Saturday, 27 November , 2021
امروز : شنبه, ۶ آذر , ۱۴۰۰ - 22 ربيع ثاني 1443
شناسه خبر : 14877
  پرینتخانه » سیاست, قـطـار اخـبـار تاریخ انتشار : ۲۶ آبان ۱۴۰۰ - ۰:۱۶ |
غلامعلی حدادعادل

کم‌ترین تردد را نمایندگان مجلس به کتابخانه دارند

غلامعلی حدادعادل با اشاره به اینکه «در انقلاب نظام زیر و رو شد، اما کسی نگفت چون انقلاب کردیم، مجلس نمی‌خواهیم» تصریح کرد: بنابراین دانشمندان کتاب‌های زیادی را به این کتابخانه اهدا کردند و کتابخانه مجلس، صندوق امانت ملی برای کشور است. مراسم رونمایی از سه دستاورد مهم کتابخانه مجلس شامل کتابخانه مجازی مجلس با […]

کم‌ترین تردد را نمایندگان مجلس به کتابخانه دارند

غلامعلی حدادعادل با اشاره به اینکه «در انقلاب نظام زیر و رو شد، اما کسی نگفت چون انقلاب کردیم، مجلس نمی‌خواهیم» تصریح کرد: بنابراین دانشمندان کتاب‌های زیادی را به این کتابخانه اهدا کردند و کتابخانه مجلس، صندوق امانت ملی برای کشور است.

مراسم رونمایی از سه دستاورد مهم کتابخانه مجلس شامل کتابخانه مجازی مجلس با عنوان «باغ میراث بهارستان»، «سامانه تور مجازی موزه مجلس» و ده جلد کتا‌ب‌ و دو نشریه کتابخانه مجلس، پیش از ظهر امروز بیست و پنجم آبان در موزه مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

غلامعلی حداد عادل در این مراسم، از علاقه‌مندی خود به کتابخانه مجلس گفت: محیط بهارستان تالار و کتابخانه آن بخشی از میراث و تمدنی ما در قرن حاضر است و باید به آن اهمیت بدهیم. به نظر می‌رسد وجود کتابخانه در کنار مجلس‌های قانون‌گذاری و در همه جای جهان ضرورت است؛ چون قانون‌گذاری کار دشواری است و سرنوشت مردم در دست قانون‌گذاران خواهد بود.

مشاور مقام معظم رهبری با تاکید بر اینکه «هر چه قانون مبتنی بر علم باشد، بهتر است؛ پس کتابخانه به نمایندگان در زمینه قانون مورد بحث اطلاعات بیشتری می‌دهد.» یادآور شد: هر کس کتابخانه کنگره را بازدید کرده باشد، می‌داند دارای چه عظمتی است.

حداد عادل در ادامه با بیان اینکه «در ایران هم بعد از تشکیل مجلس کتابخانه تأسیس شد تا این نیاز برآورده شود» یادآور شد: اما آن چیزی که از کتابخانه نیت بود، نه قبل از انقلاب و نه بعد از انقلاب محقق نشد و کم‌ترین تردد را نمایندگان به کتابخانه مجلس داشتند.

او با تاکید بر اینکه «بزرگان و اندیشمندان زیادی کتابخانه‌هایی را که با خون دل گردآوری کرده بودند به کتابخانه مجلس آوردند» خاطرنشان کرد: زیرا به دنبال جایی بودند که بدانند کتاب‌هایشان محفوظ می‌ماند. و در دوره  مشروطه جایی بهتر از کتابخانه مجلس نبود.

حداد عادل ادامه داد: البته می‌دانستند که کتابخانه آستان قدس رضوی دستخوش حوادث نمی‌شود، خیلی‌ها کتاب‌هایشان را به آنجا دادند و از طرفی عده‌ای هم که می‌دانستند مجلس اساسش تغییر نمی‌کند، کتاب‌هایشان را به مجلس دادند. چون مجلس، نهاد ماندگار است.

او با اشاره به اینکه «در انقلاب نظام زیر و رو شد، اما کسی نگفت چون انقلاب کردیم، مجلس نمی‌خواهیم» تصریح کرد: بنابراین دانشمندان کتاب‌های زیادی را به این کتابخانه اهدا کردند. و کتابخانه مجلس، صندوق امانت ملی برای کشور است.

حداد عادل با تاکید بر اینکه اگر تاریخ کتابخانه مجلس تدوین نشده بهتر است که آن را تدوین کنند، گفت: این‌ها باید شناخته شده و بعد شناسانده شوند.

مشاور مقام معظم رهبری با اشاره به اتفاقاتی که پیش از این برای مجلس رخ داده بود، گفت: از اینکه قوه قانون‌گذاری از بهارستان به مجلس سنا منتقل شده بود، ناراحت بودم و می‌گفتم مجلس باید سر جای خودش برگردد.

حداد عادل با اشاره به اینکه «بعضی نمایندگان مجلس هفتم از انتقال مجلس از سنا به بهارستان مقاومت می‌کردند و من اصرار داشتم این اتفاق صورت بگیرد.» یکی از دلایل این اصرار را همین کتابخانه خواند که آن زمان شبیه به دست جدا شده‌ای از یک پیکر شده بود.

او با بیان اینکه بسیاری از دانشمندان خبر ندارند چه کتاب‌هایی در مجلس است، خاطرنشان کرد: این‌ها در مجلس هفتم در کارتن بود و رها بود. سعی کردیم کتابخانه را سر و سامان دهیم و فکر تأسیس موزه برای مراجعه عموم هم داشتیم.

حداد عادل همچنین یادآور شد: از طرفی، بخشی نزدیک صحن مجلس به یک کتابخانه اختصاص دادیم تا خاص نمایندگان باشد تا اگر آنها به کتابخانه نمی‌روند، بتوانند در همان‌جا از کتاب‌های ارزشمندی که از کتابخانه مجلس به آن‌جا منتقل کرده بودیم استفاده کنند.

او در پایان با تاکید بر اینکه «این مجموعه قابلیت خدمات علمی را دارد.»، کتابخانه مجلس و کتابخانه آستان قدس رضوی و چند کتابخانه دیگر را «معدن‌های ناکاویده» خواند و اظهار امیدواری کرد که با همت و تلاش ریاست کتابخانه قابلیت‌های این کتابخانه‌ها شناسایی شده و مورد استفاده قرار بگیرد.

 

 


 

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.