Saturday, 24 July , 2021
امروز : شنبه, ۲ مرداد , ۱۴۰۰ - 15 ذو الحجة 1442
شناسه خبر : 4166
  پرینتخانه » اخبار روز, جامعه تاریخ انتشار : ۱۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۹:۵۱ |

کلاهـبرداری به نام «تـخـفـیـف» در فروشـگاه های زنـجـیره ای

  انعکاس گسترده تخلفات فروشگاه‌های زنجیره‌ای در تضییع حقوق مشتریان در رسانه‌های اجتماعی موجب افزایش بازرسی و نظارت بر نحوه و قیمت فروش کالا در این مراکز عرضه شده است. باوجود وعده‌های سازمان حمایت برای برخورد با تخلفات، گرانفروشی، کم‌فروشی، عرضه چند نرخی و ارائه تخفیف‌های غیرواقعی و فاکتورهای صوری به رویه‌ای مرسوم در فروشگاه‌های […]

کلاهـبرداری به نام «تـخـفـیـف» در فروشـگاه های زنـجـیره ای
 

انعکاس گسترده تخلفات فروشگاه‌های زنجیره‌ای در تضییع حقوق مشتریان در رسانه‌های اجتماعی موجب افزایش بازرسی و نظارت بر نحوه و قیمت فروش کالا در این مراکز عرضه شده است.

باوجود وعده‌های سازمان حمایت برای برخورد با تخلفات، گرانفروشی، کم‌فروشی، عرضه چند نرخی و ارائه تخفیف‌های غیرواقعی و فاکتورهای صوری به رویه‌ای مرسوم در فروشگاه‌های زنجیره‌ای تبدیل شده است

رئیس گشت‌های مشترک اداره کل تعزیرات حکومتی تهران در گفت‌وگو با «همشهری» با انتقاد از کوتاهی برخی دستگاه‌های نظارتی در تشکیل پرونده تخلفات فروشگاه‌های زنجیره‌ای و ارجاع آن به این سازمان گفت: در نتیجه گشت‌های مشترک سازمان تعزیرات با سایر دستگاه‌های نظارتی اکنون ۱۰فقره پرونده گرانفروشی برای فروشگاه‌های زنجیره‌ای تشکیل شده است. ناصر مدیحی، افزود: ارزش تخلفات مطرح در این پرونده‌ها ۴۰۰ تا ۵۰۰میلیون تومان است که با صدور رأی نهایی متخلفان تا ۲برابر ارزش این تخلفات جریمه می‌شوند. 

رئیس گشت‌های مشترک اداره کل تعزیرات حکومتی تهران، کم‌فروشی در قالب بسته‌بندی برخی مواد غذایی با توجیه هزینه بسته‌بندی و سورت کردن را شیوه دیگر تخلف در فروشگاه‌های زنجیره‌ای دانست و گفت: دریافت هزینه چند برابری برای عرضه محصولات بسته‌بندی از مشتری در حالی است که این فروشگاه‌ها نیز مانند سایر خرده‌فروشان باید محصول را به‌صورت بسته‌بندی به مشتری عرضه کنند. اما اکنون این فروشگاه‌ها به‌طور سازمان یافته حتی به محله‌ها نیز نفوذ کرده و با راه‌اندازی فروشگاه‌های کمتر از ۱۰۰متر به‌نام فرانچای کسب‌وکار خرده‌فروشان را به نابودی کشیده‌اند.

مدیحی خواستار بررسی قراردادهای فروشگاه‌های زنجیره‌ای با تولیدکنندگان برای تامین کالا توسط دادستانی شد و گفت: در این قراردادها حتی برای فروشگاه‌های زنجیره‌ای درصدی به‌عنوان هزینه «دزدبری» لحاظ شده است. که بر این اساس مثلا می‌گویند تعدادی از کالاهایی که سه ماه  پیش فرستاده شده، را دزد برده و هزینه این کالاها را از تامین‌کننده می‌گیرند که به‌دلیل این قراردادهای اجباری باید دادستانی اقدام کند.

رئیس گشت‌های مشترک اداره کل تعزیرات حکومتی تهران فریب مشتری با کاهش وزن بسته‌بندی و گرانفروشی را شیوع دیگر سودجویی و تخلف فروشگاه‌های زنجیره‌ای دانست و گفت: این فروشگاه‌ها با درج قیمت‌های بالاتر تخفیف‌های غیرواقعی حتی ۴۰درصدی را برای برخی محصولات لحاظ می‌کنند که حتی با این تخفیف‌ها نیز قیمت فروش کالا در این فروشگاه‌ها بیشتر از نرخ مصوب یا رایج بازار است. مدیحی بسته‌بندی حبوبات را از مصادیق بارز تخلف برای افزایش قیمت این محصولات به دوبرابر در فروشگاه‌های زنجیره‌ای قلمداد کرد و گفت: این تخلف در بسته‌بندی هم از سوی مراکز بسته‌بندی این فروشگاه‌ها و هم از سوی شرکت‌های بسته‌بندی تامین‌کننده مواد غذایی برای این فروشگاه‌ها صورت می‌گیرد. 

 

 


 

 

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.