Sunday, 28 November , 2021
امروز : یکشنبه, ۷ آذر , ۱۴۰۰ - 23 ربيع ثاني 1443
شناسه خبر : 14738
  پرینتخانه » وقایع اتفاقیه, سیاست تاریخ انتشار : ۲۲ آبان ۱۴۰۰ - ۱۹:۰۴ |

وزیر علوم: وزارت علوم و بهداشت باید ادغام شوند

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: هرچه زودتر دو وزارتخانه بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزاتخانه علوم با هم ادغام شوند، جلوی ضررهای بیشتر گرفته خواهد شد. محمدعلی زلفی‌گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در جلسه ۱۵۵ شورای ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی اصل تاسیس و کارکردش این […]

وزیر علوم: وزارت علوم و بهداشت باید ادغام شوند

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: هرچه زودتر دو وزارتخانه بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزاتخانه علوم با هم ادغام شوند، جلوی ضررهای بیشتر گرفته خواهد شد.

محمدعلی زلفی‌گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در جلسه ۱۵۵ شورای ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی اصل تاسیس و کارکردش این است که فراتر از تعارض منافع و مسائل سیاسی باید موضوعات را پیگیری بکند. هرچه زودتر دو وزارتخانه بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزاتخانه علوم با هم ادغام شوند، جلوی ضررهای بیشتر گرفته خواهد شد.

او بیان کرد: بحث سلامت فقط به جسم انسان برنمی‌گردد، بلکه سلامت روحی هم مدنظر است. همچنین سلامت جسمی فقط در حوزه پزشکی نیست بلکه تغذیه هم در این مقوله جای دارد بنابراین فاکتور تغذیه، دانش کشاورزی و دامپزشکی هم در سلامت انسان نقش دارد.

زلفی‌گل ضمن بیان اهمیت تجهیزات و تکنولوژی در بحث سلامت افزود: با این پیش‌زمینه رشته‌های مهندسی را از رشته‌های پزشکی نمی‌توان جدا کرد. همچنین اگر بحث سلامت روح را لحاظ کنیم، سلامت روحی دیگر در مقوله پزشکی نمی‌گنجد بلکه به رشته‌های علوم انسانی، رشته روانشناسی و علوم دینی برمی‌گردد.

وزیر علوم ادامه داد: درواقع شخصیت علمی باید متوازن باشد. شخصیت را مثل جورچینی در نظر بگیرید که اگر تکه‌های آن را از هم جدا کنید، شالوده‌ی آن از حالت متوازن می‌افتد. تحقیقات بین رشته‌ای، چندرشته‌ای همگی کنار گذاشته شده است؛ حال چه زمانی این گسستگی اصلاح خواهد شد! مگر می‌توان رشته داروسازی را از شیمی و داروسازی را از بیوشیمی جدا کرد! مگر می‌توان رشته انگل‌شناسی پزشکی را از دامپزشکی و کشاورزی جدا کرد.

او گفت: اگر دانشگاه‌های وزارت بهداشت و وزارت علوم در کنار هم قرار بگیرند، رتبه‌بندی دانشگاه‌های ایران در ابعاد بین‌المللی فرق خواهد کرد. درخصوص بخش ظرفیت‌های پزشکی، یک استاندارد جهانی نسبت به پزشک عمومی با جمعیت وجود دارد. اگر طبق آمار جهانی ایران از استانداردها جهانی در سرانه پزشکی عقب است. بنابراین باید در عمل به این میزان دست یابد.

 


 

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.