Saturday, 24 July , 2021
امروز : شنبه, ۲ مرداد , ۱۴۰۰ - 15 ذو الحجة 1442
شناسه خبر : 4125
  پرینتخانه » سیاست, قـطـار اخـبـار تاریخ انتشار : ۱۲ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۲:۵۸ |
محمدباقر قالیباف

موضع بایدن درباره ایران ناامید کننده بود

  رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اظهار نظر اخیر وزیرخارجه آمریکا، موضع این دولت در قبال ایران را ناامیدکننده توصیف کرد. محمدباقر قالیباف در نطق پیش از دستور جلسه علنی مجلس شورای اسلامی گفت:  امروز در کشور خود مشکلات ریز و درشتی داریم که مردم آن‌ها را در زندگی روزمره خود کاملاً احساس […]

موضع بایدن درباره ایران ناامید کننده بود

 

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اظهار نظر اخیر وزیرخارجه آمریکا، موضع این دولت در قبال ایران را ناامیدکننده توصیف کرد.

محمدباقر قالیباف در نطق پیش از دستور جلسه علنی مجلس شورای اسلامی گفت:  امروز در کشور خود مشکلات ریز و درشتی داریم که مردم آن‌ها را در زندگی روزمره خود کاملاً احساس می‌کنند، ولی این چنین نیست که این مشکلات بدون راه‌حل باشد. نظام سیاسیِ انقلابیِ برآمده از اسلام، بن‌بستی برای خودش متصور نیست، چرا که وعده نصرت الهی را با خود دارد؛ مشروط به آنکه به سنت‌های الهی «حرکت عمومی مردم» پایبند بماند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با تأکید بر اینکه ما اتکا به هدایت الهی، اعتماد به مردم به‌ویژه جوانان و کارآمدی و عقلانیت را نسخه گره‌گشا در مسیر انقلاب اسلامی می‌دانیم، افزود: بارها آزموده‌ایم و باور داریم که هرگاه کشور در این مسیر قرار گرفته پیش رفته و هر گاه ایمانش سستی گرفته یا به بیگانه اعتماد کرده یا نتوانسته با عقل و انضباط تدبیری اخذ کند، کارش گره خورده است و کشتی کشورداری از حرکت ایستاده است. راه ما بازگشت به نسخه اصیل امام یعنی «ایمان به خدا و توان مردم، خودباوری و کارآمدی» است.

قالیباف اظهارداشت: حالا با گذشت بیش از چهل سال از انقلاب اسلامی، در گام دوم انقلاب اسلامی، باید با شجاعت مسیر طی شده را ارزیابی کنیم، اشتباهات خود و هر آنچه ما را از آرمان‌های اصیل انقلاب دور ساخت، نقد کنیم و امیدوارانه و با برنامه‌ای مشخص برای تکرار نکردن اشتباهات، این مسیر و صیانت از آنچه به دست آورده‌ایم، به سمت آینده درخشان انقلاب اسلامی حرکت کنیم.

وی با بیان اینکه انقلاب اسلامی، زنده و پویا به پیش می‌رود ولی ممکن است ما از آن عقب بمانیم، تأکید کرد: انقلاب اسلامی، با هیچ کسی عقد اخوت نبسته است. ما به میزانی که بتوانیم عدالت را محقق سازیم، زندگی مادی مردم را تامین و زمینه سعادت اخروی آنان را فراهم کنیم و به اندازه‌ای که بتوانیم آنان را از زیر فشار مستکبرین بیرون بیاوریم، در مسیر انقلاب اسلامی هستیم و خواهیم توانست با ساختن جامعه‌ای الگو، به هدف اصلی گام دوم انقلاب یعنی ایجاد تمدن نوین اسلامی دست یابیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به این مطلب که به همان میزانی که انقلابی هستیم و انقلابی عمل می‌کنیم، می‌توانیم تک تک مردم ایران را قوی کنیم، گفت: اگر ادعای انقلابی‌گری ما، کارگران و معلمان و حقوق‌بگیران و همه زحمت‌کشان را ضعیف کرد و سفره آنها را کوچک ساخت یعنی عمل و تصمیم‌های ما انقلابی نبوده است. انقلاب اسلامی به نفع مردم است و هر آن‌کس که انقلابی عمل کند، ایران را قوی خواهد کرد.

