Sunday, 16 May , 2021
امروز : یکشنبه, ۲۶ اردیبهشت , ۱۴۰۰ - 5 شوال 1442
شناسه خبر : 6766
  پرینتخانه » اخبار روز, فرهنگ و هنر تاریخ انتشار : ۰۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱:۰۸ |

هشدار ۱۸۰ کتابفروشی به وزیر ارشاد

  ۱۸۰ کتابفروشی در نامه‌ای به وزیر ارشاد نوشتند در کشورهای اروپایی در بدترین شرایط همه‌گیری ویروس کرونا نیز زنجیر تعطیلی به گردن فرهنگ کشورشان نزده‌اند. بعد از تعطیلی سراسری صنف‌های مختلف، کتابفروشی‌های کل کشور هم در شرایط قرمز کرونایی تعطیل شد که باعث انتقادات زیادی شد. هفته قبل انجمن خوشه به نمایندگی از ۱۰۰ […]

هشدار ۱۸۰ کتابفروشی به وزیر ارشاد
 

۱۸۰ کتابفروشی در نامه‌ای به وزیر ارشاد نوشتند در کشورهای اروپایی در بدترین شرایط همه‌گیری ویروس کرونا نیز زنجیر تعطیلی به گردن فرهنگ کشورشان نزده‌اند.

بعد از تعطیلی سراسری صنف‌های مختلف، کتابفروشی‌های کل کشور هم در شرایط قرمز کرونایی تعطیل شد که باعث انتقادات زیادی شد. هفته قبل انجمن خوشه به نمایندگی از ۱۰۰ کتابفروش نامه‌ای را خطاب به وزیر ارشاد نوشتند. حالا ۱۸۰ کتابفروش باز هم وزیر ارشاد را خطاب قرار داده و درباره تعطیلی ادامه‌دار کتابفروشی‌ها هشدار داده‌اند.

در این نامه آمده است:

جناب آقای دکتر سید عباس صالحی وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی

سلام علیکم

با احترام و آرزوی قبولی طاعات و عبادات شما در ایام ماه مبارک رمضان، به دنبال درخواست و مطالبه کتاب‌فروشان مبنی بر جلوگیری از تعطیلی کتابفروشی در ایام کرونا و عدم پاسخگویی شفاف توسط وزیر محترم و نیز برداشت‌ها و تفسیرهای متفاوت از آن مطالبه، لازم است برای روشن شدن مسئله و تصمیم‌گیری شایسته نکاتی به سمع و نظر حضرتعالی برسد.

نیک مستحضرید فرهنگ همانند روحی در کالبَد تمامی مولفه‌های اجتماعی حضور دارد و جهت دهنده به تصمیم‌های اقتصادی، سیاسی و مدیریتی است. حال اگر فرهنگ کشور نادیده گرفته شود مسلما به مولفه‌های اجتماعی، سیاستگذاری‌ها و تصمیم‌های فرهنگی کشور آسیب و خلل جدی وارد شده و در نتیجه مسیر حرکت کشور به بیراهه میرود. از طرفی پایبندی مردم به سیاست‌های کشور نیازمند فرهنگسازی به‌جا و صحیح است، که مصوبات ستاد ملی کرونا نیز از این قاعده مستثنا نیست.

همانگونه که درگذشته به آن اشاره شد، هر زمان کشور با بحران و یا مسائل غیرقابل پیش‌بینی روبه رو می‌شود، اولین چیزی که به راحتی از آن عبور شده و در انتهای صف قرار می‌گیرد، مقوله فرهنگ است. چرا که نگاه ما به فرهنگ نگاهی حاشیه ای است و مطابق آنچه بیان شد، فرهن‌گسازی صحیح  عامل موفقیت در تحقق سیاست‌های ذکر شده می‌باشد و تصور اینکه مسائل فرهنگی کشور اولویت ندارد مثالِ  “دیوار کج” است که فروریختن آن حتمی است.

کتابفروشی بستر پیاده‌سازی بخش قابل توجهی از مولفه‌های فرهنگی کشور است و این گزاره واقعیتی ثابت شده است. بیان این نکته ضروری است که مقصود نگارنده در نامه قبلی و مطالبه پیش رو، تبیین اهمیت رساندن محتوای فرهنگی به افکار جامعه است. انتقال دانش و فرهنگ باید استمرار داشته باشد و قطع این جریان، همانند قطع شریانهای اصلی کشور است. کما اینکه این موضوع در کشورهای اروپایی مورد توجه قرارگرفته و تا به امروز در بدترین شرایط همه‌گیری ویروس کرونا نیز زنجیر تعطیلی به گردن فرهنگ کشورشان نزده اند.

گذشته از این، تعطیلی کتابفروشی‌ها مشکلات دیگری را هم به وجود آورده است؛ از جمله: عدم تامین نیاز مردم به کتاب و نیز افزایش قاچاق کتاب، فروش کتب ممنوعه و دستفروشی کتاب. لذا انجمن کتابفروشان خوشه به نمایندگی از یکصدوهشتاد کتابفروشی در سراسر کشور به عنوان کنشگران فرهنگی به استحضار می‌رساند، تهدید آسیب به ساحت فرهنگ جدی است و مسئولیت این امر متوجه متولیان حوزه فرهنگ در کشور است. مسیر برون رفت از این تهدید، توجه به اولویت فرهنگ در سیاست‌گذاری و برنامه ریزی بر اساس این مهم است.

مهدی فقیهی نژاد

رییس هیات مدیره انجمن خوشه

 


 

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.