Friday, 6 August , 2021
امروز : جمعه, ۱۵ مرداد , ۱۴۰۰ - 28 ذو الحجة 1442
شناسه خبر : 10070
  پرینتخانه » الف, سیاست تاریخ انتشار : ۲۷ تیر ۱۴۰۰ - ۰:۵۶ |
واکنش وکیل زنجانی به ادعای رئیس دیوان عالی کشور

پول بده و اعدام نشو

وکیل بابک زنجانی افزود: موکلم اقدامات قابل توجهی انجام داده و طی وکالت رسمی بلاعزل و تفویضی، کلیه اموال و دارایی‌های خود را در ایران به شرکت ملی نفت ایران منتقل کرده است و همچنین اقدامات مناسب و همکاری موثر و قابل توجهی در جهت انتقال اموال و وجوه خارج از کشور خود انجام داده است که مسئولان ذی ربط از کم و کیف آن مطلع هستند.  کوهپایه زاده گفت: لذا از آنجا که دادنامه صادره بر این موضوع صراحت دارد و خالی از هرگونه شک و شبهه است، باتوجه به اقدامات انجام گرفته چنانچه وجوه مربوطه مسترد شود؛ قطعا موکل، مشمول عفو و بخشودگی خواهد شد و در واقع همه باید در برابر قانون و آرای قطعی مراجع ذی صلاح قضایی تمکین کنیم.
پول بده و اعدام نشو
 

رئیس دیوان عالی کشور از قطعی شدن حکم اعدام بابک زنجانی خبر داد و گفت: دیوان عالی کشور رای خودش را داده اما اطلاعاتی باید بدهد و حساب‌هایی وجود دارد که باید شناسایی کنند و بعد حکم اجرا شود.

حجت‌الاسلام سید احمد مرتضوی مقدم در بارنامه ای تلویزینی در همین گفت و گویی انجام داده که بخش هایی از آن بدین شرح است:

گفته بودید پرونده بابک زنجانی تمام شده و دست دیوان عالی کشور نیست.

دیوان عالی کشور رای خودش را داده و تمام کرده است. یک شرایطی هست که طرف اطلاعاتی را باید بدهد و اموالی را حیف و میل کرده و در جاهایی حساب‌هایی وجود دارد که اینها مسائلی است که باید شناسایی کنند و بعد حکم اجرا شود.

یعنی حکم اعدام را اجرا می‌کنند؟

بله. حکم اعدام قطعی شده است اما مسائلی است که باید مصالح کشور را در نظر بگیریم.

آن اموال به کشور بازگردد.

بیت‌المال اولویت دارد. اعدام می‌کنند و دست ما از خیلی چیزها کوتاه می‌شود.

ممکن است بعد از اینکه اموال برگشت و همکاری کرد حکم نقض شود؟

ممکن است اگر همکاری کند مورد عفو قرار گیرد و یا تخفیف بگیرد. احتمال این امر وجود دارد.

وکیل بابک زنجانی در واکنش به اظهارا رئیس دیوان عالی کشور گفت: قطعا موکلم در صورت پرداخت وجوه مشمول عفو و بخشودگی خواهد شد.

بابک زنجانی

رسول کوهپایه زاده درباره اظهارات رئیس دیوان عالی کشور که به قطعیت حکم اعدام آقای بابک زنجانی اشاره کرده بود، افزود: براساس دادنامه قطعی صادره از دیوان عالی کشور چنانچه موکل، وجوه مربوطه را مسترد و مطالبات شرکت نفت را پرداخت کند از مقررات ذیل ماده ۱۱۴ قانون مجازات اسلامی که به عفو و بخشودگی اشعار دارد، بهره‌مند خواهد شد.

وی گفت: همان رای قطعی و مرجعی که مجازات اعدام را برای موکل تعیین کرده است، بلافاصله پس از این تعیین مجازات، به صراحت در رای خودش به عفو و بخشودگی که از تاسیسات مهم قانون مجازات اسلامی مصرح در ماده ۱۱۴ قانون مجازات است، اشاره می‌کند.

وکیل بابک زنجانی افزود: موکلم اقدامات قابل توجهی انجام داده و طی وکالت رسمی بلاعزل و تفویضی، کلیه اموال و دارایی‌های خود را در ایران به شرکت ملی نفت ایران منتقل کرده است و همچنین اقدامات مناسب و همکاری موثر و قابل توجهی در جهت انتقال اموال و وجوه خارج از کشور خود انجام داده است که مسئولان ذی ربط از کم و کیف آن مطلع هستند.

 کوهپایه زاده گفت: لذا از آنجا که دادنامه صادره بر این موضوع صراحت دارد و خالی از هرگونه شک و شبهه است، باتوجه به اقدامات انجام گرفته چنانچه وجوه مربوطه مسترد شود؛ قطعا موکل، مشمول عفو و بخشودگی خواهد شد و در واقع همه باید در برابر قانون و آرای قطعی مراجع ذی صلاح قضایی تمکین کنیم.

 


 

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.