قالیباف همچنین با اشاره به حضور خود در سایت هسته‌ای فردو جهت نظارت میدانی درباره چگونگی اجرای قانون لغو تحریم‌ها در هفته گذشته، تصریح کرد: در بازگشت بدون اطلاع قبلی، برای نظارت میدانی از وضعیت تولید به شهرک صنعتی جنوب تهران سرزدم.

وی اضافه کرد: خوشحالم از اینکه با همراهی دولت چرخ سانتریفیوژهای هسته‌ای به حرکت درآمده است و امیدواریم بتوانیم با برنامه ریزی، همدلی و جدیت چرخ تمام کارخانه‌های تعطیل و نیمه‌تعطیل کشور را نیز به حرکت درآوریم و تولیدکنندگان و کارگران را در میانه سختی‌ها و فشارهای تحریم و موانع دست‌وپاگیرِ تولید تنها نگذاریم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه با چرخیدن چرخ سانتریفیوژها و غنی سازی ۲۰ درصدی، دست دستگاه دیپلماسی برای رفع تحریم‌ها پُر شده است، افزود: معتقدیم صنعت هسته‌ای هم با عواید اقتصادی حاصل از تولید انرژی و با تولید رادیو دارو و همچنین منافع متعدد در بخش‌های کشاورزی می‌تواند در خنثی سازی تحریم‌ها موثر باشد اما با این وجود در بازدید از کارخانه‌های نیمه‌تعطیل در شهرک‌های صنعتی جنوب تهران، صنعتگران و تولیدکنندگان از نچرخیدن چرخ‌های صنعت گلایه می‌کردند.

قالیباف افزود: کارآفرین‌هایی که با عشق و علاقه کارخانه خود را راه انداخته‌اند و حالا در میان قوانین زائد، رانت‌های میلیارد دلاری و تصمیم‌های ضد تولید به خصوص فشارهای بی‌منطق و کمرشکن بانک‌ها نفس‌های آخر را می کشند.

وی تصریح کرد: در کمیسیون تلفیق تصمیمات خوبی برای تولید گرفته شده است مانند کاهش ۲۰ درصدی مالیات تولیدکننده‌ها و بخشش جریمه‌های تامین اجتماعی تولیدکنندگانی که اشتغال خود را حفظ می‌کنند، اما کافی نیست.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: مجلس با تشکیل کمیسیون ویژه جهش تولید مصمم است با ادامه نظارت میدانی و معلوم کردن مشکلات کارآفرینان، رفع تحریم‌های داخلی تولید و بازکردن زنجیرهای بسته شده به پای تولید کنندگان توسط بانک‌ها، تامین اجتماعی و مالیات و همچنین اولویت دادن به رفع قوانین زائد، مسیر چرخیدن چرخ کارخانه‌ها را هموار کند تا دولت نیز بتواند بر این بستر، تولید و اشتغال کشور را به رونق درآورد.

قالیباف در ادامه با اشاره به اظهار نظر اخیر وزیرخارجه آمریکا، موضع این دولت در قبال ایران را ناامیدکننده توصیف کرد و افزود: دولت بایدن به جای اینکه برای انجام تعهدات خود پیش شرط بگذارد، باید معلوم کند چگونه می‌خواهد تعهد رفع تحریم‌ها را به شکلی عملی لغو کند.

وی با بیان اینکه اگر آمریکا اعتقادی به برجام دارد به جای شرط گذاشتن باید درعمل، پایبندی خود را به آن نشان دهد، گفت: تجربه برجام جلوی چشمان مردم ایران است.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مردم با هوش ایران ساده اندیش نیستند که دوباره وارد بازی «اقدامات نقد در برابر وعده‌های نسیه» شوند. مثل این است که ما پول کالایی را به فروشنده داده‌ایم اما کالایی تحویل نگرفتیم.

قالیباف با طرح این پرسش که چه کسی حاضر به انجام چنین معامله‌ای است؟، گفت: بنابراین دولت جدید آمریکا به جای پیش شرط گذاشتن به فکر چگونگی اجرای عملی رفع تحریم‌ها و عمل به تعهدات قانونی خود باشد.


برچسب ها
,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.