Friday, 22 October , 2021
امروز : جمعه, ۳۰ مهر , ۱۴۰۰ - 16 ربيع أول 1443
شناسه خبر : 11203
  پرینتخانه » الف, سیاست تاریخ انتشار : ۲۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۴:۱۱ |
ادعای امرالله صالح در برابر اشغالگری طالبان

مقاومت ملّی در برابر تهاجم لشکر جهل و وحشت

طالبان مدعی است که قندهار، دومین شهر بزرگ افغانستان را به تصرف خود در آورده است. قندهار یکی از شهرهایی بود که طالبان در آنجا دست بالا را داشت. این شهر به لحاظ موقعیتی که در تجارت دارد هم اهمیت بسیاری دارد. در هفته گذشته، چندین شهر افغانستان سقوط کردند. هرات، سومین شهر بزرگ افغانستان در غرب این کشور هم در روز پنجشنبه به دست طالبان افتاد. همزمان با خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، نیروهای طالبان در حال چیرگی بر ولایات و شهرهای این کشور هستند. شهرهای هرات، غزنی و قلعه‌نو در ولایت بادغیس به فاصله چند ساعت از هم سقوط کردند.
مقاومت ملّی در برابر تهاجم لشکر جهل و وحشت
 

طالبان مدعی است که قندهار، دومین شهر بزرگ افغانستان را به تصرف خود در آورده است.

قندهار یکی از شهرهایی بود که طالبان در آنجا دست بالا را داشت. این شهر به لحاظ موقعیتی که در تجارت دارد هم اهمیت بسیاری دارد.

در هفته گذشته، چندین شهر افغانستان سقوط کردند.

هرات، سومین شهر بزرگ افغانستان در غرب این کشور هم در روز پنجشنبه به دست طالبان افتاد.

همزمان با خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، نیروهای طالبان در حال چیرگی بر ولایات و شهرهای این کشور هستند. شهرهای هرات، غزنی و قلعه‌نو در ولایت بادغیس به فاصله چند ساعت از هم سقوط کردند.

شدت عمل طالبان چنان زیاد شده که آمریکا، انگلیس و کانادا تصمیم گرفته‌اند برای خارج کردن اتباع و کارمندانشان نیروهای نظامی ویژه به افغانستان بفرستند.

سخنگوی طالبان می‌گوید که کنترل شهر قندهار در اختیار این گروه قرار گرفته است.

این واهمه وجود دارد که نیروهای طالبان از شمال و مناطق دیگری که به دست گرفته‌اند برای براندازی حکومت مرکزی به کابل بروند.

ده‌ها هزار نفر از مردم بی‌پناهی که از سابقه خشونت طالبان مطلعند، برای حفظ جانشان به پایتخت گریخته‌اند.

یکی از آخرین اظهارنظرهای مقامات بلندپایه افغانستان و در حالی که نگرانی بابت شرنوشت دولت مستقر در کابل بیش از پیش قوت گرفته است، واکنش تند و صریح امرالله صالح، معاون اول ریاست جمهوری افغانستان است.

صالح در صفحه فیسبوک خود می‌نویسد که تحت هیچ شرایطی، زیر هیچ عنوانی، در برابر هیچ امتیازی، بخاطر هیچ مصلحتی سلطه طالبان بر مردم افغانستان را نمی‌پذیرد و به هیچ معامله‌ای که طالبان شرایط آن را دیکته و تحمیل کنند تن در نمی‌دهد.

وی با زیر سوال بردن بحث مدیریت و رهبری در افغانستان که از دید وی قابل تامل است و می‌بایست اصلاح شود، درباره عواملی که باعث سقوط شهرهای افغانستان یکی پس از دیگری شده است، توضیحی نمی‌دهد و می‌گوید: «دنبال این نمی‌گردم که چه عواملی باعث شد که وضع تا اینجا برسد».

صالح با تقدیر و ستایش از «دلیری و شجاعت نیروهای امنیتی» در نبرد با طالبان در نقاط مختلف کشور می‌گوید نیروها و نظامیان افغانستان در هر جایی که به شیوه ای درست رهبری و فرماندهی شده‌اند «ایستاده‌اند و با قامت راست می‌جنگند.»

معاون نخست ریاست جمهوری در ادامه و بیان این که تمام تلاشش را خواهد کرد تا وضعیت تغییر کند اما نیازی نمی‌بیند که برنامه هایش را علنی کند می‌افزاید یقین دارد که طالبان شکست خواهد خورد و «پیروز می‌شویم اما بی قربانی نه».

امرالله صالح پس از نشست امنیتی در کاخ ریاست جمهوری افغانستان در کابل، چکیده، تصمیم و برآیند این نشست را این گونه خلاصه کرد: «دولت در برابر تهاجم لشکر جهل و وحشت می‌ایستد و از مقاومت ملی در برابر این هجوم با تمام امکانات و منابع حمایت می‌نماید».

 


 

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.