Friday, 7 May , 2021
امروز : جمعه, ۱۷ اردیبهشت , ۱۴۰۰ - 26 رمضان 1442
شناسه خبر : 5405
  پرینتخانه » اخبار روز, سیاست تاریخ انتشار : ۲۸ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۲ |

روز خونین افغانستان؛ سقوط بالگرد و حمله تروریستی

  بر اثر انفجار یک در مسیر یک مینی‌بوس حامل کارکنان دولت در کابل، پایتخت افغانستان ۴ نفر کشته و ۱۴ نفر زخمی شدند. این انفجار حوالی ساعت ۷ و ۲۰ دقیقه بامداد پنجشنبه ۲۸ اسفند در جاده عمومی در منطقه سرکوتل خیرخانه واقع در حوزه هفدهم شهری کابل روی داد. پلیس کابل می‌گوید خودرویی […]

روز خونین افغانستان؛ سقوط بالگرد و حمله تروریستی
 

بر اثر انفجار یک در مسیر یک مینی‌بوس حامل کارکنان دولت در کابل، پایتخت افغانستان ۴ نفر کشته و ۱۴ نفر زخمی شدند.

این انفجار حوالی ساعت ۷ و ۲۰ دقیقه بامداد پنجشنبه ۲۸ اسفند در جاده عمومی در منطقه سرکوتل خیرخانه واقع در حوزه هفدهم شهری کابل روی داد.

پلیس کابل می‌گوید خودرویی که هدف حمله با مین قرار گرفته حامل کارمندان چند وزارتخانه بوده است و بیشترین قربانیان این انفجار، کارمندان وزارت مخابرات و تکنولوژی معلوماتی (فناوری اطلاعات) هستند. مجروحان این انفجار به بیمارستان منتقل شده‌اند.

هیچ گروهی از جمله طالبان که عامل بسیاری از حملات این‌چنینی است، تاکنون مسئولیت این انفجار مرگبار را بر عهده نگرفته است.

این دومین بار در هفته جاری است که کارکنان دولت آماج چنین حملات مرگباری می‌شوند. روز دوشنبه نیز در نتیجه انفجار دیگری در مسیر یک خودرو، ۴ زن و یک کودک سه ساله جان خود را از دست دادند. زنان کشته شده در این حمله از کارمندان وزارتخانه‌های اطلاعات و فرهنگ و معارف و نیز شرکت پست افغانستان بودند. در آن رویداد مرگبار ۱۳ تن نیز زخمی شدند.

در حادثه ای دیگر، در نتیجه سقوط یک فروند بالگرد متعلق به نیروی هوایی ارتش افغانستان، ۹ تن از نیروهای ارتش این کشور کشته شدند.

وزارت دفاع افغانستان گفته است که کارشناسان آنها در حال بررسی این رویداد هستند که در ولایت میدان وردک در مرکز افغانستان روی داده است.

روح‌الله احمدزی، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان با اعلام این خبر گفت این بالگرد از نوع ام‌آی-۱۷ بوده و کشته شدگان این حادثه سقوط، شامل خلبان محمد کریم رحیمی و سه نفر اعضای تیم پرواز و نیز ۵ تن از نیروهای ویژه امنیتی بوده‌اند.

هنوز علت دقیق حادثه معلوم نیست، اما برخی منابع از تیراندازی به این بالگرد پیش از سقوط خبر داده‌اند. خبرگزاری رویترز به نقل از «یک منبع نیروی هوایی» و «یک مقام ولایتی» نوشته است که این بالگرد هنگام برخاستن با موشک مورد اصابت قرار گرفته است.

این بالگرد از جمله چهار بالگردی است که مشغول انتقال شماری از نیروهای ویژه به همراه مهمات و مواد غذایی به بهسود بوده‌اند.

حدود چهار ماه پیش نیز یک بالگرد نظامی افغانستان سقوط کرد و طالبان مدعی شد که این بالگرد به همراه یک بالگرد دیگر بر اثر تیراندازی نیروهای این گروه ساقط شده است. دولت افغانستان با رد این ادعا گفته بود که تنها یک بالگرد ارتش این کشور به دلیل نقص فنی در ولایت ننگرهار سقوط کرده است.


به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.