Sunday, 16 May , 2021
امروز : یکشنبه, ۲۶ اردیبهشت , ۱۴۰۰ - 5 شوال 1442
شناسه خبر : 6508
  پرینتخانه » الف, جامعه تاریخ انتشار : ۲۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۳:۳۹ |
دبیر شورای عالی نظام پرستاری

مهاجرت ماهانه ۱۲۰ پرستار از ایران

دبیر شورای عالی نظام پرستاری ایران با اشاره به اظهاراتی مبنی بر اینکه ماهی ۵۰۰ پرستار از کشور مهاجرت می‌کنند، بیان کرد: این اعداد که گفته می‌شود، درست نیست، طبق آمارهایی که از واحد بین‌الملل داریم، آمار ماهی ۵۰۰ نفر مهاجرت رد می‌شود. مهاجرت پرستاران به خارج به دلیل شرایط کرونا و مسائل معیشتی و مشکلات اقتصادی کشور است که در یک تا یک سال و نیم گذشته رخ داده است. میزان مهاجرت در سال گذشته ماهانه حدود ۱۰۰ تا ۱۲۰ نفر بوده است، یعنی در سال گذشته بیش از هزار پرستار ما مهاجرت کرده‌اند اما اینکه دوستان می‌گویند ماهی ۵۰۰ پرستار از ایران خارج می‌شود، درست نیست.
مهاجرت ماهانه ۱۲۰ پرستار از ایران
 

دبیر شورای عالی نظام پرستاری کشور میزان مهاجرت پرستاران را در سال گذشته اعلام کرد.

حمیدرضا عزیزی دبیر شورای عالی نظام پرستاری کشور با اشاره به اظهاراتی مبنی بر اینکه ماهی ۵۰۰ پرستار از کشور مهاجرت می‌کنند، بیان کرد: این اعداد که گفته می‌شود، درست نیست، طبق آمارهایی که از واحد بین‌الملل داریم، آمار ماهی ۵۰۰ نفر مهاجرت رد می‌شود. مهاجرت پرستاران به خارج به دلیل شرایط کرونا و مسائل معیشتی و مشکلات اقتصادی کشور است که در یک تا یک سال و نیم گذشته رخ داده است. میزان مهاجرت در سال گذشته ماهانه حدود ۱۰۰ تا ۱۲۰ نفر بوده است، یعنی در سال گذشته بیش از هزار پرستار ما مهاجرت کرده‌اند اما اینکه دوستان می‌گویند ماهی ۵۰۰ پرستار از ایران خارج می‌شود، درست نیست.

عزیزی گفت: همه ما باید این واقعیت را بپذیریم که وضعیت معیشتی و اقتصادی خوب نیست و همکارانی هستند که مهاجرت را ترجیح می‌دهند، این موضوع با توجه به چند نکته قابل تحلیل است؛ نخست به تعداد سالمندان در کشورهای اروپایی برمی‌گردد و اینکه نیروی پرستار ایران از نطر مهارت، دانش و تجربه زبانزد است و بنابراین خیلی‌ها راغبند نیروی جوان و آماده به کار از کشور ما را جذب کنند. بنابراین وضعیت معیشتی بازار کار و توانمندی پرستاران سبب افزایش درخواست‌ها شده، در صورتی که باید از همکارانمان مراقبت شود تا مهاجرت اتفاق نیفتد. نکته آخر اینکه در کشور ما نظام پرداخت بسیار معیوب است و این باعث می‌شود تا وقتی تبعیض‌ها، بی‌عدالتی‌ها و رفتارهای ناشایست در حوزه نظام سلامت اتفاق بیفتد، افراد انگیزه‌شان را برای خدمت‌رسانی و ماندن کامل از دست بدهند.

وی افزود: همه‌ی اینها یک زنگ خطر است تا ما زیرساخت‌ها را اصلاح کنیم، چون کار در نظام سلامت به شکل تیمی انجام می‌شود و بیمار یک فرایند تیمی را طی می‌کند، در این فرایند هر کسی که نقشی دارد باید مورد توجه قرار گیرد، حتی ما نمی‌گوییم همه را یکسان ببینید، می‌گوییم، عادلانه و متناسب با دانش، توان و تلاش افراد دیده شوند، این به معنای برابری نیست، بلکه به معنای عدالت است، بنابراین اگر ایرادها رفع شود، شاهد خواهیم بود که همکاران با تلاش بیشتر کار می‌کنند.

دبیر شورای عالی نظام پرستاری کشور درباره وضعیت ابتلای پرستاران به کرونا گفت: جوان مردم جانش را کف دستش گذاشته و با ویروس مبارزه می‌کند، یک نفر در آی‌سی‌یو، یک نفر در بخش کرونا و یک نفر هم در بخش معمولی. وقتی در بخش عادی بیمار می‌آید، روز اول مشخص نمی‌شود که فرد به ویروس مبتلا شده است، در ضمن در بخش‌های معمولی وسایل حفاظتی کمتر و ناقص‌تر است و احتمال ابتلا در آنها بیشتر است، چون نیروهای بخش کرونا حفاظت بیشتری دارند.

وی گفت: حال اگر از بین این ۱۱۰ پرستار شهید ما یک الی دو نفر هم در بخش‌های آی‌سی‌یو و کرونا نبودند، باز هم باید مورد احترام و بزرگداشت قرار بگیرند و نه اینکه بگوییم ایشان در بخش کرونا بودند و دیگری نبوده و بین امتیازها تفاوت قائل شد، مردم ما عزیزان خود را از دست دادند، مگر در جنگ تحمیلی به این شکل برخورد می‌شد که بین کسی که در خط مقدم بوده و کسی که پشت خط خدمت می‌کرده به لحاظ امتیازی تفاوت قائل می‌شدند؟ درجه‌بندی خاصی در نظر نمی‌گرفتیم و این ادبیات زیبنده‌ نظام سلامت نیست و گلایه‌ ما این است که باید گشاده‌دستانه‌تر به این موضوع نگاه شود.

عزیزی در پایان تاکید کرد: متاسفانه از این همه شهید که ما تقدیم کردیم، هنوز وضعیت پرونده‌ی اکثر شهدا بلاتکلیف است و حکمی برای آنها نیامده است، هنوز وضعیت معیشت خانواده‌های این شهدا تعیین نشده است، خیلی‌ از خانواده‌ها حکم شهادت عزیزشان را گرفتند، اما هنوز حقوق و مزایایی که باید به فرزند و همسر برسد را دریافت نکردند و این حرمت مقدسی که برای شهدا قائل هستیم را زیر سوال می‌برد.

 

 


 

برچسب ها
,
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، مورد بررسی ما قرار خواهد گرفت اما در سایت منتشر نخواهد شد.
  • در این بخش از امکان ِ پی گیری حقوقی و قضاییِ مطالب ارسال شده توسط مخاطبان برخورداریم.