Monday, 27 September , 2021
امروز : دوشنبه, ۵ مهر , ۱۴۰۰ - 20 صفر 1443
شناسه خبر : 12227
  پرینتخانه » الف, سیاست تاریخ انتشار : ۲۲ شهریور ۱۴۰۰ - ۰:۴۶ |
همزمان با سفر گروسی به ایران

توافق ایران و آژانس درباره دوربین‌های نظارتی در تأسیسات هسته ای

  همزمان با سفر رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به ایران، دو طرف بر سر تعویض کارت‌های حافظه دوربین‌های نظارتی به توافق رسیدند. محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی هسته‌ای ایران در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با رافائل گروسی ضمن اعلام این مطلب گفت که به زودی یک هیات از آژانس بین المللی […]

توافق ایران و آژانس درباره دوربین‌های نظارتی در تأسیسات هسته ای
 

همزمان با سفر رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به ایران، دو طرف بر سر تعویض کارت‌های حافظه دوربین‌های نظارتی به توافق رسیدند.

محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی هسته‌ای ایران در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با رافائل گروسی ضمن اعلام این مطلب گفت که به زودی یک هیات از آژانس بین المللی انرژی اتمی به ایران خواهد آمد تا اقدامات فنی برای تعویض کارت‌های حافظه را انجام دهد. به گفته وی کارت‌های قدیمی در ایران «نگهداری و پلمب می‌شود» و کارت‌های جدید نیز در دوربین‌ها نصب خواهند شد.

رئیس جدید سازمان انرژی هسته‌ای ایران همچنین تاکید کرد که تهران در نشست آینده شورای حکام آژانس حضور خواهد یافت و در حاشیه این اجلاس گفتگوها ادامه خواهد یافت.

وی همچنین گفت که رئیس آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای «در آینده نزدیک» برای ادامه مذاکرات دوباره به تهران سفر خواهد کرد.

سفر گروسی به دعوت تهران تنها چند روز پیش از سی و پنجمین نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی انجام می‌شود.

در ماه‌های گذشته ایران با پایان اجرای داوطلبانه پروتکل‌های الحاق پیمان منع اشاعه سلاح‌های هسته‌ای، دسترسی‌های نظارتی آژانس به فعالیت‌های هسته‌ای خود را کاهش داده است. همزمان آژانس در گزارشی به دبیرکل سازمان ملل از افزایش غنی‌سازی اورانیوم تا ۶۰ درصد، افزایش ذخیره اورانیوم غنی شده و تولید میله‌های سوخت فلزی در ایران خبر داده است.

روزنامه وال‌استریت ژورنال هفته گذشته به نقل از «چند منبع معتبر» گزارش کرده بود که ایران و آژانس برای از سرگیری فعالیت‌های نظارتی با یکدیگر به توافق رسیده‌اند. با این حال شبکه پرس‌تی‌وی ایران گفته بود که سفر گروسی به تهران با محدودیت‌های اعمال شده از سوی ایران برای نظارت آژانس هیچ ارتباطی ندارد.

مذاکرات وین برای احیای برجام از پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ایران متوقف شده است. در حالی که ایالات متحده پیش‌تر ابراز امیدواری کرده بود که این گفت‌وگوها از اواسط ماه اوت از سر گرفته شود، ایران هنوز پیشنهادی برای حضور دوباره بر سر میز مذاکرات وین نداده است.

ابراهیم رئیسی از زمان رسیدن به مقام ریاست جمهوری دو بار با امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه گفت‌وگو کرده است. کشورهای اروپایی طرف برجام از ایران می‌خواهند تا به سرعت به تعهدات خود به این توافق باز گردد. با این حال ایران بر لغو کامل تحریم‌های دولت ترامپ، به‌عنوان مسئول عدم اجرای برجام تاکید می‌کند.

محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران بعد از نشست با رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در جمع خبرنگاران، گفت: همه اقدامات در جهت اعتمادسازی است و آژانس هم در جهت وظایف قانونی خود نقش موثری را ایفا کند.

رئیس سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: همچنین توافق کردیم برای تعویض کارت‌های حافظه دوربین‌های نظارتی فنی به ایران بیایند و اقدامات لازم که برای دوربین ها به لحاظ فنی انجام شود را انجام دهند.

اسلامی تصریح کرد: کارت حافظه طبق روالی که در ایران هست و در آنجا نگهداری می‌شود همین جا پلمب می‌کنند و کارت‌های جدید را نصب می‌کنند.

وی تاکید کرد: در نشست با مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، صرفا مسائل فنی بررسی شد و‌ مسائل سیاسی جایگاهی نداشت.

رییس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه امروز مذاکرات خوب و سازنده‌ای انجام شد، گفت: روح‌حاکم بر مذاکرات ایجاد فرصت برای توسعه تعاملات و همکاری‌ها بود، مسائل میان دو طرف فنی است و مسائل سیاسی جایگاهی ندارد.

در پایان دو طرف با صدور بیانیه‌ای مشترک  بر گسترش همکاری‌های فنی ایران و آژانس در زمینه‌های مختلف هسته‌ای تاکید کردند.

در این بیانیه آمده است:

طرفین، روح همکاری و اعتماد متقابل و اهمیت تداوم آن و همچنین ضرورت رسیدگی به موضوعات فی‌مابین در فضایی سازنده و منحصرا فنی را مورد یادآوری و تاکید مجدد قرار دادند.

در چارچوب تعاملات و همکاری‌های موجود فی‌مابین، طرفین تصمیم گرفتند دیدارهای متقابل را در سطوح مرتبط تداوم دهند. در همین راستا، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران  در حاشیه کنفرانس عمومی آژانس با مدیرکل دیدار خواهد کرد و مدیرکل نیز در آینده نزدیک به تهران سفر خواهد نمود تا مشورت‌های سطح بالا با هدف تقویت همکاری‌های میان ایران و آژانس در حوزه های مختلف و بحث درخصوص موضوعات فعلی مورد علاقه متقابل، با دولت جمهوری اسلامی ایران داشته باشد.

به بازرسان آژانس اجازه داده می شود تا نسبت به سرویس فنی تجهیزات نظارتی مشخص شده و جایگزینی کارت های حافظه آن‌ها که تحت مهر و موم مشترک در ایران نگهداری خواهند شد، اقدام نمایند. چگونگی و زمان انجام این اقدام، مورد توافق دو طرف قرار گرفت.

 


 

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.