Friday, 7 May , 2021
امروز : جمعه, ۱۷ اردیبهشت , ۱۴۰۰ - 26 رمضان 1442
شناسه خبر : 6315
  پرینتخانه » اخبار روز, سیاست تاریخ انتشار : ۲۳ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۹:۱۸ |

واکنش های جهانی به حادثه ی نطنز

  اتحادیه اروپا در نخستین واکنش رسمی به «حادثه» در تاسیسات هسته‌ای نطنز اعلام کرد هرگونه تضعیف مذاکرات هسته‌ای وین مردود است. پیتر سانتو، سخنگوی رئیس دستگاه سیاست خارجی اتحادیه اروپا در یک کنفرانس مطبوعاتی، ضمن محکوم کردن این حادثه، خواستار روشن شدن فوری شرایط آسیب دیدن تاسیسات اتمی نطنز شد. ساعاتی پیش از موضع […]

واکنش های جهانی به حادثه ی نطنز
 

اتحادیه اروپا در نخستین واکنش رسمی به «حادثه» در تاسیسات هسته‌ای نطنز اعلام کرد هرگونه تضعیف مذاکرات هسته‌ای وین مردود است.

پیتر سانتو، سخنگوی رئیس دستگاه سیاست خارجی اتحادیه اروپا در یک کنفرانس مطبوعاتی، ضمن محکوم کردن این حادثه، خواستار روشن شدن فوری شرایط آسیب دیدن تاسیسات اتمی نطنز شد.

ساعاتی پیش از موضع اتحادیه اروپا، هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان در یک کنفرانس مطبوعاتی در برلین گفت که تحولات رخ داده پیرامون تأسیسات اتمی نطنز برای مذاکرات در مورد توافق هسته ای ۲۰۱۵سازنده نیست.

این واکنش‌ها در پی بهره‌برداری ایران از «۱۳۳ دستاورد جدید هسته‌ای» در روز شنبه و همچنین «خرابکاری» روز یک‌شنبه در تأسیسات هسته ای نطنز ایراد شده است.

تحلیلگران بین‌المللی بر این نظر هستند که خرابکاری در نطنز می‌تواند به تهدیدی برای پایان دادن به مذاکرات هسته ای ایران و تشدید تنش‌های منطقه ای تبدیل شود.

اسرائیل به عنوان کشوری که همواره با برجام مخالفت بوده، در روزهای گذشته تلاش‌هایی را برای دور کردن ایران و آمریکا از فضای به وجود آمده برای احیای توافق هسته‌ای آغاز کرده است. از همین رو برخی تحلیل گران سیاسی بر این نظر هستند که عامليت اسراييل در انجام خرابكاری در تأسیسات اتمی نطنز قطعی است.

وزارت امور خارجه روسیه با صدور بیانیه ابراز امیدواری کرد حادثه یکشنبه در نطنز «تلاش‌ها برای بازگشت به اجرای تعهدات برجامی را خراب نکند.»

در بخشی از بیانیه وزارت امور خارجه روسیه آمده‌ است: «امیدواریم آن چه روی داده، هدیه‌ای برای مخالفان گوناگون برجام نباشد و بنیانی [مذارکرات وین] را از خراب نکند.»

 


 

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.