Wednesday, 15 September , 2021
امروز : چهارشنبه, ۲۴ شهریور , ۱۴۰۰ - 8 صفر 1443
شناسه خبر : 12066
  پرینتخانه » فرهنگ و هنر, قـطـار اخـبـار تاریخ انتشار : ۱۶ شهریور ۱۴۰۰ - ۰:۳۳ |
بیژن عبدالکریمی

اخراج من «تله انفجاری» برای دولت رئیسی است

  رییس دانشگاه آزاد اسلامی طی نامه‌ای خطاب به رئیس مرکز حقوقی و صیانت از دارایی‌های این دانشگاه دستور بررسی مجدد حکم بازخرید شدن دکتر عبدالکریمی، استاد واحد تهران شمال را صادر کرد. در متن نامه دکتر محمدمهدی طهرانچی، رییس دانشگاه آزاد اسلامی آمده است: “با بررسی گزارش‌های واصله نسبت به حکم تجدیدنظر صادره در […]

اخراج من «تله انفجاری» برای دولت رئیسی است
 

رییس دانشگاه آزاد اسلامی طی نامه‌ای خطاب به رئیس مرکز حقوقی و صیانت از دارایی‌های این دانشگاه دستور بررسی مجدد حکم بازخرید شدن دکتر عبدالکریمی، استاد واحد تهران شمال را صادر کرد.

در متن نامه دکتر محمدمهدی طهرانچی، رییس دانشگاه آزاد اسلامی آمده است: “با بررسی گزارش‌های واصله نسبت به حکم تجدیدنظر صادره در ارتباط با آقای دکتر بیژن عبدالکریمی اینجانب لازم می‌دانم با اعمال بند «د» ماده ۲۷ آیین نامه نحوه تشکیل و رسیدگی به تخلفات انتظامی اعضای هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی و آموزشکده‌های سما، موضوع مجدداً در هیئت عالی تجدید نظر مورد بررسی و اجرای حکم تا زمان رسیدگی در هیئت متوقف شود.”

بر اساس این گزارش، پیش از این محسن بزرگی، رئیس مرکز امور حقوقی و صیانت از دارایی‌های دانشگاه آزاد اسلامی در واکنش به انتشار خبر اخراج بیژن عبدالکریمی از این دانشگاه اعلام کرده بود؛ رسیدگی به پرونده انتظامی آقای عبدالکریمی در دستور کار قرار گرفت و طی دو مرحله رسیدگی، حکم بر بازخریدی ایشان وفق آیین نامه نحوه رسیدگی به تخلفات انتظامی اعضای هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی صادر شد.

خبر «اخراج» بیژن عبدالکریمی، استاد فلسفه از دانشگاه آزاد اسلامی، با حاشیه هایی همراه شد. عبدالکریمی ضمن گلایه از وضعیت پیش آمده، تصریح کرد که او را با “پرونده‌سازی حقوقی” اخراج کرده‌اند. وی دلایل این تصمیم‌گیری را با یک مهمانی در سال ۹۸ مرتبط دانست.

بیژن عبدالکریمی گفت: اخراج من با یک بازی حقوقی صورت گرفت. برخی می‌گویند که من را بازخرید کرده‌اند؛ ولی یک استاد دانشگاه را با ۱۶ سال کارایی که بازخرید نمی‌کنند. ثانیا همانطور که گفتم، این یک نوع پرونده‌سازی حقوقی است. آنها مکتوب کرده‌اند که من بازخرید شوم و کد استادی من حذف شود. نهایتا کد استادی من را حذف نمودند. در واقع نوعی زرنگ‌بازی به خرج داده‌اند.

وی ادامه داد: من تاکنون با چنین مواردی مواجه نشده‌ام و دیشب چنین درسی را آموختم که برخی چگونه می‌توانند با زرنگ‌بازی خود، اتفاقات اینچنینی را رقم بزنند. حکایت عملکرد این افراد، حکایت بفرما و بشین و بتمرگ است. غیر از این، هر موضوعی در این زمینه مطرح شود، کذب محض است؛ من اخراج شده‌ام.

این استاد دانشگاه ابراز داشت: این حکم ظاهرا قطعی است. اما فکر می‌کنم آقایان مجبور ‌شوند که حکم را لغو کنند. بدون شک به قوه قضاییه شکایت خواهم کرد. البته این افراد حتی قوه قضاییه را هم قبول ندارند و دستوراتش را به “هیچ” می‌انگارند. باید بدانید که این افراد به من بدهکار هستند.

