Saturday, 8 May , 2021
امروز : شنبه, ۱۸ اردیبهشت , ۱۴۰۰ - 27 رمضان 1442
شناسه خبر : 4084
  پرینتخانه » سیاست تاریخ انتشار : ۱۲ بهمن ۱۳۹۹ - ۱:۵۴ |

پارلمان پرتغال مرگ خود‌خواسته را قانونی کرد

  پارلمان پرتغال لایحه‌ای را به تصویب رساند که بر اساس آن مرگ خودخواسته با بهره‌بردن از کمک پزشکی در این کشور قانونی می‌شود. پرتغال بدین ترتیب با تصویب این قانون و در صورت اجرایی شدن آن پس از بلژیک، هلند و لوکزامبورگ به چهارمین کشور اروپایی تبدیل می‌شود که حق استفاده از اتانازی را […]

پارلمان پرتغال مرگ خود‌خواسته را قانونی کرد
 

پارلمان پرتغال لایحه‌ای را به تصویب رساند که بر اساس آن مرگ خودخواسته با بهره‌بردن از کمک پزشکی در این کشور قانونی می‌شود.

پرتغال بدین ترتیب با تصویب این قانون و در صورت اجرایی شدن آن پس از بلژیک، هلند و لوکزامبورگ به چهارمین کشور اروپایی تبدیل می‌شود که حق استفاده از اتانازی را برای بیماران صعب‌العلاج قانونی قلمداد می‌کند.

این قانون که در برگیرنده پیشنهاد‌ها مصوب قبلی است تنها به افراد بزرگسال دارای تابعیت پرتغال و ساکن این کشور اجازه می‌دهد در صورت قرار گرفتن در وضعیت «درد و رنج شدید»، تحمل صدمات و ضایعات شدید و غیرقابل بازگشت و یا رنج بردن از بیماری‌های صعب‌العلاج به مرگ خودخواسته با کمک پزشکی متوسل شوند.

لایحه قانونی یاد شده روز جمعه پس از به رای گذاشتن در پارلمان پرتغال با کسب ۱۳۶ رای موافق در برابر ۷۸ رای مخالف و ۴ رای ممتنع به تصویب رسید و به قانون تبدیل شد.

قانون استفاده از اتانازی برای اجرایی شدن در پرتغال باید به تایید مارسلو ربلو، رئیس جمهوری این کشور برسد. ربلو در صورت مخالفت یا از حق وتو خود استفاده می‌کند و یا آنرا به دیوان قانون اساسی ارجاع می‌دهد.

این لایحه در حالی به لطف اکثریت آرا نمایندگان سوسیالیست و احزاب چپ به تصویب رسید که پارلمان پرتغال پیش‌تر در فوریه ۲۰۲۰ نیز چندین پیشنهاد قانونی در خصوص حق استفاده از اتانازی برای بیماری‌های بی درمان را تصویب کرده بود.

لایحه قانونی مصوب پارلمان در واقع دربرگیرنده همه پیشنهادهای قبلی است که در صورت تایید ریاست جمهوری به صورت قانونی به اجرا گذاشته می‌شود.

 

 


 

برچسب ها
,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.