب شرب مناسب و بهداشتی در این مناطق است، ادامه داد: حاشیه شهر مشهد بیش از ۶۰۰ کیلومتر شبکه جمع آوری فاضلاب شهری نیاز دادر که ۳۰۰ کیلومتر آن در محدوده بحرانی قرار دارد و باید هرچه زودتر اجرایی شود، اما به دلیل تامین نشدن اعتبار برای ساخت تصفیه‌خانه، اجرای این طرح امکان‌پذیر نیست.

موسوی اظهار کرد: امنیت مهم‌ترین نیاز برای زندگی در هر منطقه‌ای محسوب می‌شود، اما حاشیه شهر مشهد در این مورد گاها دچار کمبود بوده است.  

این مقام مسئول افزود: امنیت حاشیه شهر مشهد توسط معضلاتی مانند زورگیری، حضور ارازل و اوباش، معتادان متجاهر، قاچاقیان مواد مخدر و … همواره در مخاطره است.

وی با بیان اینکه جمعیت معتادان متجاهر در این مناطق به حدود ۱۰ هزار نفر می‌رسد که رقم بسیار بالایی است، گفت: معتادان متجاهر افرادی هستند که با کارتن خوابی، گورخوابی، زباله گردی، در زمین‌ها و کانال‌های شهری زندگی می‌کنند و هرجایی به مصرف علنی مواد مخدر می‌پردازند.

موسوی ادامه داد: یکی دیگر از مشکلات حاشیه شهر در چند سال اخیر ترافیک‌های سرسام‌آور است. ساخت‌وسازهای غیرمجاز، خیابان‌های با عرض کم و پیاده‌روهایی باریک و غیراستاندارد از دلایل ایجاد ترافیک در این مناطق هستند.

مدیرکل دفتر اجتماعی و فرهنگی استانداری خراسان رضوی با اشاره به اینکه یک میلیون و ۲۰۰ هزار متر مربع معبر خاکی در حاشیه مشهد وجود دارد که ۷۰۰ هزار متر مربع از آن فاقد طرح تفصیلی است، اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین چالش‌های مربوط به این حوزه نیز آزادسازی بستر رودخانه و کال اسماعیل‌آباد است که البته با رعایت برخی ملاحظات اجتماعی می‌تواند باعث جلوگیری از وقوع حوادث جدی در صورت بروز مخاطرات طبیعی مانند سیل شود.

وی ادامه داد: در هنگام بروز حوادثی مانند سیل، زلزله یا آتش‌سوزی با وجود خیابان‌ها و معابر باریک پیچ‌درپیچ و بعضا بن‌بست حاشیه شهر کار امدادرسانی نیروهای امدادی به طور حتم بسیار مشکل خواهد بود.

موسوی گفت: موسسات خدماتی و فرهنگی یکی از نیازهای اجتماعی اساسی در هر شهری به حساب می‌آید. در حاشیه شهر مشهد بیش از ۴۰۰ هکتار کمبود اراضی خدماتی از قبیل فضای سبز، فرهنگی آموزشی، درمانی و دیگر کاربری‌ها وجود دارد.

وی در پایان افزود: سرانه استاندارد آموزشی ۲/۵ مترمربع بوده که در کشور ما ۵/۳ مترمربع است و در مناطق حاشیه‌ای شهر مشهد فضای آموزشی به ۵/۲ مترمربع و در مناطقی به یک متر مربع می‌رسد.

 


 

برچسب ها
,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.