این استاد فلسفه افزود: این افراد در اردیبهشت سال ۹۸ برای مدت ۶ ماه حقوق من را قطع کردند؛ به عبارتی در گام اول به مدت ۶ ماه اخراج شدم. در همان زمان من از آنها شکایت کردم تا حقم را بگیرم. دادگاه به آنها دستور داد که حقوق من را بازگردانند. ولی نه تنها حقوق من را پس ندادند، بلکه به حکم دادگاه بی‌توجهی کردند. اکنون و امروز شاهد حکم اخراج من هستید. اگر در کشوری به حکم دادگاهش بی‌اعتنایی شود دیگر باید به چه کسی پناه برد؟   

عبدالکریمی با اشاره به جریان یک مهمانی که در وزارت کشور اتفاق افتاد، ابراز داشت: من مهمان وزارت کشور بودم. از قضا از من دعوت شده بود که در آن مهمانی حضور داشته باشم و سخنرانی کنم. در آن سخنرانی به لزوم مشارکت مردمی در مبارزه با مساله‌ی سلطه‌ و سلطه‌گری اشاره داشتم. در آن سخنان گفتم که اگر توانستیم در جنگ در برابر قدرت‌های جهانی ایستادگی کنیم، این به برکت مشارکت مردم بود. امروز هم به واسطه‌ی تحریم، زیر فشار نظام سلطه هستیم. لذا لازم است که مجددا مردم مشارکت کنند و از حمایت مردم برخوردار باشیم. در آن جلسه مباحث طولانی را عنوان کردم. حتی گفتم که امیدوارم حوادث سال ۸۸ اتفاق نیفتد تا برادر در مقابل برادر و ایرانی در مقابل ایرانی نایستد.

وی ادامه داد: بعد از این سخنرانی برخی آدم‌ها، سخنانم را تاویل بر حمایت از آنچه که “فتنه” می‌نامند، کردند. به همین دلیل من ۶ ماه اخراج شدم و تا امروز حقوق آن شش ماهم را نداده‌اند. یقین دارم نوعی غرض‌ورزی پشت این ماجرا بود؛ چراکه سخنان من هیچ ارتباطی با آنچه که آنها می‌پنداشتند، نداشت.

این استاد دانشگاه تاکید کرد که بخش اساسی مشکل امروز به سخنرانی من به تاریخ ۹ اردیبشهت سال ۹۸ بازمی‌گردد که من به مناسبت صدور فرمان امام در خصوص تشکیل شوراها، مهمان رسمی وزارت کشور بودم و در آن جلسه سخنرانی کردم.

وی در واکنش به شایعه اخراجش از باب حمایت از سلطنت‌طلب‌ها تصریح کرد: شما چه فکر می‌کنید؟ آیا واقعا اینطور است؟ من اگر در رده دشمنان بودم و می‌خواستم طی این ۴۰ سال به جمهوری اسلامی ضربه بزنم، به اندازه‌ی این حرکت که برخی مرتکب آن شدند، به جمهوری اسلامی نمی‌توانستم ضربه وارد کنم.

عبدالکریمی در پاسخ به این سوال که این حکم توسط کدام نهاد صادر شده است، تصریح کرد: این حکم توسط دانشگاه آزاد واحد تهران – شمال صادر نشده است؛ بلکه از سوی سازمان مرکزی، چنین دستوری اتخاذ گردید.

او در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه بزرگان دانشگاه آزاد آیا واکنشی نسبت به این تصمیم اتخاذ کرده‌اند یا خیر، گفت: بسیاری از دوستان، واقعا متعجب شده‌اند. بسیاری از بزرگان علمی واقعا متاثر هستند. از آقای ولایتی و موضع ایشان خبری ندارم. از آقای طهران‌چی نیز خبر موثقی ندارم. هرچند که متاسفانه در خصوص مواضع برخی دوستان حدس و گمان‌هایی می‌زنم.

 وی گفت: من معتقدم که به قول آقای حسینی، وزیر وقت ارشاد، چنین کارهایی شبیه به یک تله انفجاری است تا دولت آقای رئیسی با مشکلاتی مواجه شود و از همین ابتدا به این دولت صدمه وارد شود. ما در شرایطی که در بدترین هجمه‌های نظام سلطه هستیم، این جریان وارد کار شده و دست به چنین برخوردهایی می‌زند. برخورد با چنین نیرویی که به این فرهنگ و تاریخ عشق می‌ورزد، نیرویی که زندگی در اوین را بر زندگی در اروپا ترجیح می‌دهد، بسیار تامل برانگیز است. از نیروهای وزارت اطلاعات می‌خواهم ورود کنند و این جریان را شناسایی نمایند.


به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.