Tuesday, 19 October , 2021
امروز : سه شنبه, ۲۷ مهر , ۱۴۰۰ - 13 ربيع أول 1443
شناسه خبر : 10022
  پرینتخانه » اخبار روز, جامعه تاریخ انتشار : ۲۳ تیر ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۳ |

نتایج پژوهش ها درباره ارتباط مصرف الکل با سرطان

  نتیجه یک پژوهش علمی جدید نشان می دهد که چهار درصد از موارد شناسایی شده از ابتلا به بیماری سرطان در سطح جهان طی سال گذشته میلادی با مصرف الکل در ارتباط بوده است. محققان در گزارش خود همچنین بر اهمیت اطلاع رسانی درباره خطرات نوشیدن الکل تاکید کرده اند. نتیجه این پژوهش علمی […]

نتایج پژوهش ها درباره ارتباط مصرف الکل با سرطان
 

نتیجه یک پژوهش علمی جدید نشان می دهد که چهار درصد از موارد شناسایی شده از ابتلا به بیماری سرطان در سطح جهان طی سال گذشته میلادی با مصرف الکل در ارتباط بوده است.

محققان در گزارش خود همچنین بر اهمیت اطلاع رسانی درباره خطرات نوشیدن الکل تاکید کرده اند. نتیجه این پژوهش علمی روز چهارشنبه در ماهنامه «سرطان شناسی لانست»۰۰۲۷۹-۵/fulltext) منتشر شد.

در این گزارش آمده که ۷۵ درصد از موارد ابتلا به سرطان که با مصرف الکل در ارتباط بوده در مردان مشاهده شده است. به گفته دانشمندان اغلب این موارد از ابتلا به سرطان با مصرف «خطرناک» و «زیاد» الکل در ارتباط بوده هر چند یک مورد از هر هفت مورد ابتلا به سرطان نیز به دنبال مصرف «معتدلانه» الکل (دو گیلاس مشروب الکلی در روز) روی داده است.

محققان تخمین زده اند که بیش از شش میلیون و ۳۰۰ هزار نفر طی سال گذشته به سرطان دهان، حلق، حنجره، مری، روده، راست روده (انتهای روده)، کبد و پستان مبتلا شده اند. ارتباط مصرف الکل با ابتلا به این نوع از سرطان ها اثبات شده است.

مصرف الکل

پژوهشگران به این نتیجه رسیده اند که میزان شناسایی موارد جدید ابتلا به سرطان به دلیل مصرف الکل در مناطق مختلف جهان متفاوت است. به گفته آنها بیشترین موارد در شرق آسیا و اروپای مرکزی و اروپای شرقی مشاهده شده است. در مقابل میزان ارتباط نوشیدن الکل با موارد جدید شناسایی شده از ابتلا به سرطان در شمال آفریقا و غرب آسیا کمتر از دیگر مناطق جهان بوده است.

به گفته دانشمندان بیشترین میزان ارتباط مصرف الکل با موارد جدید ابتلا به سرطان در کشورهای مغولستان، چین، مولداوی و رومانی گزارش شده است. در مقابل کمترین میزان در کشورهای کویت، لیبی و عربستان سعودی بوده است.

محققان در گزارش علمی خود به نتایجی از پژوهش های قبلی استناد کرده اند که از تاثیر مصرف الکل بر تولید هورمون ها در بدن و آسیب دیدن «دی ان ای» حکایت داشت. هر دو مورد می تواند عاملی بالقوه در بروز بیماری سرطان باشد.

دانشمندان در بخش دیگری از گزارش خود خواستار ایجاد محدودیت در میزان دسترسی به الکل، استفاده از برچسب های هشدارآمیز، وضع مالیات و ممنوعیت تبلیغ مصرف مشروبات الکلی شده اند. به گفته آنها این تدابیر می تواند میزان ابتلا به سرطان به دنبال مصرف الکل را کاهش دهد.

 


 

برچسب ها
,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.