Sunday, 9 May , 2021
امروز : یکشنبه, ۱۹ اردیبهشت , ۱۴۰۰ - 28 رمضان 1442
شناسه خبر : 4260
  پرینتخانه » اخبار روز, سیاست تاریخ انتشار : ۱۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۷:۴۲ |

واکنش افغانستان به بزرگداشت احمد شاه مسعود در فرانسه

وزارت امور خارجه افغانستان از تصمیم شورای شهر پاریس برای بزرگداشت از احمدشاه مسعود، فرمانده جبهه ضد طالبان استقبال کرده است. در خبرنامه منتشر شده از سوی این وزارت آمده که “اقدام شورای شهر پاریس برای نصب لوح یادبود از شهید احمد شاه مسعود در ناحیه هشتم آن شهر، که با رای همه اعضای آن […]

واکنش افغانستان به بزرگداشت احمد شاه مسعود در فرانسه

وزارت امور خارجه افغانستان از تصمیم شورای شهر پاریس برای بزرگداشت از احمدشاه مسعود، فرمانده جبهه ضد طالبان استقبال کرده است.

در خبرنامه منتشر شده از سوی این وزارت آمده که “اقدام شورای شهر پاریس برای نصب لوح یادبود از شهید احمد شاه مسعود در ناحیه هشتم آن شهر، که با رای همه اعضای آن شورا اتخاذ شده است، نمایان‌گر عمق مناسبات دوستانه میان افغانستان و فرانسه است.”

دو روز پیش شهرداری پاریس اعلام کرد که قرار است لوح/پلاک یادبود احمدشاه مسعود، را در ناحیه هشتم این شهر نصب کند. شورای شهر پاریس به اجرای چنین طرحی رای تایید داده است.

معاون شهرداری پاریس در توییترش نوشت: “۲۰ سال پس از ترور او، پاریس، نخستین شهر در جهان است که افتخار دارد از این مبارزِ صلح که برای آزادی افغانستان علیه جهالت و بنیادگرایی رزمید، ارج‌گزاری می‌کند.”

وزارت خارجه افغانستان گفته “به این باور است که بزرگداشت از شخصیت‌های ملی همچون قهرمان ملی افغانستان از سوی کشورهای دوست، نه‌تنها پیوندهای دوستانه میان ملت‌ها را تعمیق می‌بخشد، بل سبب گسترش اتفاق و همبستگی میان ملل جهان در راستای مبارزه مشترک‌ علیه تروریزم، تأمین صلح و ثبات و پاسداری از ارزش‌های مدرن و جهان‌شمول بشری، می‌شود.”

اعلام این خبر واکنش‌های زیادی را به همراه داشته است. چند روز پیش عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان در ملاقات با دیوید مارتینون، سفیر فرانسه در کابل از اقدام شهرداری پاریس برای نام‌گذاری محله‌ای به نام آقای مسعود، قدردانی کرد.

عبدالله همچنین در صفحه فیسبوک خود نوشته بود که “ارج‌‌گذاری از جنبه‌های صلح‌جویانه‌ زندگی قهرمان ملی در حالی‌که تلاش‌ها برای تامین صلح در کشور جریان دارد، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.


به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.