Saturday, 19 June , 2021
امروز : شنبه, ۲۹ خرداد , ۱۴۰۰ - 10 ذو القعدة 1442
شناسه خبر : 7937
  پرینتخانه » اخبار روز, جامعه تاریخ انتشار : ۰۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۵ |

پایان مرحله اول فاز سوم تزریق واکسن ایرانی کوبایی

  مدیر پروژه کارآزمایی بالینی واکسن ایران و کوبا گفت: مرحله اول فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن تولید مشترک ایران و کوبا به نام «کنژوگه» امروز (۲ خرداد) به پایان می‌رسد. احسان مصطفوی مدیر پروژه کارآزمایی بالینی فاز سوم واکسن مشترک ایران و کوبا از پایان مرحله اول فاز سوم کارآزمایی بالینی این واکسن خبر […]

پایان مرحله اول فاز سوم تزریق واکسن ایرانی کوبایی
 

مدیر پروژه کارآزمایی بالینی واکسن ایران و کوبا گفت: مرحله اول فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن تولید مشترک ایران و کوبا به نام «کنژوگه» امروز (۲ خرداد) به پایان می‌رسد.

احسان مصطفوی مدیر پروژه کارآزمایی بالینی فاز سوم واکسن مشترک ایران و کوبا از پایان مرحله اول فاز سوم کارآزمایی بالینی این واکسن خبر داد و گفت: از ششم اردیبهشت امسال تزریق واکسن کرونای «کنژوگه» تولید انستیتو فینلای کوبا که با مشارکت انستیتو پاستور ایران پیش رفته است، در کارآزمایی بالینی فاز سه در ایران آغاز شد و روز گذشته (شنبه اول خرداد) در شهر ساری به عنوان هفتمین شهر واکسن به ۳۰۰۰ امین نفر تزریق شد و امروز هم در شهر بابل با تکمیل تزریق اول به تمام داوطلبان پیش‌بینی‌شده (۳ هزار نفر)، حجم نمونه ٢۴ هزار نفره این مرحله از کارآزمایی بالینی فاز سوم محقق خواهد شد.

مدیر پروژه کارآزمایی بالینی فاز سوم واکسن مشترک ایران و کوبا ادامه داد: از روز سه‌شنبه چهارم خرداد تزریق دوم واکسن در شهر اصفهان آغاز خواهد شد و پیش‌بینی ما این است که تزریق دوم در تمام ۸ شهر مورد مطالعه در چهار هفته انجام شود.

مصطفوی بیان کرد: در کارآزمایی فاز سه، هدف اصلی بررسی میزان اثربخشی واکسن است و ما به دنبال آن هستیم که بررسی کنیم تزریق این واکسن چقدر توانسته است باعث کاهش ابتلا به شکل‌های علامتدار و شدید و مرگ و میر کرونا شود؛ البته علاوه بر اثربخشی، میزان ایمنی زایی و عوارض احتمالی را نیز مورد بررسی قرار می‌دهیم که این موارد جزو اهداف ثانویه مطالعه است.

مدیر پروژه کارآزمایی بالینی فاز سوم واکسن مشترک ایران و کوبا اظهار کرد: خوشبختانه تا امروز عوارض جانبی واکسن مشترک ایران و کوبا بسیار خفیف بوده و در موارد معدودی داوطلبان نیاز به درمان دارویی برای رفع عوارض داشته اند. خوش‌بین هستیم تا در ادامه مسیر هم نتایج خوبی از میزان اثربخشی و ایمنی‌زایی واکسن به دست بیاوریم.

او گفت: مرحله دوم مطالعه کارآزمایی بالینی واکسن در فاز سوم در ۶ شهر ساری، بابل، همدان، یزد، اصفهان، کرمان و بندرعباس با تزریق دز دوم به پایان می‌رسد. در زنجان و یزد تزریق یادآور یا بوستر هم به داوطلبان ۲۸ روز پس از تزریق دوم انجام و در همه شهرهای هدف بعد از تزریق آخر با پیگیری داوطلبان، میزان اثربخشی واکسن مشخص می‌شود.

مصطفوی درباره تولید انبوه واکسن مشترک ایران و کوبا گفت: برنامه تولید واکسن به صورت جدی در انستیتو پاستور ایران در حال طی شدن است و خوش‌بینیم که بتوانیم زمانی که مجوز مصرف اضطراری برای واکسیناسیون عمومی صادر می‌شود، تعداد واکسن مناسبی آماده داشته باشیم. گرچه سیاستگذاری و برنامه‌ریزی لازم انجام شده است تا ظرفیت تولید را روزبه‌روز افزایش دهیم و پاسخگوی بخشی از نیاز کشور در واکسن کرونا باشیم.

 


 

برچسب ها
,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.